Dershanelere kayıt yaptırmayın

Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanı Ahmet Akça, AYM gerekçeli kararı açıklamadan ve MEB yol haritasını çizmeden dershanelere kayıt yaptırmayın uyarısında bulundu

Dershanelere kayıt yaptırmayın

Özel Öğretim Derneği Genel Başkan Ahmet Akça, 14 Mart 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6528 Sayılı Kanun ile dershanelerin temel liselere dönüşüm süreci takviminin başladığını belirterek, Aradan geçen 16 aydan sonra Anayasa Mahkemesi dershanelerin 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren kapatılması kararını 13 Temmuz 2015 tarihi itibariyle iptal etmiştir. Süreç içerisinde temel lise ve ortaokuluna dönüşüm için başvuran yüzlerce dershane olmuş, 900’ü aşkın dershane ise ruhsatını almaya hak kazanmıştır. Bir buçuk seneye yaklaşan süre zarfında binalarının yapısını okul yapısına döndüren, gerekli donanımı sağlayan kurumlarımız, devletin istikrar yapısına güvenerek bu günlere gelmiştir dedi. 

İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR DURUM
Dershane yapısında bulunmayan öğretmen branşları için de sözleşmeler yapıldığını, istihdam imkânı sağlandığını ifade eden Akça, Ayrıca çok sayıda veli ve öğrenci dönüşüm okullarını tercih edip okullarından nakillerini aldırmışlar, temel liseler ve dönüşüm okullarına kayıt yaptırmışlardır. Anayasa Mahkemesi nin, iptal başvurusundan bir buçuk yıl sonra kararını iptal şeklinde vermesi, sayıları milyonları bulan kitleleri daha da içinden çıkılmaz bir duruma sürüklemiştir. Geç gelen adalet, adalet değildir. Eğitim - öğretimin başlamasına ve dershanelerin bitimine 1,5 ay kala bu iptal kararını veren Yüksek Mahkeme ve heyetinin kararına saygılı olduğumuzu ancak, bu iptalin kaotik bir ortam oluşturduğunu belirtmek isteriz. Dolayısıyla buradan kurum işletmecilerine, velilerimize ve öğrencilerimize bir takım hususları ifade edilmesinde yarar olduğunu düşünüyoruz diye konuştu.

SÜRECİ BEKLEYİN TAVSİYESİ 
Temel Liseler ve Dönüşüm Okulları nın her halükârda mevcudiyetlerini devam ettireceklerini vurgulayan Akça, Dolayısıyla dönüşüm aşamasında olan kurumlarımızın süreci devam ettirmesini tavsiye ederiz. Temel Liselere ve Dönüşüm Okullarına kayıt yaptıran velilerimizin tedirgin olmasını gerektirecek her hangi bir durum söz konusu değildir. Dönüşüm kapsamına giren kurumlarımıza, dönüşümün gerektirdiği yatırımları aksatmadan devam ettirmelerini ve Eylül ayına kurumlarını eğitim - öğretime hazır hale getirmelerini tavsiye ederiz. Dershanelere kayıt yaptırmayı düşünen velilere ve öğrencilerimize AYM’nin gerekçeli kararı açıklamasını ve MEB’in dershanelere ilişkin yol haritasını belirlemeden dershanelere kayıt yaptırmamalarını; olası mağduriyetler oluşabileceği göz önüne alınarak süreci beklemelerini tavsiye ederiz diye konuştu.

Ümit CEYLAN EN ÇOK OKUNANLAR

Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

1 Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

Çiftlik Bank soruşturmasında 4 tutuklama daha

2 Çiftlik Bank soruşturmasında 4 tutuklama daha

Arda Turan dede ocağında

3 Arda Turan dede ocağında

Yangın dumanından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı

4 Yangın dumanından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı

Hobi bahçesinde beslediği arıların soktuğu kişi ölü bulundu

5 Hobi bahçesinde beslediği arıların soktuğu kişi ölü bulundu