Okullar bölgesi yeşil alan olmalı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Cevat Öncü, Lise Caddesi nden taşınması planlanan okullar bölgesinin altının otopark, üstünün ise yeşil alan yapılması gerektiğini söyledi

Okullar bölgesi  yeşil alan olmalı

TMMOB İnşaat Müdendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Cevat Öncü, İlkadım İlçesi Lise Caddesi nden taşınması planlanan okullar bölgesi ile ilgili kaygılarını dile getirdi. Proje hakkında tartışılması gereken birçok noktanın olduğunu ifade eden Öncü, O bölgede okulların getirdiği bir yoğunluk yükü var. Orada otopark sorunu da ciddi biçimde yaşanıyor. Öncelikle okul bahçelerinin altlarının otoparka dönüştürülmesi fikri, o nokta için çok doğru. Büyük bir ihtiyacı karşılar. Tabii estetiği bozmayarak nasıl projelendirileceği de çok önemli. Orası için basit bir hesap yapmıştım. 7 bin ila 10 bin araç kapasiteli kapalı otopark yapılabilir. Okulların kaldırılması ilk bakışta yoğunluğu azaltmak için sempatik gelebiliyor. Ama benim teknik eleman olarak iki tane kaygım var. Birincisi, okulların şehir içinde yaya olarak ulaşılması gerekiyor, bu bir şehircilik ilkesidir. Sürekli motorize taşıma trafik yükü, hava kirliliği ve vakit kaybı getirecektir. İkincisi de, o bölge kalkınca işleri TOKİ  yapacaksa, bir köşesine alışveriş merkezi koyalım, otel koyalım diye diye o alanı yok etmemek lazım. O bölgenin, DSİ ile birlikte halka açık bir park ve altlarının da kademeli otopark olmasını destekleriz diye konuştu.

 
Türkiye deki en büyük problemin yönetici ve halk arasına diyalog ve tartışma kültürü olmadığını kaydeden Öncü, Gelişmiş ülkelerde kentin önemine hem fonksiyonel hem estetik olarak değişiklik getirecek projelerde insanlara soruyorlar. Meslek odalarından, her kesimden insanın görüşünü alıp, aylarca hatta yıllarca tartışıyorlar. Olmadı referandum yapıyorlar. Ve bu konuda ortak bir akılla hareket ediyorlar. Bizdeyse,  belediyeler geceli gündüzlü yoğun biçimde çalışıyorlar ama insanlara sormadıkça çoğu zaman yapılan işler dayatma gibi görünüyor dedi.

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin en büyük AVMsi inşa ediliyor

1 Karadeniz'in en büyük AVM'si inşa ediliyor

Samsunspordan Tshibumbu bombası

2 Samsunspor'dan Tshibumbu bombası

Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

3 Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

Samsunda bir boğulma vakası daha İmam kurtarılamadı

4 Samsun'da bir boğulma vakası daha! İmam kurtarılamadı

Samsunsporda Davy Angan tamam

5 Samsunspor'da Davy Angan tamam

Samsunspor Teknik Direktörü Özalandan ters köşe

6 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan'dan ters köşe

Samsunda 2 kişi araç içinde ölü bulundu

7 Samsun'da 2 kişi araç içinde ölü bulundu

Samsunspordan öğrenciye indirim Kombinede taksit imkanı

8 Samsunspor'dan öğrenciye indirim... Kombinede taksit imkanı!

Samsunspor Başkanvekili  Araboğlu Açılışa yetişecek

9 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: 'Açılışa yetişecek'

Samsunda silahlı suç çetesine operasyon 20 gözaltı

10 Samsun'da silahlı suç çetesine operasyon: 20 gözaltı