BAŞKAN, ÖZÜR DİLEDİ

Elazığ Belediye Başkanı Ak Partili Mücahit Yanılmaz ın, Ramazan ayı nedeniyle verilen 100 liralık harcama limiti olan sosyal kartların dağıtıldığı fotoğrafların internet sitelerinde paylaşılması, kentte ve sosyal medyada tepkiye yol açtı.

BAŞKAN, ÖZÜR DİLEDİ

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, kentteki dar gelirli ailelere içinde 100 er lira yüklü sosyal kart dağıttı. Belediye basın bürosu da sosyal kart dağıtımını haberleştirerek, yardımı alanlarının fotoğraflarıyla birlikte kentteki yerel medyaya servis etti. Belediye tarafından servis edilen haber metninde, şöyle denildi:
Elazığ Belediyesi tarafından Ramazan ayında vatandaşlara katkı sağlamak ve bayramı daha mutlu karşılamaları için Elazığ Belediyesi Sosyal Kart dağıtımına başlandı. Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, başkan yardımcıları ve yüzlerce vatandaş katıldı. Sosyal yardım projesinden yararlanmak amacıyla 3 bin 320 kişinin başvuruda bulunduğu ve yapılan değerlendirmeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen bin 100 aileye, 100 TL yüklü Elazığ Belediyesi Sosyal Kart dağıtımı gerçekleştiriliyor. 500 kişiye yapılan dağıtımın ardından, geri kalan aileler önümüzdeki günlerde, Elazığ Belediyesi İş Merkezi’nde bulunan yardım bürosundan kartlarını temin edebilecekler.  

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da törende yaptığı konuşmada, göreve geldikleri günden bu yana Elazığ’da yaşamı kolaylaştırmak ve kaliteli hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Şehrimizde yaşayan en yoksul, en kimsesiz kardeşimiz huzur içinde kaliteli bir şekilde yaşayabiliyorsa Elazığ Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olmuş demektir. Biz bunu gerçekleştirmek için varımızla yoğumuzla çalışıyoruz dedi.

TEPKİ GÖSTERİLDİ

Belediye tarafından servis edilen haberlerin yerel gazeteler ve internet sitelerinde yayınlanması ardından yardımın veriliş şekline sosyal medyada tepki gösterildi. Verilen yardım çeklerinin dağıtımı esnasında çekilen fotoğrafların mozaiklenmeden basına servis edilmesine en büyük tepki de Elazığlılar dan geldi. Sosyal medya üzerinden tepkilerini gösteren vatandaşlar yapılan uygulamayı kınayarak Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ı dille eleştirdi.
Elazığ Belediyesi de gelen tepkiler üzerine Başkan Yanılmaz ın gün içinde konuyla ilgili açıklama yapacağı belirtildi. Elazığ Belediyesi ne yardım almak için giden, özellikle kadınların afişe edilerek rencide edilmesine tepki gösterenler sosyal medya üzerinden şunları yazdı:

* Alparslan Yalçın: Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, muhafazakar bir partinin belediye başkanına hiç ama hiç yakışmadı. Tuvalet konusunda reklam yaptınız, ikram çekmesi konusunda reklam yaptınız, bari fakir üzerinden bu reklamı yapmasaydınız.

* Yavuz Göktürk: Mübarek ayda bu ablalarımızın 100 TL için sahneye çıkarılarak, bu şekilde teşhir edilmesi, en hafif tabirle insanlık suçudur. Sadaka vermenin dahi adabını bilememek çok acı. Bu adabı bilmeyenler tarafından yönetilmek daha da acı. Bu şehirde nice insanlar var ki yüzbinlerce lira yardım edip adını duyurmaktan imtina eden. Yorumsuz.

* Aybüke Gür: Amaç yardım değil reklam olunca şaşırmadım.

* Fulda Aybar: Bir elin verdiğini diğer elin görmemesi gerekirken aleme ilan, yazıklar olsun. Sizden gelecek hayır, rabbimden fazlasıyla gelir inşallah muhtaç olanlara.

* Neslihan Şenl: Kadının yüzündeki mahçubiyete karşı başkanın yüzündeki kibir.

