Mezarlıkta ilgisizlik isyanı

Samsun da ailesine ait mezarlığın tahrip edildiğini ve toprak alındığını gören Mehmet Demir, yetkililerin ilgisiz davrandığını öne sürdi. Demir, Kıranköy Mezarlığı Allah a emanet dedi

Mezarlıkta ilgisizlik isyanı

Samsun da Mehmet Demir isimli bir vatandaş, kendilerine ait aile kabristanlığına geldiğinde şok bir manzara ile karşılaştı. Kabristanlığın boş olan bölümünden yarım metrelik bir çukur kazıldığı ve toprak alındığı, ayrıca mezarlığın dolu bölümündeki yerlerde de çiçeklerin tahrip edildiğini gördü. Bunun üzerine mezarlık yetkililerine durumu anlatan Demir, yetkililerin kendisine yapılacak bir şey yok cevabı verdiğini öne sürdü. Bu cevap karşısında tepkisi daha da artan Mehmet Demir, Büyükşehir Belediyesi ne giderek Başkan Vekili Turan Çakır ile görüştü. Çakır ın da yapılacak bir şey olmadığı ve mezarlıktaki toprak zararının karşılabileceğini kendisine ilettiğini ifade etti.

ENDİŞE DUYUYORUM
Mezarlığı geldiğinde gördüğü manzara karşısında şaşkına döndüğünü belirten Mehmet Demir, Önce bir defin için yanlışlıkla mezar açıldığını düşündüm. Ancak sonradan kazılan toprağın kenarda olmadığını görünce toprak almak için bu işi yaptıklarını anladım. Daha sonra farklı mezarlarda da aynı şeyin yapıldığını gördüm. Yetkililere ilettim ama ilgisiz davrandılar. Büyükşehir Belediyesi giderek Turan Çakır la görüştüm. O da yeterli ilgiyi göstermedi. Bu mezarlıklarda bizler için değerli insanlar yatıyor. Bugün bu yapılacak, yarın belki daha başka bir şey. Endişe duyuyorum. Beni üzen aslında toprak alınması falan değil, ilgisizlik. Örneğin bu mezarlığa kadınlar tek başlarına asla gelemez. Çünkü ne olduğu belli olmayan bir sürü insan dolaşıyor. Mezarlık Allah a emanet. Burada mutlaka güvenlik önlemi olmalı. Yetkilileri daha duyarlı davranmaya davet ediyorum dedi.

İLGİSİZLİK DİYE BİR ŞEY YOK
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır ise ilgisizlik gibi bir durumun olmadığını ifade ederek, Vatandaş bana geldiğinde oldukça tepkiliydi. Onu sakinleştirdim ve gerekli işlemlerin yapılacağını söyledim. Daha sonra Mezarlıklar Müdürümüzü aradım ve vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğini belirttim. Vatandaşın ilk andaki sinirle oradaki mezarlık yetkililerine sert tepki vermesi ve yetkililerin aynı şekilde karşılık vermesi nedeniyle böyle bir durum yaşanmış. Konunun büyütülmemesi gerektiğini düşünüyorum açıklamasında bulundu.

Barış BUDANOĞLUEN ÇOK OKUNANLAR