Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ordulu Dağcı Ağrı’nın Zirvesinde

Ordu Gençlik Spor Kulübü sporcusu Yılmaz Seferoğlu, 5-6-7 Temmuz 2015 tarihlerinde

Ordulu Dağcı Ağrı’nın Zirvesinde

Türkiye’nin en yüksek dağı olan 5 bin 137 rakımlı Ağrı Dağı’na tırmanış gerçekleştirdi.

Faaliyet için 4 Temmuz Cumartesi günü Ordu’dan yola çıkan Yılmaz Seferoğlu, 5 Temmuz Pazar günü sabah erkenden Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine ulaştı. Doğubayazıt’a 30 km mesafede bulunan Ağrı Dağı’na tırmanmak için ilk gün araçlarla Eli köyüne hareket edildi. Buradan yaya olarak ilk geceyi geçirecekleri 3 bin 340 metredeki 1. kamp alanına 5 saatlik yürüyüşle varıldı. İkinci gün 3 bin 340 metreden 4 bin 200 metredeki 2. kamp alanına ulaşıldı ve ertesi gün yapılacak olan zirve tırmanışı için son hazırlıklar yapıldı. 7 Temmuz Salı sabahı saat 02.00’de 15’i İran, 15’i Çek Cumhuriyeti ve 5’i Türk dağcı ile yaklaşık 35 kişilik grup zirve tırmanışına başladı.

İRAN VE ÇEK DAĞCILAR GERİ DÖNDÜ

4 bin 800 irtifaya kadar ciddi bir sorunla karşılaşmayan ekip 4 bin 800-5 bin metre arasını kuvvetli rüzgarın oluşturduğu tipi şeklindeki kar fırtınası içinden geçerek tamamladı. Buz kütlesinden dolayı sadece krampon takılarak ve kazma yardımıyla geçilebilen 5 bin metre platosunda rüzgar kuvvetini son derece artırarak bu noktadan sonra ilerlemeyi imkansız hale getirdi. Yaklaşık 25 kişi bir süre bekledikten sonra geri dönme kararı aldı. Geri kalan 10 kişilik ekip 5 bin metrede yaklaşık 2 saat tipinin geçmesi bekledi. Umutlar tükenmek üzereyken kısa bir süreliğine rüzgarın etkisini azaltmasından faydalan dağcılar hızlı bir şekilde zirveye hareket ederek 5 bin 137 metre irtifaya ulaşmayı başardı. Tipi nedeniyle zirvede 2 dakika kalabilen Yılmaz Seferoğlu ve diğer dağcılar inişi de başarı bir şekilde tamamlayarak etkinliği bitirdi. Aynı parkurda 2 gün sonra 9 Temmuz günü 14 Alman dağcı benzer hava şartlarında donma tehlikesi geçirdi.

Tamamen kendi imkanlarıyla Türkiye’nin en yüksek dağına tırmanan Yılmaz Seferoğlu bundan sonraki hedefleri arasında İran Demavend, Gürcistan Kazbek ve Rusya’daki Elbrus Dağları’nın olduğu belirtti.EN ÇOK OKUNANLAR

FETÖ mağdurlarına zulmediyoruz

1 FETÖ mağdurlarına zulmediyoruz

Bu böyle gitmez

2 Bu böyle gitmez

Samsun gün sayıyor

3 Samsun gün sayıyor

Sel Samsunu da vurdu

4  Sel Samsun'u da vurdu

Transfer var sonuç yok

5 Transfer var sonuç yok

Coşkun Zeren Chibuikenin kafasını başka Anadolu takımları karıştırdı

6 Coşkun Zeren: 'Chibuike'nin kafasını başka Anadolu takımları karıştırdı'

Polisler uyuşturucu satmış

7 Polisler uyuşturucu satmış!

FETÖ soruşturması kapsamında 11 sağlık çalışanı adliyeye sevk edildi

8 FETÖ soruşturması kapsamında 11 sağlık çalışanı adliyeye sevk edildi

Rehine krizinden dram çıktı

9 Rehine krizinden dram çıktı

Haysiyet cellatları

10 Haysiyet cellatları...