Demirağ: “Halk İlaçları, Kemoterapinin Yan Etkisini Artırıyor”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi’nden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Güzin Demirağ, meme kanseri olanların kemoterapi sürecinde kullandıkları halk ilaçlarının kemoterapinin yen etkisini artırdığını söyledi.

Demirağ: “Halk İlaçları, Kemoterapinin Yan Etkisini Artırıyor”

Meme kanserinin kadınların ortak derdi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güzin Demirağ, meme kanserinin ortaya çıkışında ailesel geçişin önemli rol oynadığını söyledi. Prof. Dr. Güzin Demirağ, meme kanseri olanların kemoterapi sürecinde kullandığı halk ilaçlarının kemoterapinin yen etkisini artırdığından kullanılmaması gerektiğini belirtti.

“AİLESİNDE MEME KANSERİ ÖYKÜSÜ OLANLAR MEME KANSERİ İÇİN ADAYDIR”

Meme kanseri hakkında önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Güzin Demirağ, “Kadınların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyen ve erken teşhis edilmediğinde önemli sağlık sorunlarına yol açan meme kanseri yeryüzünde milyonlarca kadının ortak derdi olarak biliniyor. Hastalığın belirtilerini sıralarsak memede ele gelen kitle, meme cildinde değişiklikler, meme başının içeri çekilmesi, meme başından kan ya da akıntı gelmesidir. Meme kanserinin ortaya çıkışında ailesel geçiş önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle kanserli bir annenin kızında meme kanseri açısından taramaya annede görüldüğü yaştan 10 yıl erken başlamak gerekiyor. Ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar, doğum yapmamış ya da genç yaşta doğum yapmışlar, erken adet gören bayanlar meme kanseri için adaydır” dedi.

“HALK İLAÇLARI KEMOTERAPİNİN YAN ETKİSİNİ ARTIRIYOR”

Meme kanserinin kadınlara göre erkeklerde 10 yıl daha geç görüldüğünü belirten Demirağ, “Tarama amaçlı mamografinin 40-50 yaşlarda 1-2 yılda bir, 50 yaşından sonra her yıl yapılması gerekiyor. Teşhis şüpheli lezyonda ince iğne ya da trukat kor biyopsisi ile konuyor. Meme kanseri tedavisinde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi tedavi yöntemlerindendir. Erken evre meme kanserinde ameliyat sonrası kemoterapiye patoloji raporundaki bilgiler, hastanın yaşı, menopoz durumu ve hastanın ek sağlık sorunlarına göre karar verilir. Önemli bir noktada kemoterapi sırasında halk ilaçlarının kemoterapinin etkinliğini azalttığı gibi yan etkisini de artırdığından kullanılmaması gerekmektedir” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

4 Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

5 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

6 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

7 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

8 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Ağır ceza geliyor

9 Ağır ceza geliyor

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

10 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar