BÜTÇE FAZLA VERDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk altı ayına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçlarını açıkladı.

 BÜTÇE FAZLA VERDİ

Yılın ilk yarısında ise bütçe 804 milyon TL fazla verdi. Faiz dışı fazla Ocak-Haziran’da 30,5 milyar TL; Haziran ayında ise 4,9 milyar TL oldu. İlk yarıda bütçe giderleri yüzde 10,7 artışla 236,7 milyar TL oldu, yılın ilk 6 ayındaki bütçe gelirleri ise yüzde 12,8 arttı. Maliye Bakanı Şimşek, bütçedeki güçlü performansın vergi gelirlerinden kaynaklandığını belirterek, Vergi gelirlerinin ilk yarıda yüzde 15,8 artarak 194,7 milyar TL oldu dedi.
Şimşek, Tekrar seçim olması olumsuz bir senaryo, bu bir anlamda 2015 yılının tamamının belirsizlikle karşı karşıya kalması demek. Ancak Türkiye nin güçlü bir koalisyon hükümeti ile yoluna devam etmesi hepimizin arzusudur tüm iyi niyete rağmen olumlu bir sonuç çıkmaz ise Türkiye yeniden hakemlik yapacaktır ifadelerini kullandı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bütçenin koalisyon hükümeti görüşmesinin bir parçası olacağına ihtimal vermiyorum. 2016 bütçe sürecini başlattık dedi.
Şimşek, 2015 yılında enflasyonda düşüş trendi söz konusu, önümüzdeki dönemde gıdada normalleşme petrolde düşük seyrin devamı olursa enflasyondaki düşüş trendi devam edebilir. (iran nükleer anlaşması) orta vadede petrol fiyatlarının düşük kalmasını sağlayabilir, jeopolitik gerginliğin azalması da Türkiye nin lehinedir. Türkiye ticaretini de olumlu etkileyecektir. Genel seçim net olarak bir sonuç çıkmadı, belirsizlik bir miktar devam ediyor, tüm olumsuzluklara rağmen büyümeye devam etmemiz olumlu. Özel sektör yatırımları ertelenme riski ile karşı karşıyadır, belirsizlik ortadan kalkarsa bir miktar toparlanma olabilir. Büyümede bu yıl için aşağı yönlü risklerin arttığını söyleyebilirim. Yılın ikinci yarısında güçlü reform programının uygulanacağı varsayılıyordu, OVP de ancak şu anda bu noktada değiliz ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu iş adamının haciz isyanı

1 Samsunlu iş adamının haciz isyanı

Samsundaki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

2 Samsun'daki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

Tim 20 yıl sonra Samsunda buluştu

3 Tim 20 yıl sonra Samsun'da buluştu

Samsunspor afişindeki sır oyuncu

4 Samsunspor afişindeki sır oyuncu

Samsunsporda program değişti

5 Samsunspor'da program değişti

Orduda kadın avukat otel odasında ölü bulundu

6 Ordu'da kadın avukat otel odasında ölü bulundu

Kamp sonuna kadar denenecek

7 Kamp sonuna kadar denenecek

Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı

8 Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı!

Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

9 Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

Samsunda otostop yapan hayat kadınlarına operasyon

10 Samsun'da otostop yapan hayat kadınlarına operasyon