Doğru karar

Eğitim sendikalarının Samsun şube başkanları AYM nin Dershanelerin kapatılması kanununu iptal etmesini Doğru karar olarak yorumladı

 Doğru karar

Samsunlu eğitim sendikalarının şube başkanları, Anayasa Mahkemesi nin, dershanelerin kapatılması kararının iptalini değerlendirdi. Başkanlar, AYM nin iptal kararının doğru olduğunu savundu.

MAĞDUR ETTİ
Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor,  dershanelerin kapatılması kararının öğrenciler başta olmak üzere, dershane sahipleri, öğretmenler ve aileleri mağdur ettiğini, girişim özgürlüğüne aykırı olduğunun AYM tarafından da tescil edildiğini söyledi. Zor, Bu yeni dönemde dershanelerin kaliteyi, başarıyı ve dar imkanlı öğrenciye yardımı daha yüksekte tutması haksız tartışmaları azaltacaktır. Eğitimde asıl amaç, öğrencinin dershane desteğine ihtiyaç duymayacağı kalitenin ve başarı grafiğinin okulda sağlanması olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerle uğraşmak yerine öğretmenlerinin motivasyonunu artırmayı, kaybolan itibarını yeniden kazanmayı, okulların eğitim kalitesini yükseltmeyi ve dershane ihtiyacını sonlandırmayı amaçlamalıdır dedi

EĞİTİM ÇIKMAZA DÜŞÜYOR
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Anayasa Mahkemesi ni işgüzarlıkla suçlayarak bir yıldan fazla bir süredir karar vermemesini eleştirdi. Yavuz, İnsanlar dershaneden, özel okula geçiş sürecince birçok yatırım yaptı. Dolayısıyla bunun kararını çok daha önce verebilirlerdi. Neyi beklediler? Biz sendika olarak paralı eğitime karşı olduğumuzu hep söyledik. Özel okula da karşıyız, dershaneye de. Ancak sınav odaklı bir sistem olduğu için ne yazık ki dershaneler bir ihtiyaçtan doğmuştur. Türkiye bu sınav odaklı sistemden çıkarsa zaten dershaneler kendi kendine sönümlenecektir. Mahkeme durdurma kararı verdi ama yine bir belirsizlik var. Dönüşmeye çalışan o kadar kuruma ne olacak? Bu tip müdehalelerde bulunmak, eğitimi çıkmazlara sokuyor diye konuştu.

HAK YERİNİ BULDU
Türk Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu ise bir cemiyetten intikam almak için yasanın çıkarıldığını savunarak şunları söyledi: Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kanunda düzenlemenin doğru olmadığını ifade etmiştik. Dershanecilik yapılmaması gereken bir işlemse devlet kendi elleriyle haftasonu kurslarını neden açıyor? Zaten işin özünde devletin çıkardığı kanunun mantıklı olmadığının temel göstergesi bu. Siz eğitim sisteminizi yıllarca düzgün inşaa edememişsiniz, ortaya düzgün bir sistem çıkartamamışsızın, bunun karşısında da dershane adında bir yapı ortaya çıkmış. Bir cemiyetten intikam almak amaçıyla bu kanunu çıkartıldı, ancak dershanelerin kapatılması son derece yanlıştı ve Anayasa Mahkemesi nde AK Partinin atadığı kişiler bile bu kanunun mantıksız olduğuna karar verdiklerine göre hak yerini bulmuştur.

Zerrin SOMUNCU, Leyla MESCİEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da alkollü mekan yandı

1 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

2 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

3 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Yankaya bakalım mı bankaya?..

4 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

6 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

7 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

9 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Elini kıyma makinesine kaptırdı

10 Elini kıyma makinesine kaptırdı