* Kadri Kulualp: Mide bulantısı orucu bozar mı azizim… Şatafatlı iftar sofralarınızı garibanlarla değil de sosyal medya hesaplarınızla paylaşmak varken, aç yatanlara, açıkta kalanlara ve asgari ücretlilere şükür edebiyatını öğütlemek varken, kameralar karşısında objektiflere gülümseyerek sadaka pozu dağıtmak varken kim demiş; Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek diye.

* Gülin Alpay: Verdiği 100 lira için duyduğu gurura bak. Ramazan boyunca 100 lira 5 kişilik yoksul bir ailenin bir günlük iftar ve sahur parası ama senin umurunda mı?

* Kadri Kulualp: İzzetpaşa camii altındaki tuvaletlere Halkımıza ücretsizdir - Elazığ Belediyesi yazdırdıktan sonra medyadan gelen tepkiler üzerine bunu sildiren yine kendisiydi. Reklam heveslisi tavırlarından ders çıkardığını düşünmüştüm. Yanılmışım demek ki.

YANILMAZ: FOTOĞRAFLAR YANLIŞLIKLA SERVİS EDİLDİ ÖZÜR DİLERİM

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 100 er lira limitli sosyal kart yardımına gösterilen tepki üzerine yaptığı savunmada, Elazığ da yapmış olduğumuz en önemli sosyal çalışmalardan biri olan sosyal kart uygulamasını başlattık. Sosyal kar ile vatandaşlarımız, kendi bir paket dağıtma olayı vardır. Vatandaşları paketin içindeki sosyal kartlara mahkum etmeden, vatandaşlarımız marketten gidip ihtiyacını karşılayacaklar diye düşündük. Bu çok önemli projeyi bir programla duyuralım dedik. Sembolik olarak birkaç kart dağıtımı yaptık. Kartımızın fotoğrafları yanlış bir şekilde olmaması gerektiği bir şekilde medyaya yansıdı. Hemen toparladık, inancımız şudur; yaptığımız her yardımı vatandaşlarımızı rencide etmeden yapmalıyız. Ve bir elin verdiğini, diğer elin bilmemesi gerektiğine inananız dedi.

Fotoğrafları çekilen vatandaşlardan özür dileyen Başkan Mücahit Yanılmaz, fotoğrafların da yanlış servis edildiğini ifade ederek, Özellikle fotoğrafı çekilmiş hemşerilerimizden ben özellikle özür diledim ve özür diliyorum. Haberi yapan yerel medyadaki arkadaşlarımız ne kadar rahatsız oldularsa bilinmelidir ki ben daha çok rahatsız oldum. Bu haberde bizim ekibin bir yanlışlığı. Çünkü o törende salonu dolduran hemşerilerimizin toplu fotoğrafını istedik, yanlışlıkla o fotoğrafları servis yaptılar. Bu sosyal kartlarla üç şey alamayacaklar, sigara, içki ve parfüm. İstedik ki temel ihtiyaçlarını karşılasınlar. Bayramdan sonra yapacağımız çalışma ile sosyal kartların 12 ay devam edeceği bir yapıyı oluşturacağız. Her ay 100 lira yükleyeceğiz gidip marketlerden alış veriş yapacaklar. Şu anda bir alış veriş merkezi ile protokol imzaladık Elazığ ın her semtinde şubesi bulunuyor. Önümüzdeki aylarda mahallelerde şubeleri bulunan diğer marketlerle de protokol imzalarız. Kartların maliyeti çok fazla değil biz protokol yaparken ihale ile yapıyoruz. Bize en cazip teklifi sunan firma ile protokol yaptık. Ben Elazığ da ki hemşerilerimizi rencide edecek olan onların izzeti nefsine helallik getiren her şeyden pişmanım ve yapılan her şey için hemşerilerimden özür dilerim diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Sokak hayvanları annesiz kaldı

1 Sokak hayvanları annesiz kaldı

Samsun'da otelde cinayet şüphesi

2 Samsun'da otelde cinayet şüphesi

Ayite'ye iki talip

3 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

4 Bu ikili listede

Samsun milletvekili seçim sonuçları

5 Samsun milletvekili seçim sonuçları

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

6 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

7 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Türkiye geneli milletvekili seçim sonuçları

8 Türkiye geneli milletvekili seçim sonuçları

Samsun cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

9 Samsun cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

10 Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları