ÇOCUK PARKI YAPACAKLARDI

Şanlıurfa nın Suruç İlçesi nde, Kobani nin yeniden inşası için toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması sırasında, bugün saat 11.50 de büyük bir patlama meydana geldi.

ÇOCUK PARKI YAPACAKLARDI

Suruç un karşısında bulunan Suriye nin Kobani kenti geçen yıl Eylül ayında IŞİD militanlarının saldırısına uğradı, 4 ayı aşkın süren çatışmaların ardından kentin kontrolü YPG de kaldı. Bu gelişmenin ardından ağır hasar oluşan ve büyük bölümü yıkılan Kobani nin yeniden inşası için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmaya dahil olan kuruluşlardan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri de yurt genelinde Kobani ye destek için kampanya başlattı. Sosyal medya üzerinden ve basın açıklamaları ile kampanyanın duyurusunu yapan SGDF üyeleri, 20 Temmuz günü Suruç ta toplanılacağını açıkladı.

SABAH BİRLİKTE KAHVALTI YAPTILAR
Türkiye nin çeşitli kentlerinden dün geceden itibaren SGDF üyeleri otobüs ve kendi araçları ile Suruç a geldi. Sabah saatlerinde Suruç ta toplanan yaklaşık 300 kişi, ilçe merkezindeki Suruç Belediyesi ne ait Amara Kültür Merkezi bahçesinde topluca kahvaltı yaptı.

KOBANİ DE ÇOCUK PARKI YAPACAKLARDI
Burada son durumu konuşan Mürşitpınar Sınır Kapısı nı kullanarak Kobani ye geçmek için Suruç Kaymakamlığı ndan izin isteyecekleri öğrenilen kalabalık, öğle saatlerinde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. Kalabalık, öğle saatlerinde basın açıklamasına başladı ve Kobani nin yeniden inşasına katkı sunmak istediklerini ve izin almaları halinde sınırın diğer tarafına çocuk parkı ve oyun alanı yapmayı arzuladıklarını ifade etti.

PATLAMA OLDU, CAN PAZARI YAŞANDI
Basın açıklamasının devam ettiği sırada kalabalığın bulunduğu bölgenin tam orta noktasında saat 11.50 de şiddetli patlama meydana geldi. Patlamanın şiddetiyle parçalanan insanların uzuvları etrafa savruldu. Ortalık cehenneme dönüşürken can pazarı yaşanmaya başladı.
Patlamayı duyanlar olay yerine koşarken, çok sayıda sağlık ve kurtarma ekibi sevk edildi. Çevredeki ev ve işyerlerinin camlarının kırıldığı olay yerine ulaşan ekipler yaralıları hastanelere taşırken, olayın şiddetinin büyüklüğünün ortaya çıkmasıyla Suruç a, Şanlıurfa nın yanı sıra çevre il ve ilçelerden de sağlık ekipleri sevk edildi.

AYNI ANDA KOBANİ DE PATLAMA
Suruç ta kargaşanın yaşandığı dakikalarda Kobani de de büyük ir patlama oldu. Suruç ve Kobani de eş zamanlı gerçekleştirilen patlamalar sırasında Suruç taki gibi Kaboni de de ölen ve yaralılar olduğu belirtildi.

GÜVENLİK KORDONU OLUŞTURULDU, YOLLAR KAPATILDI
Olaya müdahale eden güvenlik güçleri bölgeye sivillerin yaklaşmasına izin vermezken, vatandaşlar da ambulansların rahat hareket etmesi için yolları ulaşıma kapatıp sağlık ekiplerinin kullandığı güzergahlara sivil araçların girişine izin vermedi.
Jandarma da olay yerinin çevresinde güvenlik önlemi alarak polis ekiplerine destek verdi.

28 ÖLÜ, 100 DEN FAZLA YARALI
İçişleri Bakanlığı olayın ardından yaşamını yitirenlerin sayısını 27 olarak açıklarken, kent dışında olan ve patlamanın ardından Şanlıurfa ya hareket eden Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise ölenlerin sayısının 28 olduğunu, yaralıların sayısının ise 100 civarında olduğunu bildirdi. Bu arada yaralıların sayısının 100 den fazla olduğu ve bir çok yaralının durumunun ağır olması nedeniyle ölü ayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.
Patlamanın ardından yaralananlar, Suruç Devlet Hastanesi nde yapılan ilk müdahale sonrası ambulanslarla Şanlıurfa ve çevre illere sevk edildi.

CANLI BOMBA KENDİNİ PATLATTI
Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı ile İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü de patlamanın ardından olay yerine gelerek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Polis ve jandarma yetkililerinin çalışmasını titizlikle sürdürdüğü bölgede bazı kişiler ise patlamanın 18 yaşlarındaki bir genç kızın canlı bomba eyleminden kaynaklandığını ileri sürdü.
Polis yaşamını yitirenlerin bulunduğu bölgede çalışmasını sürdürürken, bazı kişiler yaşamını yitiren genç bir kızın üzerinde bomba düzeneği gördüklerini ileri sürdü.

UYARI ANONSLARI YAPILDI
Patlamanın ardından olay yerinde yoğunluk oluşurken, güvenlik güçleri ve HDP ve DBP li parti yöneticileri kalabalığı bölgeden uzaklaştırmak için büyük çaba harcadı. Bu arada DBP li Suruç Belediyesi ne ait araçların megafonlarından kalabalığa evlerine gitmesi, yaralılar için kan bağışında bulunması için çağrı yapıldı. Araçlardan Türkçe ve Kürtçe yapılan anonslarda ayrıca ikinci bir bombalı saldırı olabileceği belirtilerek vatandaşlardan dağılmaları istendi.

KEPENKLER KAPATILDI
Kan bağışı ve olası ikinci bir patlama ihtimali anonslarının ardından Suruç taki esnaf da kepenk kapattı. İşyerlerinin kepenklerinin kapandığı Suruç ta esnaf Devlet Hastanesi ne koşarak yaralılar için kan bağışında bulundu.

CENAZELERİN ÜZERİNE GAZETE KAĞIDI ÖRTÜLDÜ
Yaralıların hastaneye taşınması ve bazı yaşamını yitirenlerin morga götürülmesinin ardından Kültür Merkezi bahçesinde patlamada yaşamını yitiren çok sayıda kişinin cesedinin üzerine ise gazete kağıdı örtüldü. Sivillerin geçişine izin verilmeyen ve zırhlı araçlarla önlem alınan bölgede Olay Yeri İnceleme uzmanları çalışma başlattı. Çalışmaları, çok sayıda vatandaş ise çevredeki binaların çatısından ve yoldan meraklı gözlerle izledi. Bu sırada bazı HDP lilerin de Kültür Merkezi etrafında birbirine kenetlenerek zincir oluşturup kimsenin geçmesine izin vermeyerek güvenlik güçlerine yardımcı olduğu görüldü.

BAKANLAR GELİYOR
Patlamanın ardından HDP Şanlıurfa Milletvekilleri Dilek Öcalan ile Ziya Çalışkan ın inceleme yaptığı Suruç a gitmek üzere bakanlar da yola çıktı.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığındaki heyette İçişleri Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı nın da yer alacağı öğrenildi. Öte yandan Suruç a, siyasi parti ve çeşitli STK temsilcilerinin de gelerek inceleme yapacağı kaydedildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

1 Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

Samsun'da alkollü mekan yandı

2 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

3 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

4 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Yankaya bakalım mı bankaya?..

6 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Elini kıyma makinesine kaptırdı

9 Elini kıyma makinesine kaptırdı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

10 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu