Temel yaşam desteği hayat kurtarıyor

Uzmanlara göre yaz aylarında artan suda boğulma vakalarında öncelikli müdahale kalp masajı ve yapay solunum olmalı

 Temel yaşam desteği hayat kurtarıyor

Samsun da özel bir ilk yardım eğitim merkezinin yöneticisi olan ilk yardım eğitmeni Dr. Saffet Ertaş, suda boğulmalarda ilk müdahalenin hayati önem taşıdığını söyledi. Bu tür durumlarda temel yaşam desteği sağlanması gerektiğini belirten Ertaş, Temel yaşam desteğinden kastımız, kalp masajı ve yapay solunum dedi.

5 DAKİKADA BEYİN ÖLÜMÜ BAŞLIYOR
Ertaş, kurtarılan kişinin midesinde su olabileceği düşüncesiyle ters çevrilmesinin yanlışlığına işaret ederek, Yani kişiyi çevireyim, akciğerindeki suyu boşaltayım, midesindeki suyu boşaltayım bunların bir anlamı yok çünkü solunum durduktan sonra 5 dakika içinde beyin ölümü başlıyor, 10 dakikayı geçtikten sonra beyin ölüyor. Artık o kişiyi siz canlandırsanız da bitkisel yaşamda demektir diye konuştu.

İLK UYGULAMA KALP MASAJI
Suda boğulmalarda uygulanması gereken temel yaşam desteğiyle ilgili önerilerde bulunan Ertaş, Solunumu, dolayısıyla kalbi durmuş kişilerde yapılacak ilk uygulama kalp masajı ve yapay solunumdur. Suda boğulmalarda nefesle diğerlerinde masajla başlanıyor. Bebek ve çocuklarda da nefesle başlanıyor. Yetişkinlerde kalp masajıyla temel yaşam desteğine başlanıyor ve sağlıkçılar gelene kadar ya da solunumu dönene kadar devam edilmesi gerekir bilgisini aktardı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

1 Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

2 Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

Karabük'teki trafik kazası

3 Karabük'teki trafik kazası

Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

4 Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi