Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

O rakamlar gerçekçi değil

Türkiye Kamu-Sen Samsun Temsilcisi Mehmet Tanrıkulu, Türkiye İstatistik Kurumu nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik oranlarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti

O rakamlar gerçekçi değil

 

Türkiye Kamu-Sen Samsun Temsilcisi Mehmet Tanrıkulu, Türkiye İstatistik Kurumu nun (TÜİK) Nisan 2015 için açıkladığı yüzde 9,6 seviyesindeki işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığını savundu. Tanrıkulu, Bu rakamlar reel olarak işsiz olanları göstermemektedir. TÜİK, örneğin, işsiz olduğu halde, fiilen iş aramayanları dikkate almamaktadır. İş arama kanallarından birini, son 3 ay içinde kullanmış olmalarını şart koşmaktadır. Oysaki bu kişiler; işsiz kalmaktan bıkmış usanmış, adeta tükenmiş olan insanlardır. Çok uzun bir süre iş aradıktan sonra artık umutsuzluğa düşmüş, iş bulmaktan ümidini tamamen kesmiş kimselerdir. TÜİK bunları İş umudu olmayanlar olarak sınıflandırmaktadır. Ancak bu kişiler iş olsa, çalışmaya dünden hazırdırlar. Kaldı ki bir kısmı eş dost vasıtasıyla iş aramaktadır, ancak bunu açıklayamamaktadırlar. TÜİK’ in İş aramayıp çalışmaya hazır olanlar dediği işsizlerin sayısı, neredeyse işsiz kabul ettiklerinin sayısı kadardır diye konuştu.

UMUDU KESİKLER
MEVSİMLİK İŞÇİLER

İş bulmaktan ümidini kesmiş olanları bu rakamlara dahil etmedikten sonra gerçek işsiz olanlara nasıl tespit edeceklerini soran Tanrıkulu, Bu yıl açıklanan 9,6 olan işsizlik oranına Umudu kesikler de katılırsa, bu oran açıklanan rakamların çok çok üstündedir. Şimdi biz bu durumda TÜİK’in çektiği bu işsizlik fotoğrafına nasıl güveneceğiz? Bunun dışında bizim ülkemizde bir de gizli işsizlik ve mevsimlik çalıştığı için yılın büyük bölümünde işsiz kalanlar bulunmaktadır. Bunlarda TÜİK’ in açıkladığı işsizlik oranının dışında tutulmaktadır dedi.

BÖYLE İSTİHDAM
YARATILAMAZ

Çarpık verilere dayanılarak yapılacak araştırmalar sonucunda oluşturulan ekonomi politikalarının gerçekçi olmayacağını savunan Tanrıkulu şunları söyledi: Bu sakıncalar işsizlik verileri için de geçerlidir. Gerçekleri çarpıtan istatistik veriler kullanılarak yapılan işsizlik analizleri, onlara dayanılarak oluşturulan gelişme ve istihdam politikaları, sosyal politikalar isabetli olmayacak, hedeflerine ulaşamayacaktır. Bu nedenle her konuda olduğu gibi doğru ve gerçekçi verilerle istatistik çalışmalar yapılırsa buna bağlı olarak da siyasi iktidarların ortaya koyduğu politikalar da o derece doğru ve isabetli olacaktır.  

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunsporda 3ü de tamam

1 Samsunspor: Samsunspor'da 3'ü de tamam

Samsunspor Özköylü Samsunda

2 Samsunspor: Özköylü Samsun'da

Samsun Haber Meteorolojiden uyarı 2 Hazirandan sonrasına dikkat

3 Samsun Haber: Meteorolojiden uyarı! 2 Haziran'dan sonrasına dikkat!

Samsunspor Özköylüyle yollar ayrıldı

4 Samsunspor: Özköylü'yle yollar ayrıldı

Atakuma gol makinesi

5 Atakum'a gol makinesi

Samsun Haber Samsunda FETÖden 38 iş adamının yargılanmasına başlandı

6 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den 38 iş adamının yargılanmasına başlandı

Samsun Haber Samsunun Saklı Cennetine turistik tesis

7 Samsun Haber: Samsun'un 'Saklı Cenneti'ne turistik tesis

Samsun Haber Samsunda feci kaza Yolun karşısına geçemedi

8 Samsun Haber: Samsun'da feci kaza! Yolun karşısına geçemedi

Samsunspor Ndiaye Gençlerbirliği yolunda

9 Samsunspor: N'diaye Gençlerbirliği yolunda

Unutmadık

10 Unutmadık...