Kızılay dan imar tepkisi

Kızılay Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, Büyükşehir Belediye Meclisi nin lojistik depo ve bölge afet yönetim merkezinin imar değişikliği ile kaldırıldığını, yaptıkları itirazın da reddedilmesine bir anlam veremediklerini söyledi

Kızılay dan imar tepkisi

Kızılay Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, Türk Kızılayı tarafından Orta Karadeniz bölgesindeki Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize illerini kapsayacak şekilde hizmet vermek üzere Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Afet Lojistik Deposu ve Bölge Afet Yönetim Merkezi nin Büyükşehir Belediyesi nce kaldırıldığını belirtti.

AMACI NE ANLAMADIK
Kesken, İlkadım Ahulu Mahallesi ndeki 12 bin 600 metrekarelik mülkiyeti maliye hazinesinde bulunan alanın yapılan imar değişikliği ile bir kısmının pazar alanı kalan bölümünün de konut dışı kentsel çalışma alanına dönüştürüldüğünü, askıya çıkan karara itiraz ettiklerini belirterek, Ancak yapılan bütün itirazlar büyükşehir belediye meclisince AKP meclis üyelerinin oyları ile oy çokluğu ile ret edilmiştir. Dünyada Türk milletinin merhamet eli, yüz akı olan yurt dışında ve yurt içinde afetzedeye, ihtiyaç sahiplerine yardım eden bir kuruluşa karşı neden böyle bir tutum sergilendiği dolayısı ile son derece stratejik öneme sahip olan bölge afet depolama alanın neden kaldırıldığı tarafımızca bir türlü anlaşılamamıştır. Samsun Büyükşehir Belediyesince düzenlenmesi düşünülen bahse konu alanla ilgili konut dışı kentsel çalışma alanın neyi ifade ettiği ve pazar yerinin önümüzdeki kısa vadede ve uzun vadede ne fayda sağlayacağı anlaşılmamaktadır dedi.

HATADAN DÖNÜLSÜN
Keskin, arazinin Türk Kızılayı na tahsisi için başvuruda bulunduklarını, bölgeye en yakın afet lojistik depolarının Erzurum ve Düzce’de yer aldığını, bölgede olabilecek herhangi acil durumda daha etkin yardım ve hizmetin sağlanabilmesinin mevcut şartlarda oldukça güç ve geç olacağını ifade ederek şunları söyledi: Ladik, Havza, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı üzerinden geçen 1. Derece deprem fay hattına kolay müdahale edebilme konusunda stratejik önem arz etmektedir. Ayrıca Karadeniz sahilinde Samsun ilinin batısında olabilecek sel ve heyelan vb. afetlere Sarıışık mahallesinin altından köprülü kavşak ile ayrılan Batı Çevre Yolu ile ve Doğu Karadeniz sahiline de Doğu Çevre Yolu ulaşım bağlantıları ile müdahale edebilecek konumdadır. Türk Kızılayı ve yapılması planlanan bu yatırım hiç bir siyasetçinin veya siyasi düşüncenin siyasi malzemesi olmayacak kadar hassas ancak bölge halkının, sivil toplum kruluşları ile bütün siyasi partilerinde üzerinde uzlaşarak sahip çıkacağı kadar çok önemli bir memleket meselesidir.  Söz konusu İmar plan değişikliği, Türk Kızılay’ının izni ve görüşü alınmadan yapılmıştır. Mevcut hukuk gereği İmar planı değişikliklerinde ilgili kurum veya kuruluşun onayını almak gerekmektedir. Kaldı ki uzmanlık gerektiren stratejik bir konu olan afet depolama alanıyla ilgili bu tadilatta da hem bilim ve hem de ahlak gereği kuruluşumuzdan görüş alınmalıydı. Bu ve benzeri hiçbir değişikliği kabul etmiyoruz. Büyükşehir belediyesince konunun tekrar gözden geçirerek telafisi olmayan olaylara sebep verilmeden hatadan dönmesini bekliyoruz. Aksi halde hukuki hak arayışımız devam edecektir.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

3 Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

5 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Samsun'a gelecek yolcuların iptal isyanı

6 Samsun'a gelecek yolcuların iptal isyanı

Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

7 Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

Yaşam savaşını kaybetti

8 Yaşam savaşını kaybetti

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

9 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Cemal Safi'ye son görev

10 Cemal Safi'ye son görev