İŞTE İŞÇİLERİN GÜNLÜK YEVMİYESİ

Samsun’un Terme İlçesi nde tarım işçilerinin 2015 yılı günlük yevmiyeleri belirlendi

İŞTE İŞÇİLERİN GÜNLÜK YEVMİYESİ

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Mehmet Karamollaoğlu, yaptıkları toplantının ardından tarım işçisinin bir günlük yevmiyesini 50 lira olarak kararlaştırdıklarını söyledi. Fındık toplama ücretlerinin Kaymakam İlyas Gün başkanlığında toplanan komisyonda alınan kararlara göre belirlendiğini belirten Karamollaoğlu, 16 yaşından küçük çocukların çalıştırılmayacağını en düşük yevmiyenin ise 40 lira olacağını kaydetti.

ÇOCUK İŞÇİYE CEZA 
Yıllardır süregelen geleneklere uygun olarak kararların alındığını kaydeden Başkan Karamollaoğlu; Fındık toplama işinde çalışan işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın yemek bahçe sahibi tarafından veriliyorsa 45, yemeği işçi getiriyorsa da 50 TL net günlük ücret ödenecek. Ayrıca çocuk işçiliğinin önlenmesi adına fındık hasadında 16 yaş ve altındaki çocuklar çalıştırılmayacak. 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran bahçe sahibi ve çocukların velilerine 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre her çocuk için 208 TL idari para cezası kesilecek. Ayrıca her isteyen de dayı başı olamayacak. Dayı başı olacakların İŞKUR İl Müdürlüklerinden ‘Aracı Belgesi’ almış olmaları gerekecek. Aracı Belgesi olamayan kişiler işçi başı olamayacak dedi.

Komisyon kararlarına işveren ve işçilerin uyması tavsiyesinde de bulunan Karamollaoğlu “Çiftçimize ve çalışanlarımıza hayırlı olsun. Bol kazançlı ve bereketli bir sezon diliyorum.” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR