Apo nun özgürlüğü olmadan...

Bayık: Apo nun özgürlüğü ve özgür müzakere koşulları olmadan ateşkesten söz edilemez

 Apo nun özgürlüğü olmadan...

Kandil de bulunan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, 2.5 yıl önce ateşkesi sağlatan kişinin Abdullah Öcalan olduğunu, Öcalan üzerinde bugün tecrit varsa ve başmüzakereci olarak bu görevini yerine getirecek koşullar yoksa, ateşkesin de yok anlamında olduğunu söyledi. Bayık, Önder Apo nun özgürlüğü ve özgür müzakere koşulları yaratılmadan hiç kimse ateşkesten, çözüm sürecinden söz edemez. Hiç kimse Kürt halkını aptal yerine koymamalıdır. İmralı tecridi zaten savaş nedenidir dedi.

Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesinde makale yazan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, son günlerde yeniden gündeme gelen ateşkes ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye nin hiç bir zaman ateşkes kurallarına uymadığını, daha ilk günden kalekol yapımlarını hızlandırılarak niyetini ortaya konulduğunu öne süren Bayık yasızında şunları kaydetti:

Özgürlük Hareketi, ateşkese 2.5 yıl uyulmadığı halde sabırlı davranarak, Kürt sorununa çözüm için Türk devletine adım atma fırsatı tanımıştır. Ancak AKP Hükümeti bu ortamda ciddi hiçbir adım atmamıştır. 2.5 yıl önce ateşkesi sağlatan kişi Abdullah Öcalan dır. Eğer bu önderlik üzerinde ağır tecrit varsa, başmüzakereci olarak bu görevini yerine getirecek koşullar yoksa zaten ateşkes yok demektir. Ateşkesi sağlatan başmüzakereci üzerinde ağır tecrit ve psikolojik savaş uygulanacak, ondan sonra da ateşkesten söz edilecek! Kaldı ki Kürt Özgürlük Hareketi defalarca AKP Hükümetinin ateşkesi bitirdiğini, AKP nin uygulamalarını da gözler önüne sererek ilan etmiştir. Ortada ateşkes diye bir şey kalmamıştır. Eğer şimdiye kadar ciddi bir savaş olmamışsa, bunun nedeni, Özgürlük Hareketi nin halklarımıza karşı duyduğu sorumluluktur; Bu çerçevede Türk devletine ve AKP Hükümetine çözüm için şans tanımasıdır. Kürt Özgürlük Hareketi, Önder Apo nun İmralı da yürüttüğü diyalogların müzakereye evrilmesini sağlamak için, AKP nin süreklileşen saldırılarına ve hiçbir ateşkes kuralına uymamasına rağmen çatışmasızlığı sürdürmüştür. Kuşkusuz Kürt Özgürlük Hareketi çatışmasızlığı sürdürürken büyük bir zorlanma yaşamıştır. AKP Hükümeti Hareketimizin tutumunu istismar ederek bir savaş hazırlığı yapmıştır. Buna rağmen Özgürlük Hareketi nin sabrı ve Önder Apo nun çabasıyla Dolmabahçe mutabakatı gerçekleşmiştir. Önderliğimizin çabaları, Hareketimizin sabrı ve tek taraflı fedakarlıkları bu durumu yaratmada belirleyici rol oynamıştır. Ancak AKP nin lideri Tayyip Erdoğan kendini hükümet yerine koyarak, hatta başkan olmadan başkan gibi davranarak taraf da yok, müzakere de yok, masa da yok, Kürt sorunu da yok deyip tüm çabaları anlamsız hale getirmiştir. Ateşkesi de anlamsız hale getirerek tam anlamıyla bitirmiştir. Önceden de yok saydığı ve bitirdiği ateşkesi neredeyse dirilmemecesine yere gömmüştür.  

İMRALI TECRİTİ ZATEN SAVAŞ NEDENİDİR

Cemil Bayık yazısında, Öcalan ın özgürlüğü ve özgür müzakere koşulları yaratılmadan hiç kimsenin ateşkesten, çözüm sürecinden söz edemeyeceğini de belirterek şöyle devam etti:

Hiç kimse Kürt halkını aptal yerine koymamalıdır. İmralı tecridi zaten savaş nedenidir. Artık tecrit, bir iki kişinin İmralı ya gitmesiyle de kalkmış olmaz. Bir halkın önderi İmralı dadır. Bu önderlik Kürt halkının başmüzakerecisidir. Sorun çözülmek isteniyorsa, bu önderlikle özgür ve eşit koşullarda müzakere yapılır. Kürt sorununda çözümü sağlamak için nelerin yapılması gerektiği bellidir. Bu da müzakere ve müzakerede mutabık kalınan konuların Mecliste anayasa ve yasalar haline gelmesi; dolayısıyla da tüm bunların gerçekleşmesi için tahkim edilmiş bir ateşkes. Mevcut Hükümet ya da kurulacak Hükümet Kürt sorununun çözümü için Önder Apo yla müzakere yapma iradesi ortaya koymuyorsa hiçbir şey değişmemiş olur. Kürt halkına karşı kurulacak yeni bir özel savaş Hükümetini de, koalisyon bileşenleri kim olursa olsun ne Kürt halkı, ne de Özgürlük Hareketi kabul eder.  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Başkanı Tutu: 'An meselesi'

1 Samsunspor Başkanı Tutu: 'An meselesi'

Samsun'da uluslararası yıkım

2 Samsun'da uluslararası yıkım

Karadeniz'i sel vurdu!

3 Karadeniz'i sel vurdu!

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Önemli olan lafta kalmaması'

4 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Önemli olan lafta kalmaması'

Samsun Büyükşehir'den itiraf: 'Her yeri beton yaptık'

5 Samsun Büyükşehir'den itiraf: 'Her yeri beton yaptık'

 Toplu sözleşmelere daha beteri eklendi

6 Toplu sözleşmelere daha beteri eklendi

Murat Başoğlu'nun öpüştüğü kadın öz yeğeni Burcu Başoğlu çıkmıştı!

7 Murat Başoğlu'nun öpüştüğü kadın öz yeğeni Burcu Başoğlu çıkmıştı!

Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

8 Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

Yolcu otobüsü ile cip çarpıştı: 1 ölü

9 Yolcu otobüsü ile cip çarpıştı: 1 ölü

Kazada ağır yaralanan kadın hayatını kaybetti

10 Kazada ağır yaralanan kadın hayatını kaybetti