İnsan hayatıyla oynanıyor

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, zayıflama ilaçlarının internetten rahatça satıldığını belirterek, Bu ürünler, hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden kullanılıyor ve bunları satanlar insan hayatı ile oynuyor dedi

 İnsan hayatıyla oynanıyor

Batman’da zayıflama ilacı kullandığı için kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki genç kızın, 6 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, İçerisinde ne olduğu bilinmeyen, internetten rahatça satın alınan ve hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden kullanılan bu tür ilaçlar ne yazık ki işte böyle sağlığımızla oynuyor. Daha önce de defalarca uyarılarımızı yaptık, kimi zaman reklamında ünlü kişilerin oynatıldığı, kimi zaman bitkisel olduğu gerekçesiyle masummuş algısı yaratılan ve çeşitli satış teknikleriyle piyasaya sürülen ürünler, yetkili kişilerin umursamazlığı nedeniyle canımıza kast etmeye devam ediyor. Peki reklamları yapılarak ve kolaylıkla her yerden temin edilen bu ilaçların satışına ve dahası üretimi için devletin ilgili birimlerinden kolaylıkla onay belgesi almasına kim dur diyecek? Bu durumun önüne geçilmesi için daha kaç canın yitirilmesi gerekecek? diye konuştu. 

ÖLÜMCÜL SONUÇLAR YARATABİLİR
Bitkisel zayıflama ilaçlarının hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden piyasaya sürüldüğünü ifade eden Karacan, Bu tür ürünlerin ruhsatlandırmasının acilen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerekiyor. Bizler sırf adına bitki dendiği için bu tür ürünlerin Tarım Bakanlığı tarafından izin verilmesine karşıyız. Çünkü, bu tür bitkisel ürünler, Batman örneğinden de anlaşılacağı gibi, hiçbir denetim olmaksızın reklamı yapılıyor ve piyasada satılıyor. Oysa ister bitkisel olsun, ister kimyasal olsun; bu ürünler birer ilaçtır. Eczacı ve hekim kontrolü dışına çıkarılarak vatandaşların kullanımına açılan her ürün ise, birer sağlık mayınıdır. Unutulmamalıdır ki, ilaç herhangi bir ürün değildir. İlaçta reklam yalnızca yanıltıcı değil aynı zamanda birey ve toplum sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Reklamla yaratılan sanal gerçeklik, ölümcül sonuçlar yaratabilir. Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları, yetkilileri ise, bu ilaçların diğer ilaçlar gibi Sağlık Bakanlığı nın izin ve kontrolünde, eczanelerden halka ulaştırılması konusunda uyarıyoruz. Hiçbir şey için geç olmadığını belirtiyor, kendini sorumlu hisseden herkesi daha fazla duyarlı olmaya çağırıyoruz diye konuştu.

Bayram OK EN ÇOK OKUNANLAR

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

1 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

2 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Adana'da ahır yangını

3 Adana'da ahır yangını

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

4 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

5 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

6 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

7 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

8 Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

9 Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

10 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı