Kızılay yargıya gidecek

Türk Kızılayı nın afet merkezi yapmak istediği alan meclis kararıyla pazar ve konut dışı kentsel çalışma alanı oldu. Türk Kızılayı Şube Başkanı Keskin, söz konusu imar planı düzenlemesinin iptali için yargı yoluna gideceklerini söyledi

Kızılay yargıya gidecek

Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, Orta Karadeniz Bölge Afet Lojistik Deposu ve Bölge Afet Merkezi yapılmak istenen 12 bin 600 metrekarelik alanın Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yapılan imar planı düzenlemesiyle bir bölümü pazar alanına, bir bölümü ise konut dışı kentsel çalışma alanına dönüştürüldüğünü söyledi. Son mecllis toplantısında söz konusu düzenleme ile ilgili itirazlarını iptal edildiğini belirten Keskin, söz konusu imar planı düzenlemesinin iptali için yargı yoluna gideceklerini söyledi. 

BÖLGE AFET YÖNETİM MERKEZİ
Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, Türk Kızılayı tarafından Orta Karadeniz bölgesini kapsayacak şekilde Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize illerine hizmet verecek Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Afet Lojistik Deposu ve Bölge Afet Yönetim Merkezi kurulması için 3 yıl kadar önce gerekli çalışma ve girişimleri başlattıklarını söyledi. Keskin, bu kapsamda Türk Kızılayı Samsun Şubesi’nin istemi üzerine merkez İlkadım ilçesi, Ahulu Mahallesi’indeki 12 bin 600 metrekare büyüklüğündeki mülkiyeti maliye hazinesi adına kayıtlı bulunan alanın Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla 2014 yılında 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Afet Lojistik Deposu ve Bölge Afet Yönetim Merkezi kullanım alanı olarak düzenlemesinin yapıldığını söyledi.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ
Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin geçen 15 Mayıs’ta aldığı kararla bu alanı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planında değişiklik yaparak bir bölümünü pazar alanı ve bir kısmı da konut dışı kentsel çalışma alanına dönüştürdüğünü söyleyen Keskin, şöyle dedi: 26 Mayıs 2015 tarihinde askıya çıkan bu plan değişikliğine, Kızılay Genel Merkezi ve Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize olmak üzere toplam dokuz İlin Kızılay şube başkanlıkları ile Samsun ilçe ve Belde Kızılay şubelerince itiraz edilmiştir. Ancak yapılan bütün itirazlar büyükşehir belediye meclisince 14 Temmuz 2015’de oy çokluğu ile ret edilmiştir. Dünyada Türk milletinin merhamet eli, yüz akı olan yurt dışında ve yurt içinde afetzedeye, ihtiyaç sahiplerine yardım eden bir kuruluşa karşı neden böyle bir tutum sergilendiği dolayısı ile son derece stratejik öneme sahip olan bölge afet depolama alanın neden kaldırıldığı tarafımızca bir türlü anlaşılamamıştır.  

TÜRK KIZILAYI NIN GÖRÜŞÜ ALINMADI
Keskin, söz konusu alanın 49 yıllığına Türk Kızılayı’na tahsisi için geçen Nisan ve Mayıs aylarında Samsun Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü’ne ve Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulduğunu belirterek, şöyle konuştu: Türk Kızılay’ına ait en yakın afet lojistik depoları Erzurum ve Düzce’de yer almaktadır. Bölgede olabilecek herhangi acil durumda daha etkin yardım ve hizmetin sağlanabilmesi mevcut şartlarda oldukça güç ve geç olacaktır. Yapılması planlanan bu merkez Samsun’un Ladik ve Havza İlçeleri Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı üzerinden geçen 1’inci Derece deprem fay hattına kolay müdahale edebilme konusunda stratejik önem arz etmektedir. Söz konusu İmar plan değişikliği, Türk Kızılayı nın izni ve görüşü alınmadan yapılmıştır. Mevcut hukuk gereği İmar planı değişikliklerinde ilgili kurum veya kuruluşun onayını almak gerekmektedir. Kaldı ki uzmanlık gerektiren stratejik bir konu olan afet depolama alanıyla ilgili bu tadilatta da hem bilim ve hem de ahlak gereği kuruluşumuzdan görüş alınmalıydı. Bu nedenle yapılan bu imar planı düzenlemesinin iptali için en kısa sürede Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunacağız.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Üniversitesi'nin rektörü belli oldu

1 Samsun Üniversitesi'nin rektörü belli oldu

Samsun'da ağabey kardeşinin sevgilisini bıçakladı

2 Samsun'da ağabey kardeşinin sevgilisini bıçakladı

Samsun'a yıldız yağacak

3 Samsun'a yıldız yağacak

Samsunspor'da yanlış anlaşılma

4 Samsunspor'da yanlış anlaşılma

Cinnet getiren anne dehşet saçtı: 2 ölü

5 Cinnet getiren anne dehşet saçtı: 2 ölü

Samsun'da foseptik çukurunda ceset bulundu

6 Samsun'da foseptik çukurunda ceset bulundu

AK Parti Samsun'dan 'Durmak yok' mesajı

7 AK Parti Samsun'dan 'Durmak yok' mesajı

Samsunspor'da kongre ertelendi! 3 başkan adayı 2 Haziran'da yarışacak

8 Samsunspor'da kongre ertelendi! 3 başkan adayı 2 Haziran'da yarışacak

Samsun'dan 2 bağımsız aday

9 Samsun'dan 2 bağımsız aday

'Düştüğümüz yerden ayağa kalkacağız'

10 'Düştüğümüz yerden ayağa kalkacağız'