Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Emekliler için karar anı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Samsun Şube Başkanı İbrahim Gür, İntibak Yasası nın 2000 yılı sonrası emekli olanlar için yeniden düzenlenmesini için açtıkları davada kararın yarın verileceğini söyledi

Emekliler için karar anı

 

Türkiye Emekli Derneği nin açtığı ve 2000 yılından sonra emekli olanlar için İntibak Yasası nda düzenleme içeren davada kararın 13 Temmuz Pazartesi günü açıklanacağı ifade edildi. Yasa, 2000 sonrası emekli olanları da kapsarsa maaşlara 50 ila 355 TL arasında yansıması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak bilirkişi, 1 Nisan 2001 itibariyle emekli olan vatandaşa, 2000 öncesi için çıkarılan İntibak Yasası’ndan yararlandırılmadığı için aylık 264 TL eksik ödeme yapıldığını belirledi. Bu nedenle emekliler gözünü, 13 Temmuz da çıkacak karara çevirdi.

EMEKLİLER KARARDAN UMUTLU
Çıkacak karardan umutlu olduklarını belirten Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Samsun Şube Başkanı İbrahim Gür, Her zaman bu yasanın haksız olduğunu ifade ettik. 2000 sonrası emekli olanları kapsaması gerektiğini belirttik. Bilirkişi raporu da haklılığımızı ortaya koydu. Şimdi kararın 13 Temmuz da açıklanacağı belirtildi. Bizler de rapor dğorultusunda bir karar çıkmasını bekliyoruz. Umudumuz bu yönde diye konuştu.

YAPILAN ZAMLA PİDE ALINMIYOR
Yılın ikinci yarısı için emekli maaşlarına yapılan yüzde 4,76 lık zammı da değerlendiren Gür, 2000 yılından önce emekli olmuş en düşük emekli sadece 49 TL zam alacak. Bir aile günde bir pide yese ayda 75 TL yapıyor. Bu açıdan bakıldığında yapılan zamla bir pide bile alınmıyor. Kurulacak hükümetten beklentimiz, enflasyona endeksli olan bu uygulamanın kaldırılmasıdır. Yüzdeli zamlarla emekliler arasında adaletsizlik olacağı aşikardır ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLUEN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

3 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

5 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Hasret sona ersin

6 Hasret sona ersin

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

7 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Lovelette kahkaha tufanı

8 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunspora son dakika şoku

9 Samsunspor'a son dakika şoku!

Samsunda tüketici şikayetçi

10 Samsun'da tüketici şikayetçi