Yunanistan ve AB anlaştı

AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker: Yunanistan Euro Bölgesi nden çıkmayacak

Yunanistan ve AB anlaştı

Euro Bölgesi liderlerinin Yunanistan ile ilgili toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Juncker, Yunanistan konusunda bir anlaşmaya varıldığını söyledi. Juncker, Yunanistan ın Euro Bölgesi nde kalmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Almanya Başbakan ı Angela Merkel, anlaşmaya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, 
Yunanistan da önemli değişimler yapılacağını vurguladı ve anlaşmanın uygulamaya geçmesi için, üzerinde anlaşılan reformların, Almanya parlamentosundan önce Yunanistan parlamentosunun onaylaması gerektiğinin altını çizdi.

Merkel, 50 milyar euroluk fon Yununistan a borç sürdürülebilirliği için yardım edecek dedi, ancak ana borçlarda azaltılmaya gidilmesi konusunun gündem dışı olduğunu vurguladı. Merkel, Bu anlaşmadan sonra artık bir B planına ihtiyacımız yok dedi.

ANLAŞMA EURO BÖLGESİ NDEN ÇIKIŞI GERİDE BIRAKTI  

Brüksel de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çipras da, Euro Bölgesi ile vardıkları anlaşmanın, ülkesinin Euro Bölgesi nden çıkacağı yolundaki tartışmaları geride bıraktığını söyledi.

Anlaşma gereği, 50 milyar euro büyüklüğünde devlet varlığının bir fona koyulacağını söyleyen Çipras, varılan anlaşma ile Yunanistan ın kendi ayakları üzerinde durabileceğini ve ekonominin yeniden büyüme dönemine gireceğini vurguladı.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da, Yunanistan ın ciddi reformlar ve mali destek ile kurtarılması için oybirliğiyle anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşmaya göre, Yunanistan bankalarına 25 milyar eroluk fon sağlanacak.

Tusk konuyla ilgili olarak attığı tweette Euro zirvesi oybirliğiyle anlaşmaya vardı. Ciddi reformlar ve finansal destekle Yunanistan a ESM programı için her şey hazır dedi.

YUNANİSTAN A İLK ÖDEME 20 TEMMUZ DA YAPILACAK

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Euro Bölgesi zirvesinde Yunanistan ile anlaşmaya varıldığını, yeni paket kapsamında bu ülkeye ilk ödemenin 20 Temmuz da yapılacağını açıkladı.

Zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Hollande, Bu anlaşma Yunanistan ın Euro Bölgesi nde kalmasını sağlayacak dedi.

Anlaşma gereği Yunanistan da 50 milyar euroluk devlet varlığının bir fonda toplanacağını vurgulayan Hollande, ayrıca birkaç milyar eroluk kamu varlığının da özelleştirileceğinin altını çizdi.

Anlaşma ile Yunanistan daki kriz koşulları da yumuşayacağını belirten Hollande, anlaşmaya bağlı olarak, Yunanistan hükümetinin seçmenlerin reddettiği bazı yasaları da çıkarmak zorunda kalabileceğini belirtti.

Basın toplantısından çıkan bilgilere göre, Yunanistan ın yeni paketinin tophlamı, bankalara koyulacak 25 milyar euroluk kaynak da dahil toplam 85 milyar euro dolayında olması bekleniyor.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de açıklamasında, Yunanistan ın Euro Bölgesi nden çıkmayacağını vurguladı. Euro Bölgesi liderlerinin Yunanistan ile ilgili toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Juncker, Yunanistan konusunda bir anlaşmaya varıldığını söyledi. Juncker, Yunanistan ın Euro Bölgesi nde kalmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, varılan anlaşmanın Euro Bölgesi nden çıkış tartışmalarını geride bıraktığını vurguladı. Çipras, varılan anlaşma ile Yunanistan ın kendi ayakları üzerinde durabileceğini ve ekonominin yeniden büyüme dönemine gireceğini vurguladı.EN ÇOK OKUNANLAR

Fındıkta son durum ne Fındık fiyatları ne kadar İşte güncel fındık fiyatları

1 Fındıkta son durum ne? Fındık fiyatları ne kadar? İşte güncel fındık fiyatları

Terör listesinde 5 Karadenizli

2 Terör listesinde 5 Karadenizli

İş yerinde kanlı infaz

3 İş yerinde kanlı infaz

Samsunlu akademisyen yaşam savaşını kaybetti

4 Samsunlu akademisyen yaşam savaşını kaybetti

Samsun'da ByLock operasyonu: 11 gözaltı

5 Samsun'da ByLock operasyonu: 11 gözaltı

İsmail Küçükkaya hakkında flaş gelişme

6 İsmail Küçükkaya hakkında flaş gelişme

Samsun'da nefes aldıracak proje

7 Samsun'da nefes aldıracak proje

Samsun masum sayılır

8 Samsun masum sayılır...

Sifakis hırslandı

9 Sifakis hırslandı

Sevgilisini öldürüp cesedini gezdirdi

10 Sevgilisini öldürüp cesedini gezdirdi