YEŞİL YOL ÖFKESİ DEVAM EDİYOR

Karadeniz Bölgesi nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi, Rize nin Çamlıhemşin İlçesi nde protesto edildi.

YEŞİL YOL ÖFKESİ DEVAM EDİYOR

Rizelinin Yeşil Yol öfkesi sürüyor

Kaymakamlık önünde düzenlenen eyleme, Fırtına İnisiyatifi grubu üyeleri ile Yeşil Yol bağlantısının yapılacağı Yukarı Kavrun ve Samistal yaylalarında oturanların yanı sıra CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Samsun Milletvekilleri Barış Karadeniz ve Kemal Zeybek, Ordu Milletvekilleri Seyit Turan ve Mustafa Adıgüzel ile ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, HDP li Selda Karafazlı ve Halk Evleri temsilcileri de katıldı.   Susma haykır, Yeşil Yola hayır sloganları atılan eylemde, Yeşil Yol İstemiyoruz pankartları açıldı. Havva Ana adıyla Yeşil Yol mücadelesinin simgesi haline gelen 63 yaşındaki Rabiye Bekar da grubun önünde yer aldı.

YEŞİL YOL: ADI YEŞİL, ÖZÜ KARA

Fırtına İnisiyatifi adına açıklama yapan Deniz Demirci, Fırtına Vadisi nin ülkenin en büyük doğal SİT alanı ve Milli Park olduğunu belirterek, dünyada ender kalmış bozulmamış alanların önünde geldiğini söyledi. Yeşil Yol adı verilen ve turizm için yapılacağı söylenen yolun vadiyi tehdit ettiğini belirten Demirci, şunları söyledi:

Adı yeşil ama özü kara olan bu yolun vadimize felaket getireceğini görüyoruz. Yeşil yolun bir ihtiyaç olmadığı gerçeğini biliyoruz. Fırtına Vadisi nde her yaylanın yolu vardır ve yeni yola gerek yoktur. Yeni açılacak yollara araç trafiğini artıracağı ve doğal ekosistemi parçalayacağı için karşıyız. Dağda, Milli Park ta, doğal SİT alanlarında, 3 bin metrede çift şeritli yol olmaz. Vadide daha fazla yol, bağlantı yolları ve yol genişletmeleri Fırtına Vadisine onarılmaz zararlar verecektir. Arazi vitesli araçlarla tozu dumanı katarak giden ve günde 5 yayla gören turisti, mangal ateşi ile çöpleri, meraları ele geçirmiş otelcileri yaylalarımızda ve meralarımızda, yani yaşam alanlarımızda kesinlikle görmek istemiyoruz.

YEŞİL YOL GOOGLE EARTH HARİTALARI ÜZERİNDEN ÇİZİLDİ

Yeşi Yol un Google Earth haritaları üzerinden çizildiğini; imarsız, ÇED raporsuz ve bilim dışı olduğunu söyleyen Deniz Demirci, Bu hukuksuz ve kaçak yol için açtığımız davalardan biri için Rize İdare Mahkemesi durdurma kararı verdi dedi. Demirci, şöyle devam etti:

Bu karardan sonra adı Yeşil, özü kapkara olan bu yol kapsamında vadide yapılan çalışmaların tüm yargı süreçleri sonuçlanıncaya kadar durdurulmasını talep ediyoruz. İş makinelerinin dağlarımızdan çekilmesini ve makinelerin güvenliğinin kendilerince alınabileceği güvenli bir yere çekilmesini talep ediyoruz. Provokasyonlara karşı idareyi uyarıyoruz ve sorumlusu olmayacağımızı ilan ediyoruz. Yeşil yola dur diyoruz, dur diyeceğiz. Vadimizin geleceğinden emin olana kadar her ağacın, her yaylanın ve her meranın bekçisi olmaya devam edeceğiz.

GERGİNLİK OLDU

Çamlıhemşin Kaymakamlığı önündeki duvara, Yeşil Yola Dur. Kitle turizmine, madene, talana hayır yazılı pankart asmak isteyen bir grup ile görevliler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Grup, pankart asılmasını engelleyen görevliye yuhalayarak tepki gösterdi, polisin araya girmesiyle gerginlik büyümeden önlendi.

