Okullar bölgesi yeşil alan olmalı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Cevat Öncü, Lise Caddesi nden taşınması planlanan okullar bölgesinin altının otopark, üstünün ise yeşil alan yapılması gerektiğini söyledi

Okullar bölgesi yeşil alan olmalı

TMMOB İnşaat Müdendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Cevat Öncü, İlkadım İlçesi Lise Caddesi nden taşınması planlanan okullar bölgesi ile ilgili kaygılarını dile getirdi. Proje hakkında tartışılması gereken birçok noktanın olduğunu ifade eden Öncü, O bölgede okulların getirdiği bir yoğunluk yükü var. Orada otopark sorunu da ciddi biçimde yaşanıyor. Öncelikle okul bahçelerinin altlarının otoparka dönüştürülmesi fikri, o nokta için çok doğru. Büyük bir ihtiyacı karşılar. Tabii estetiği bozmayarak nasıl projelendirileceği de çok önemli. Orası için basit bir hesap yapmıştım. 7 bin ila 10 bin araç kapasiteli kapalı otopark yapılabilir. Okulların kaldırılması ilk bakışta yoğunluğu azaltmak için sempatik gelebiliyor. Ama benim teknik eleman olarak iki tane kaygım var. Birincisi, okulların şehir içinde yaya olarak ulaşılması gerekiyor, bu bir şehircilik ilkesidir. Sürekli motorize taşıma trafik yükü, hava kirliliği ve vakit kaybı getirecektir. İkincisi de, o bölge kalkınca işleri TOKİ  yapacaksa, bir köşesine alışveriş merkezi koyalım, otel koyalım diye diye o alanı yok etmemek lazım. O bölgenin, DSİ ile birlikte halka açık bir park ve altlarının da kademeli otopark olmasını destekleriz diye konuştu.

 
Türkiye deki en büyük problemin yönetici ve halk arasına diyalog ve tartışma kültürü olmadığını kaydeden Öncü, Gelişmiş ülkelerde kentin önemine hem fonksiyonel hem estetik olarak değişiklik getirecek projelerde insanlara soruyorlar. Meslek odalarından, her kesimden insanın görüşünü alıp, aylarca hatta yıllarca tartışıyorlar. Olmadı referandum yapıyorlar. Ve bu konuda ortak bir akılla hareket ediyorlar. Bizdeyse,  belediyeler geceli gündüzlü yoğun biçimde çalışıyorlar ama insanlara sormadıkça çoğu zaman yapılan işler dayatma gibi görünüyor dedi.

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Düzce'de villa alev alev yandı

1 Düzce'de villa alev alev yandı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

2 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

3 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

4 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

5 Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

6 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

7 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Kızılcahamam'da karne heyecanı

8 Kızılcahamam'da karne heyecanı

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

9 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

10 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye