ŞAMPİYON DJOKOVİC

Tek erkeklerde geçen yılın şampiyonu 1 numaralı seribaşı Novak Djokovic 2 numaralı seribaşı 7 kez Wimbledon şampiyonu İsviçreli Roger Federer i, 3-1 yenerek turnuvada üçüncü kez şampiyon oldu.

ŞAMPİYON DJOKOVİC

İngiltere nin başkenti Londra da düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası nda, tek erkekler finalinde 1 numaralı seribaşı Novak Djokovic, İsviçreli Roger Federer i 7-6, 6-7, 6-4 ve 6-3 lük setler sonunda 3-1 yenerek 3. Wimbledon şampiyonluğunu, kariyerinin 9. grand slam zaferini kazandı.
Geçen yılın şampiyonu Wimbledon da 4. ve kariyerinin 17. Grand slam final maçına çıkan 28 yaşındaki Sırp Novak Djokovic, 7. Kez Wimbledon şampiyonu 33 yaşındaki İsviçreli Roger Federer ile 15 bin kişilik merkez kortta karşı karşıya geldi.

YAĞMUR NEDENİYLE ARA VERİLDİ
İlk sete hızlı başlayan Federer, altıncı oyunda Djokovic in servisini kırarak oyunda 4-2 öne geçti. Hemen ardından rakibinin servisini kıran Sırp raket, durumu 4-3 yapmayı başardı. Onikinci oyunda servis kırma şansını elde etmiş olmasına rağmen iyi değerlendiremeyen Federer, tie break e giden ve 45 dakika süren ilk seti 7-6 kaybetti.
İki oyuncunun da servislerine tutunduğu 2. setin beşinci oyununda Federer oyun kırma şansı yakaladı ama değerlendiremedi .Onuncu oyunda çift hata yapan Federer, rakibinin servis kırmasına izin vermedi. Tie-Break e giden 2. sette karşılıklı atılan uzun topların galibi Federer oldu ve seti 7-6 almayı başardı. 
Roger Federer üçüncü sete hızlı başlamış olmasına rağmen Sırp raket 3. oyunda Federer in servisini kırmayı başararak, 2-1 öne geçti. Sırp raket Novak Djokovic karşılaşmada 3-2 öndeyken başlayan yağmur nedeniyle kısa bir ara verilen setin galibi 6-4 lik sonuç ile Djokovic oldu.
Dördüncü sete hızlı başayan Djokovic, beşinci oyunda İsviçreli raketin servisini kırarak 3-2 öne geçti. Maçın kaderini belirleyen sayı oldu. Karşılama sonuna kadar servislerine tutunan iki rakettem dokucuncu oyunda ikinci kez servis kırmayı başaran Djokovic seti 6-3 alarak karşılaşmadan 3-1 galip ayrıldı.
Yarı finalde Fransız Richard Gasquet ı yenerek finale çıkan Djokovic, başa baş mücadele verdiği karşılaşmada Federer i yenerek büyük bir başarıya imza attı. 2 saat 56 dakika süren karşılaşmada Djokovic, 13 ace attı. Rakibinin 35 basit, 3 çift hatasına karşılık Sırp tenisçi 16 basit, 1 çift hatayla maçı tamamladı.
Djokovic, daha önce 3 kez oynadığı Wimbledon finalinde sadece 2013 yılında Andy Murray ye yenilmişti.

FİNALİ WİMBLEDON KORTLARINDA 20 BİN KİŞİ İZLEDİ
Dünyanın en prestijli tenis turnuvasında turnuvanın 1. ve 2. seri başlarının final karşılaşmasını izlemek için binlerce tenissever, 15 bin kapasiteli merkez kortu ve dev ekranın bulunduğu 5 bin kişilik Henman Hill olarak bilinen tepeciği doldurdu.

AYAKTA ALKIŞLADILAR
Kariyerinin 9. Grand Slam, ve 3. Wimbledon şampiyonluğunu elde eden Sırp Novak Djokovic i tribünleri dolduran 15 bin sporsever ayakta alkışladı. Heyecanlı geçen karşılaşmayı, onlarca ünlü de kraliyet locasından izledi.

DJOKOVİC BÜYÜK PARA ÖDÜLÜ ALDI
Şampiyonluğa ulaşan Sırp raket Djokovic, 1 milyon 880 bin sterlin para ödülünün de sahibi oldu. İkinciliği elde eden İsviçreli Roger Federer ise 940 bin sterlin aldı. 2015 Wimbledon Turnuvası nda tek erkeklerde toplamda 10 milyon 332 bin sterlin ödül dağıtıldı. Rakamlarda geçen yıla oranla yüzde 8 artış yapıldı. Ayrıca şampiyon 2 bin, ikinci ise bin ikiyüz ATP puanıyla ödüllendirildi.

40 KEZ KARŞI KARŞIYA GELDİLER. DJOKOVİC DURUMU EŞİTLEDİ
Bugünkü final maçıyla birlikte iki raket 40.kez karşı karşıya geldi. Sırp tenisci bugünkü zaferiyele durumu 20-20 eşitlemiş oldu.
Federer ve Djokovic geçen yıl da Wimbledon finalinde karşı karşıya gelmiş, Djokovic maçı 3-2 kazanarak turnuvadaki ikinci şampiyonluğunu elde etmişti. Bu yıl 5 şampiyonluk kazanan Djokovic, Roma Açık ve Indian Wells finallerinde Federer i mağlup etmeyi başarmıştı.

