Vali Şahin in pişmanlığı

Samsun Valiliği görevi öncesinde TRT Genel Müdürlüğü yapan Vali İbrahim Şahin, Kızılırmak Kuş Cenneti ni daha önce bilmediğini belirterek, Bilsem en az 10 belgesel yaptırırdım dedi

Vali Şahin in pişmanlığı

Göreve başladığı günden bu yana Samsun turizminin daha çok kalkındırılması için çalışmalar yürüten Samsun Valisi İbrahim Şahin in Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ne hayran kaldığını söyledi.

BURADAN BİHABERDİM
TRT Genel Müdürlüğü görevi sırasında Kuş Cenneti ni bilmediğini söyleyen Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun a Vali olana kadar Kuş Cenneti nden bihaberdim. Daha önce bilseydim en az 10 tane belgesel yaptırırdım. Bugüne kadar gerekli şekilde anlatılamamış. Bundan sonra gerek Valilik, gerekse Büyükşehir Belediyesi eliyle bu bölge, Türkiye ve dünya kamuoyunun konuştuğu bir yer haline gelecek diye konuştu.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK
Bafra Kuş Cenneti üzerinde yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Vali Şahin, Bafra Kuş Cenneti, üzerinde kafa yorduğumuz bir alan. Orada çok ciddi bir potansiyel var. 56 bin hektarlık bir bölge. Kuş Cenneti için Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) adıyla bir birlik de kuruldu. O bölgede çekirdekten başlayarak yapılaşma asla olmayacak. İzinsiz olanlar da ortadan kalkacak ve çok ciddi anlamda orası bir cazibe merkezi olacak. Yüzbinlerce turist oraya gelecek ifadelerini kullandı.

İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ
Bölgedeki yabancı turistleri zaman zaman gördüğünü de dile getiren Vali İbrahim Şahin şunları söyledi: Doğa ve kuş meraklısı bazı turistler, örneğin bir kuşu takip ediyorlar ve buraya indiğini öğreniyorlar. Geliyor, kuşu çekip gidiyor. Yine bir ördek türü var, yavrularını sırtında taşıyor, büyütüyor. Leylek türünün takibi ile de ilgili çalışmalar da yapılacak. Burada manda yetiştiriciliği de mevcut. Biliyorsunuz Mozorella peyniri manda sütünden yapılıyor. Samsun da bu anlamda en yoğun manda popülasyonunun olduğu yer. Yine orada yılkı atları yaşıyor. Kısacası çok değerli bir bölge ve burayı daha çok değerlendirmemiz gerekiyor.  

GÜVENLİK ARTIRILACAK
Bölgedeki güvenlik konusunda da açıklamada bulunan Vali Şahin, Yasak av olmayacak. Jandarma komutanımıza talimat vermiştim. Ramsar bölgesinin başladığı noktada bir köprü var. Köprünün 19 Mayıs ilçesi tarafındaki yerde bir seyyar karakol kurulacak. Oraya giren çıkan mutlaka takip edilecek. Girişlerde kamera konulacak. Bir araç girdiğinde otoyollardaki gibi takip edilecek. Sözünü ettiğim köprüde insanlar araçlarını bırakacak ve elektrikle çalışan arabalarla gezilecek. Sessiz çalıştığı için de yaban hayatına katkı sağlayacak. Bunları toplumun tüm kesimleriyle birlikte iyi anlatmalıyız. Buradaki çalışmalarla ilgili bir vali yardımcısı arkadaşımı da görevlendireceğim. Burayı kamuoyunun gündemine taşımalıyız dedi.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

2 Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı