Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

BÜTÇE FAZLA VERDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk altı ayına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçlarını açıkladı.

 BÜTÇE FAZLA VERDİ

Yılın ilk yarısında ise bütçe 804 milyon TL fazla verdi. Faiz dışı fazla Ocak-Haziran’da 30,5 milyar TL; Haziran ayında ise 4,9 milyar TL oldu. İlk yarıda bütçe giderleri yüzde 10,7 artışla 236,7 milyar TL oldu, yılın ilk 6 ayındaki bütçe gelirleri ise yüzde 12,8 arttı. Maliye Bakanı Şimşek, bütçedeki güçlü performansın vergi gelirlerinden kaynaklandığını belirterek, Vergi gelirlerinin ilk yarıda yüzde 15,8 artarak 194,7 milyar TL oldu dedi.
Şimşek, Tekrar seçim olması olumsuz bir senaryo, bu bir anlamda 2015 yılının tamamının belirsizlikle karşı karşıya kalması demek. Ancak Türkiye nin güçlü bir koalisyon hükümeti ile yoluna devam etmesi hepimizin arzusudur tüm iyi niyete rağmen olumlu bir sonuç çıkmaz ise Türkiye yeniden hakemlik yapacaktır ifadelerini kullandı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bütçenin koalisyon hükümeti görüşmesinin bir parçası olacağına ihtimal vermiyorum. 2016 bütçe sürecini başlattık dedi.
Şimşek, 2015 yılında enflasyonda düşüş trendi söz konusu, önümüzdeki dönemde gıdada normalleşme petrolde düşük seyrin devamı olursa enflasyondaki düşüş trendi devam edebilir. (iran nükleer anlaşması) orta vadede petrol fiyatlarının düşük kalmasını sağlayabilir, jeopolitik gerginliğin azalması da Türkiye nin lehinedir. Türkiye ticaretini de olumlu etkileyecektir. Genel seçim net olarak bir sonuç çıkmadı, belirsizlik bir miktar devam ediyor, tüm olumsuzluklara rağmen büyümeye devam etmemiz olumlu. Özel sektör yatırımları ertelenme riski ile karşı karşıyadır, belirsizlik ortadan kalkarsa bir miktar toparlanma olabilir. Büyümede bu yıl için aşağı yönlü risklerin arttığını söyleyebilirim. Yılın ikinci yarısında güçlü reform programının uygulanacağı varsayılıyordu, OVP de ancak şu anda bu noktada değiliz ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Galip Öztürke Samsunda coşkulu karşılama

1 Galip Öztürk'e Samsun'da coşkulu karşılama

Galip Öztürkten Samsunda önemli açıklamalar

2 Galip Öztürk'ten Samsun'da önemli açıklamalar

Samsunda zincirleme kaza

3 Samsun'da zincirleme kaza!

Samsunspor maçı internetten televizyona

4 Samsunspor maçı internetten televizyona

Samsunspor Başkanı Tutu İstanbulda

5 Samsunspor Başkanı Tutu İstanbul'da

Samsunda polisin zor anları

6 Samsun'da polisin zor anları

Baba ve kızı fuhuş için çağrı merkezi kurmuş

7 Baba ve kızı 'fuhuş' için çağrı merkezi kurmuş!

FETÖ soruşturmasında açığa alınan 10 kişi göreve iade edildi

8 FETÖ soruşturmasında açığa alınan 10 kişi göreve iade edildi

Samsun tramvayında yükleme ve iade yoğunluğu azalacak

9 Samsun tramvayında yükleme ve iade yoğunluğu azalacak

Vahşice öldürülen minik Irmakın cesedi bulundu

10 Vahşice öldürülen minik Irmak'ın cesedi bulundu