DJOKOVİC YİNE DÜNYA NIN 1 NUMARASI OLDU
Turnuva sonunda iki raketin dünya sıralamasındaki yerlerinde bir değişiklik olmadı. Novak Djokovic, bugünkü sonuçlara göre yine 1 numara olarak kalırken, Federer de ikinci sıradaki yerini korudu.

FEDERER 8. KEZ ŞAMPİYON OLACAKTI
Wimbledon da 2003,2004,2005,2006 ,2007,2009 ve 2012 yıllarında şampiyonluğu olan 33 yaşındaki Roger Federer, turnuvada en fazla şampiyonluk kazanan erkek tenisci olarak tarihe geçme şansını bu kez de kaçırdı. Wimbeldon Federer in, oynadığı oyun ve gördüğü final sayısı olarak en iyi grand slam turnuvası.
Bu yıl oynanan tüm turnuvalardaki toplamda 40 galibiyeti olan Federer, Avustralya Açık ve Roland Garros ta 5, ABD Açık ta 6 ve Wimbledon da 10 kez olmak üzere toplam 26. finalini oynadı.
Turnuvada toplam 79. maç kazanan Federer, bu alanda 84 galibiyetle rekoru elinde tutan iki kez Wimbledon şampiyonu Jimmy Connors dan sonra ikinci sırada yer alıyor. 33 yaşındaki Federer, 143 galibiyetle çim kortta en başarılı aktif raket ünvanına da sahip.

EVLENİN, ÇOCUK YAPIN TAVSİYESİ
Wimbledon da tek erkeklerde şampiyon olan dünyanın 1 numarası Novak Djokovic sporculara evlenin ve çocuk yapın çağrısında bulundu.
İngiltere nin başkenti Londra da düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası nda, tek erkekler finalinde 1 numaralı seribaşı Novak Djokovic, İsviçreli Roger Federer i 7-6, 6-7, 6-4 ve 6-3 lük setler sonunda 3-1 yenerek 3. kez Wimbledon da kupayı kaldırdı.
Karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Novak Djokovic, Evlendiğim günden bu yana çok az turnuvada malup oldum. Tüm sporculara evlenmelerini ve çocuk sahibi olup keyfini çıkarmalarını tavsiye ediyorum dedi.

EVLİLİK YILDÖNÜMÜNÜ WİMBLEDON DA KUTLADI
Bir yıl önce Wimbledon da şampiyon olduktan sonra o gün bir kilisede evlenerek yeni bir hayata başladığını belirten Sırp raket, hayatının en güzel günlerini yaşıyorum. İnanılmaz keyif aldığım bir dönem. Bugün de evliliğimizin yıldönümünü kutluyoruz. Ben sadece sporcu değilim aynı zamanda bir baba ve eşim. Bu denge benim iyi bir oyuncu olmamda büyük etken şeklinde konuştu.
Sırp raket, gazetecilerin, Merkez kortun neredeyse tamamının rakibi Roger Federer i destelemesinin kendini nasıl hissettirdiği sorusuna ise, Federer ile nerede oynarsan oynayayım durum hep aynı oluyor. O bir şampiyon. Çok sempatik ve herkes tarafından sevilen biri. Bu desteği almak için kariyeri boyunca çok çalıştı ve hak ettiği bir destek. Bunu kabul etmem lazım. Tek yapabileceğim şey aynı desteği alabilmek ve gönülleri kazanabilmek için Roger kadar çalışmak diye cevap verdi.

SAKİN BİR ZİHİN KAZANIYOR
Karşılaşma ile ilgili düşüncelerini de ifade eden Djokovic, Bu tür maçlarda sakin olanın kazandığına dikkati çekerek, Sessiz ve duru bir zihin maçı kazanır. Sporda öğrendiğim en önemli şeylerden biri de sonuç ne olursa olsun bir an önce kendine gelip her şeyi geride bırakmak ve geleceğe bakmak. Yarın yeni bir gün ama şimdi bu günün tadını çıkarmak lazım dedi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da hareketli hafta

1 Samsunspor'da hareketli hafta

İstanbul'da bir Samsunspor zirvesi daha

2 İstanbul'da bir Samsunspor zirvesi daha

Çağrı gitmek istiyor

3 Çağrı gitmek istiyor

Altyapıda Gümüşdağ sesleri

4 Altyapıda Gümüşdağ sesleri

BAL'da yabancı şoku... Statü mü değişiyor?

5 BAL'da yabancı şoku... Statü mü değişiyor?

Başkan Genç'in acı günü

6 Başkan Genç'in acı günü

Oylar Uyanık'a!

7 Oylar Uyanık'a!

 Samsun'dan 2 kadın vekil

8 Samsun'dan 2 kadın vekil

Oy kullandığınız sandıktan hangi parti ne kadar oy aldı?

9 Oy kullandığınız sandıktan hangi parti ne kadar oy aldı?

Oy kullandı, kazada öldü

10 Oy kullandı, kazada öldü