Sünnet deyip geçmeyin

Özel Liman Hastanesi Üroloji (Bevliye) Uzmanları Op. Dr. Burhan Erdoğan ve Op. Dr. Şükrü Öztürk, ehil olmayan kişilerce yapılan sünnetlerin, peniste kalıcı hasarlar ve cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabileceğini söyledi

Sünnet deyip geçmeyin

Özel Liman Hastanesi Üroloji (Bevliye) Uzmanları Op. Dr. Burhan Erdoğan ve Op. Dr. Şükrü Öztürk, sağlıklı sünnet hakkında bilgi verdi. Sünnetin basit bir işlem olarak görülüp aceleye getirilmemesi gerektiğini belirten Erdoğan ve Öztürk, sünnetin mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gerektiğini kaydetti. 

UZMAN DOKTOR YAPMALI
Sünnet yapılırken mutlaka cerrahi kurallara uyulması gerektiğini belirten Op. Dr. Burhan Erdoğan ve Op. Dr. Şükrü Öztürk, Sünnet derisinin sulkustan takriben 2-3 mm bırakılarak kesilmesine sünnet denir. Sünnet derisindeki bezler smegma dediğimiz bir salgı salgıladığından, sünnet derisinin ucunun tıkanması ve idrar yolu iltihaplarına neden olabilir. Çocuğun Hpospadias-Epispadias  gibi idrar deliği anomalileri, inmemiş testis, hidrosel gibi doğuştan anomalileri, hemofili (kanın durmaması) gibi sistemik hastalıklar araştırılır. Sünnet basit bir işlem olarak görülüp aceleye getirilmemeli ve cerrahi prensipler tam uygulanmalıdır. Sünneti uzman doktorun yapması gerekir. Böylelikle olası sünnet hatalarının önüne geçilmiş olur. Acele ile  cerrahi kurallara uyulmaksızın ve ehil olmayan kişilerce yapılan, sünnetlerde  penisde kalıcı hasarlar ve cinsel fonksiyon bozuklukları oluşabilir. Ayrıca sterilizasyona dikkat edilmezse hepatit B hepatit C gibi çeşitli hastalıklar bulaşabilir dedi.

İKİ YAŞINDAN SONRA 
Sünnetin mümkün olduğunca erken yaşlarda yapılması erektiğini kaydeden Erdoğan ve Öztürk, Sünnet her yaşta yapılabilir ancak mümkün olduğu kadar erken yaşlarda yapılmalıdır. Zira erken yaşlarda sünnet derisinin damarlanması az olduğundan kanma rizki azdır, hem de sünnet yarası daha çabuk iyileşir. Erken yaşlardaki sünnetlerde fimozis (sünnet derisinin ucunun kapanması) olmaması sonucu acil sünnetlere gerek kalmaz. Yeni doğan sünnetlerinde çocuğun kişiliği gelişmemiş olduğundan psikolojik olumsuzluklar yaşanmaz, ancak damar yolu açılmasının zorluğu ve anestezi sıkıntılı olabilir. Sünnet kıyafetinin yakışması, tüm ilgi ve alakanın çocuğun üzerinde olduğunu farketmesi, hediye alınması, sünnet merasiminden zevk alması gibi nedenlerle iki yaşından sonra sünnet olması daha uygundur diye konuştu.

AĞRI VE SIZI YOK
Liman Hastanesi nde sünnet olan çocukların ağrı ve sızı duymadıklarını kaydeden Erdoğan ve Öztürk, açıklamalarını şöyle südürdü: Hastanemizde sünnet cerrahi usulle ve anestezi uzmanı kontrolünde hafif sedasyonla yapıldığından çocuklar ağrı-sızı duymaz. Sünnetten sonra pansumana gerek yoktur. Kesi üzerine batikon dökülebilir. Çocuğun sünnetten 5-6 gün sonra banyo yapmasını öneriyoruz, dikişler banyodan sonra düşer.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

4 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

5 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunpor'a çılgın prim...

6 Samsunpor'a çılgın prim...

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

7 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu