O rakamlar gerçekçi değil

Türkiye Kamu-Sen Samsun Temsilcisi Mehmet Tanrıkulu, Türkiye İstatistik Kurumu nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik oranlarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti

O rakamlar gerçekçi değil

 

Türkiye Kamu-Sen Samsun Temsilcisi Mehmet Tanrıkulu, Türkiye İstatistik Kurumu nun (TÜİK) Nisan 2015 için açıkladığı yüzde 9,6 seviyesindeki işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığını savundu. Tanrıkulu, Bu rakamlar reel olarak işsiz olanları göstermemektedir. TÜİK, örneğin, işsiz olduğu halde, fiilen iş aramayanları dikkate almamaktadır. İş arama kanallarından birini, son 3 ay içinde kullanmış olmalarını şart koşmaktadır. Oysaki bu kişiler; işsiz kalmaktan bıkmış usanmış, adeta tükenmiş olan insanlardır. Çok uzun bir süre iş aradıktan sonra artık umutsuzluğa düşmüş, iş bulmaktan ümidini tamamen kesmiş kimselerdir. TÜİK bunları İş umudu olmayanlar olarak sınıflandırmaktadır. Ancak bu kişiler iş olsa, çalışmaya dünden hazırdırlar. Kaldı ki bir kısmı eş dost vasıtasıyla iş aramaktadır, ancak bunu açıklayamamaktadırlar. TÜİK’ in İş aramayıp çalışmaya hazır olanlar dediği işsizlerin sayısı, neredeyse işsiz kabul ettiklerinin sayısı kadardır diye konuştu.

UMUDU KESİKLER
MEVSİMLİK İŞÇİLER

İş bulmaktan ümidini kesmiş olanları bu rakamlara dahil etmedikten sonra gerçek işsiz olanlara nasıl tespit edeceklerini soran Tanrıkulu, Bu yıl açıklanan 9,6 olan işsizlik oranına Umudu kesikler de katılırsa, bu oran açıklanan rakamların çok çok üstündedir. Şimdi biz bu durumda TÜİK’in çektiği bu işsizlik fotoğrafına nasıl güveneceğiz? Bunun dışında bizim ülkemizde bir de gizli işsizlik ve mevsimlik çalıştığı için yılın büyük bölümünde işsiz kalanlar bulunmaktadır. Bunlarda TÜİK’ in açıkladığı işsizlik oranının dışında tutulmaktadır dedi.

BÖYLE İSTİHDAM
YARATILAMAZ

Çarpık verilere dayanılarak yapılacak araştırmalar sonucunda oluşturulan ekonomi politikalarının gerçekçi olmayacağını savunan Tanrıkulu şunları söyledi: Bu sakıncalar işsizlik verileri için de geçerlidir. Gerçekleri çarpıtan istatistik veriler kullanılarak yapılan işsizlik analizleri, onlara dayanılarak oluşturulan gelişme ve istihdam politikaları, sosyal politikalar isabetli olmayacak, hedeflerine ulaşamayacaktır. Bu nedenle her konuda olduğu gibi doğru ve gerçekçi verilerle istatistik çalışmalar yapılırsa buna bağlı olarak da siyasi iktidarların ortaya koyduğu politikalar da o derece doğru ve isabetli olacaktır.  

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

1 Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

Samsun'da alkollü mekan yandı

2 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

3 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

4 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Yankaya bakalım mı bankaya?..

6 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

9 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Elini kıyma makinesine kaptırdı

10 Elini kıyma makinesine kaptırdı