“Cpap” Cihazından Ameliyatla Kurtuldu

Uyku apnesi (gece uykuda nefes kesilmesi) yaşayan bir hasta, kullandığı CPAP(Contnous Positive Airway Pressure) cihazından Samsun Büyük Anadolu Hastanesi’nde geçirdiği burun ameliyatı sonrasında tamamen kurtuldu.

“Cpap” Cihazından Ameliyatla Kurtuldu

CPAP cihazından kurtulduğu ve geceleri rahat uyku uyuyabildiğini için ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. Erdal Seren ve hastane yönetimine teşekkür eden Erol Kop, Aslında çok önemsemediğimiz bir rahatsız bütün hayatınızı alt üst edebiliyor. Geceleri uyku apnesi sorunumdan dolayı uykumu alamıyordum, bu da günlük yaşantımı olumsuz etkiliyordu. İş seyahatlerimde CPAP cihazımı yanımda taşıyordum. Ameliyatımla birlikte cihazdan kurtuldum. Hayatım normale döndü. Bu sağlık sorununu yaşayan herkesin mutlaka muayene olmasını ve gerekli tedaviyi yaptırmalarını tavsiye ediyorum dedi.

“UYKU APNESİ NEDİR?”

Uyku apnesi hakkında bilgi veren Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz(KBB) Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren, Her gece uykuda nefesiniz kesiliyorsa ve gün içinde kendinizi uykulu ve yorgun hissediyorsanız, sizde ’uyku apnesi’ olabilirsiniz. Uykuda nefes kesilmesi demek, o süre için vücudun oksijensiz kalması ve buna bağlı olarak birçok anormal reaksiyonların gelişmesi demektir. Bu anormal reaksiyonlar zaman içinde yüksek tansiyona, kalp spazmına ve ciddi akciğer hastalıklarına neden olabilmektedir.Ayrıca uykuda nefes kesilmesi ile devamlı mücadele içinde olan hastanın uyku kalitesi bozulur ve hastalar uykularından dinlenmiş olarak değil, daha da yorgun kalkarlar. Bunun uzantısı olarak bu kişiler gün içinde yoğun uyuklama ataklarına yakalanırlar ve her fırsatta kısa kestirmeler yaparlar. Bu, özellikle uzun yol sürücüleri ve güvenlik görevlileri gibi görev boyunca devamlı aşırı dikkat isteyen bazı mesleklerde çok önem kazanır. İşte bu nedenlerden dolayı uyku apnesi son derece ciddi bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir” şeklinde konuştu.

“CPAP CİHAZI TEDAVİSİ NEDİR?”

Uyku apnesi yaşayan kişilere CPAP cihazı tedavisi de uygulandığını belirten Doç. Dr. Erdal Seren, Belirli düzeyde obstruktif uyku hastalığı olan ve operasyonun yetersiz olacağı hastalarda hava yolunun gece sürekli açık kalmasını sağlamak için de CPAP cihazı kullanılmaktadır. CPAP cihazı havayı doktorunuz tarafından belirlenen basınçla burun maskesi aracılığıyla hava yoluna ileterek, kasların gece boyunca çökmesi engeller. Hava yolunun açık kalmasının sonucunda oksijen düşmeleri engellenmiş olacaktır. Hastaların durumuna göre bu tedavi yöntemi de uygulanmaktadır dedi.

“HASTAMIZ, ARTIK UYKUDA NEFES DURMA SIKINTISI YAŞAMIYOR”

Uyku apnesine yol açan patolojilerin durumuna bağlı olarak çoğu vakalarda cerrahi yöntem ile ortadan kalktığını ifade Seren, Cerrahi yöntemle hastalar CPAP cihazına bağlı kalmadan geceleri rahat bir uyku çekebiliyor. Samsun’da yaşayan 49 yaşındaki Erol Kop isimli hastamız 12 yıl önce burnundan ameliyat olmuş, fakat tedavide yanıt alamayınca bu hastalıkla yaşamak zorunda kalmış ve uyku apnesi nedeniyle son 7 aydır da CPAP cihazı kullanmaya başlamıştı. Hastamız bize başvurduğunda CPAP cihazından kurtulacağını duyunca çok sevindi. Yaptığımız muayene sonrasında kendisine bu kez de biz ameliyat yapmamızı önerdik. Ailenin de onayı ile operasyon kararı alındı. Ameliyatta hastamıza, burun kıkırdağında eğrilik(septal deviasyon), burun etlerinde şişlik (alt konka hipertrofisi) ve burun kanatlarında çökme (nazal valv kollapsı) nedeniyle septoplasti çift taraflı lazer destekli konka redüksiyonu ve çift taraflı nazal valv cerrahisi uyguladıktan sonra, hasta ameliyattan hemen sonra 3. gününden itibaren CPAP cihazını bıraktı. Artık uykuda nefes durma sıkıntısı yaşamıyor. Çok rahat nefes aldığını rahatlıkla hareket edebildiğini kendisi bize iletti. CPAP cihazı da kullanmadan da nefesini alıp veriyor, spor yapabiliyor. Hastamız, rahat nefes alabildiğinden dolayı bu hastalık nedeniyle yüzünde oluşan kızarıklık ve aşırı terlemenin de azaldığını ve sabahları kendini daha dinç ve sağlıklı hissettiğini belirtti” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Ayite'ye iki talip

1 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

2 Bu ikili listede

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

3 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

4 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

5 Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

Samsun'da oy kullanmaya giderken kaza geçirdiler: 5 yaralı

6 Samsun'da oy kullanmaya giderken kaza geçirdiler: 5 yaralı

Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

7 Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

Samsun'da balkondan düşen şahıs ağır yaralandı

8 Samsun'da balkondan düşen şahıs ağır yaralandı

Taraftarın Sesi Haberaks TV'de

9 Taraftarın Sesi Haberaks TV'de

Sokak hayvanları annesiz kaldı

10 Sokak hayvanları annesiz kaldı