YENİ KOĞUŞ ARKADAŞI

PKK nın üst düzey sorumlularından olan ve 2004 yılında Suriye yönetimi tarafından yakalanarak Türkiye ye teslim edilen Hamili Yıldırım, Abdullah Öcalan ın yanına gönderildi.

YENİ KOĞUŞ ARKADAŞI

İmralı Adası nda Abdullah Öcalan ın yanına 15 Mart ta gönderilen 5 PKK lı mahkumdan birinin bir hafta sonra değiştirildiği ortaya çıktı. İmralı da Öcalan a çözüm sürecinde sekreterya görevi yapacağı öne sürülen mahkumlardan Mehmet Sait Yıldırım ın adaya gittikten bir hafta sonra kalp rahatsızlığı nedeniyle Bolu Cezaevi ne gönderildiği belirtildi. Yerine ise PKK nın bir dönem üst düzey sorumlularından biri olan ve Eylül 2004 te Suriye de yakalanarak Türkiye ye teslim edilen Kazım kod adlı Hamili Yıldırım ın İmralı Adası na gönderildiği ortaya çıktı. Hamili Yıldırım, yargılandığı Malatya 3 üncü Ağır Ceza Mahkemesi nde ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

HAMİLİ YILDIRIM KİMDİR?

Hamili Yıldırım 1980 de Elazığ da yakalanarak cezaevine girmiş ve 16 yıl sonra tahliye olduktan sonra yasadışı yollardan Suriye ye gitmişti. 1997 de PKK nın Dersim Eyalet Komutanı olarak Tunceli ye gönderilen Yıldırım, 2002 de KADEK in Rusya sorumluluğuna getirildi. 2004 yılında örgütün Hatay ve Akdeniz Bölge sorumlusu olarak Amanos dağlarına gitmek üzerine Suriye ye giden Hamili Yıldırım, Türkiye ye geçerken 15 kişiyle yakalanmıştı. Malatya 3 üncü Ağır Ceza Mahkemesi nde yargılanması iki yıl süren Yıldırım, ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

AVUKATLARIN ÖCALAN İLE GÖRÜŞEMEME SIKINTISI

Abdullah Öcalan ile Türkiye ye getirildiği 1999 yılından beri toplam 402 kez görüşen avukatlarının, şimdiye kadar yaptığı 409 görüşme başvurularının ise Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hava muhalefeti, gemi bozuk ve resmi tatil gibi gerekçelerle reddedildiği belirtildi. Öcalan ın savunmasını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu tarafından çıkarılan istatistikleri göre, avukatlar 25 Şubat 1999 dan 27 Temmuz 2011 tarihine kadar İmralı Adası nda Abdullah Öcalan ile toplam 402 görüşme gerçekleştirdi. 

GÖRÜŞME TALEPLERİ 4 YILDIR REDDEDİLİYOR

Avukatların tecrit uygulandığını ileri sürdükleri 27 Temmuz 2011 taihinden beri ise yaptıkları başvuruların tümü reddedildi. Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Cengiz Çiçek, müvekilleri Abdullah Öcalan ile görüştürülmeyerek kanuna aykırı davranıldığını ve İmralı için özel bir hukuk uygulandığını ileri sürdü. Çiçek şöyle dedi:

Müvekilimiz sayın Öcalan ın yanına Mart ayında gönderilen 5 hükümlü ile görüşmemize ve aileleri ile görüşmelerine de izin verilmiyor. Yani daha önce uygulanan tek kişilik izalosyon artık grup olarak uygulanıyor. Uygulanan tecrit ve izalosyonun hukukta yeri yoktur. Diğer cezaevlerinde avukatlar hafta içerisinde istedikleri gün müvekilleri ile görüşürken, İmralı da haftada bir gün ve 1 saatlik görüşme bile diğer cezaevlerinden geri bir uygulamadır. Ama, bu bile 27 Temmuz 2011 tarihinden beri hukuksuz bir şekilde engellenmektedir.  
 EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

 Kaldırım, resmen aday adayı

2 Kaldırım, resmen aday adayı

Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

3 Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

Samsunspor'da moraller düzeldi

4 Samsunspor'da moraller düzeldi

Yazık bu şehre…

5 Yazık bu şehre…

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

6 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

7 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

Kim oynayacak?

8 Kim oynayacak?

Cezalar açıklanıyor

9 Cezalar açıklanıyor

Real Madrid tur kapısını araladı

10 Real Madrid tur kapısını araladı