Okullar bölgesi yeşil alan olmalı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Cevat Öncü, Lise Caddesi nden taşınması planlanan okullar bölgesinin altının otopark, üstünün ise yeşil alan yapılması gerektiğini söyledi

Okullar bölgesi yeşil alan olmalı

TMMOB İnşaat Müdendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Cevat Öncü, İlkadım İlçesi Lise Caddesi nden taşınması planlanan okullar bölgesi ile ilgili kaygılarını dile getirdi. Proje hakkında tartışılması gereken birçok noktanın olduğunu ifade eden Öncü, O bölgede okulların getirdiği bir yoğunluk yükü var. Orada otopark sorunu da ciddi biçimde yaşanıyor. Öncelikle okul bahçelerinin altlarının otoparka dönüştürülmesi fikri, o nokta için çok doğru. Büyük bir ihtiyacı karşılar. Tabii estetiği bozmayarak nasıl projelendirileceği de çok önemli. Orası için basit bir hesap yapmıştım. 7 bin ila 10 bin araç kapasiteli kapalı otopark yapılabilir. Okulların kaldırılması ilk bakışta yoğunluğu azaltmak için sempatik gelebiliyor. Ama benim teknik eleman olarak iki tane kaygım var. Birincisi, okulların şehir içinde yaya olarak ulaşılması gerekiyor, bu bir şehircilik ilkesidir. Sürekli motorize taşıma trafik yükü, hava kirliliği ve vakit kaybı getirecektir. İkincisi de, o bölge kalkınca işleri TOKİ  yapacaksa, bir köşesine alışveriş merkezi koyalım, otel koyalım diye diye o alanı yok etmemek lazım. O bölgenin, DSİ ile birlikte halka açık bir park ve altlarının da kademeli otopark olmasını destekleriz diye konuştu.

 
Türkiye deki en büyük problemin yönetici ve halk arasına diyalog ve tartışma kültürü olmadığını kaydeden Öncü, Gelişmiş ülkelerde kentin önemine hem fonksiyonel hem estetik olarak değişiklik getirecek projelerde insanlara soruyorlar. Meslek odalarından, her kesimden insanın görüşünü alıp, aylarca hatta yıllarca tartışıyorlar. Olmadı referandum yapıyorlar. Ve bu konuda ortak bir akılla hareket ediyorlar. Bizdeyse,  belediyeler geceli gündüzlü yoğun biçimde çalışıyorlar ama insanlara sormadıkça çoğu zaman yapılan işler dayatma gibi görünüyor dedi.

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

MHP'li Usta birinci sıradan aday

7 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

8 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

9 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

Samsun'da ramazan pidesine zam

10 Samsun'da ramazan pidesine zam