CHP HEYETİ BÖLGEDE

Yeşil Yol tepki eylemine üzerinde, Diren Karadeniz yazılı giysilerle katılan CHP heyeti adına açıklamalarda bulunan Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Karadeniz in Türkiye nin dünya doğa mirasındaki en önemli bölgesi olduğunu belirterek, Karadeniz de duble yol ile başlayan doğa katliamının, HES projeleri ile önüne geçilemez vahim büyük bir drama dönüştüğünü anlattı. Pekşen konuşmasını şöyle sürdürdü:

HES lerin tahribatlarını ortadan kaldırılmaya çalışılırken bir anda karşımızda Yeşil Yolu bulduk. AKP nin yeşille ilgisi İspanyol boğalarının kırmızı ile ilgisine benzer. Gerçekten üzerindeki Benjamin Franklin resmi olan kağıt parçalarına olan düşkünlükleri buradaki yeşili bile beton kaplamaya kadar büyük bir figürsüzlüğe cesaret etmelerine neden olmuş. Onlar için ayakkabı kutularının saklanacak olan yeşilleri, bu müthiş doğa mirasının içerisinde kendilerine yer bulacak şekilde dayatarak yol almaya çalışıyorlar. Bölge halkının vermiş olduğu direnişi ayakta alkışlıyoruz. Havva Ana nın şahsında yapılan mücadeleyi yürekten destekliyoruz.

VALİ BİLSİN Kİ BURASI İNSANLIK MİRASIDIR

Pekşen konuşmasının devamında valinin Burada asfalt olmayacak dediği halde projede yolun 1500 kilometresinin asfalt olduğunun yazıldığını kaydetti. Pekşen şöyle konuştu:

Vali ağaç kesilmeyecek diyor. Belli ki Vali başka bir projeye bakmış. 2600 kilometrelik yol üzerinde gerçek bir doğa katliamı var. Vali doğa katliamını yalnızca ağaç olarak anlıyor. Diğerlerini anlama ve algılama problemi açıkça ortada. Yine Vali, Burada 5 turistik merkez yapılacak diyor. Projenin üzerinde 40 tane turistik merkez yapılacağı yazıyor. Bu turistik merkezler kimindir? Kimlere satılmıştır, kimlere pazarlanmıştır. Vali, Yol medeniyettir diyor. Karadenizli o medeniyeti çok iyi biliyor. Ayder, Uzungöl ve Sümela daki doğa katliamını, o yolların nelere yol yaptığını da çok iyi gösteriyor. Bu yolu iyi biliyoruz. Bu yol, yol değildir. Vali ye sesleniyoruz; Halkın zekası, bilgisi ve birikimi ile sakın alay etmeye kalkmayın. Buradaki insanlar gerçekten doğa direnişinin ne demek olduğunu geçmişte ortaya koymuştur. Bu insanların arkasında 76 milyon Türk insanı ve insanlığın direnişi var. Vali, insanlar lüks araçları ile gelip eylem yapıyorlar diyor. Vali bilmeli ki burası insanlık mirasıdır. Buraya dünyanın dört bir tarafından insanların gelmeye hakkı vardır. Burası geleceğe insanlığın mirasıdır.

YÜRÜYÜŞ YAPILDI, HORON OYNANDI

Basın açıklamasn ardından tulum eşliğinde yürüyen grup Yeşil Yol karşıtı sloganlar atarken, çevredeki vatandaşlar da gruba alkışlarla destek verdi. Fırtına Deresi üzerindeki kemer köprüsüne kadar gelen grup horon oynadı. Horona, Havva Ana lakaplı Rabiye Bekar da katıldı. Babasının omzunda ağzında emziği ile yürüyüşe katılan 1.5 yaşındaki Kuzey adlı bebek de ilgi odağı oldu. Türküler söyleyen grup, Yeşil Yola karşı sloganlar attı. Polis çevrede güvenlik önlemi aldı.

İŞ MAKİNESİNİ DURDURDULAR

Bu sırada grup yoldan geçmek isteyen İl Özel İdaresine ait iş makinesinin önünü horonla halkasıyla kesti. Yeşil Yola karşı çıkan Murat Köyü muhtarı Lütfü Sezgin, iş makinesinin kepçesine çıkarak, Dün yaylaya çıkarken siz bizim yolumuzu kesmiştiniz. Şimdi biz sizin yolunuzu keselim mi? diye haykırdı. Sezgin, daha sonra kepçeden inerek iş makinesine yol verilmesini sağladı.

MAHKEME YEŞİL YOLDA ORMAN KESİMİ İZNİNİ DURDURDU

Bu arada, Yeşil Yol projesinin geçeceği Ausor yaylasında Çevre ve Orman Bakanlığı nın 16 dönümlük alanda orman kesim izni vermesini ağaç katliamına yol açacağı gerekçesiyle mahkemeye taşıyan Fırtına İnisiyatifi grubunun Rize İdare Mahkemesi nde açtığı davada mahkeme, idarenin savunmasını almaya gerek görmeden, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

Samsunspor'da odak noktası transfer

2 Samsunspor'da odak noktası transfer

19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

3 19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

Çepni ailesinin acı günü

4 Çepni ailesinin acı günü

Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

5 Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

6 Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

Samsun'da limandan TIR'la 15 ton buğday çaldılar

7 Samsun'da limandan TIR'la 15 ton buğday çaldılar

Canberk de tamam

8 Canberk de tamam

Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı

9 Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı

Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

10 Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı