İHTİMAL YARI YARIYADIR

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Bir hükümet ortaklığını gerçekleştirmekte erken seçim ihtimalide her zaman yarı yarıyadır. Şu ana kadar karşılıklı siyasi nezaket ve saygı çerçevesinde bu görüşmeleri yürütüyoruz” dedi.

 İHTİMAL YARI YARIYADIR

AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat 37 dakika süren görüşmenin ardından Bakan Çelik, çıkışta görüşmenin detaylarını basın mensupları ile paylaştı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelik, “Her iki tarafında karşılıklı birbirinin pozisyonunu görmesi açısından bir değerlendirme, karşılıklı olan konuların fotoğrafını çekme anlamında bir görüşme süreci olacak. Bugün konuştuğumuz konu tabi genel başkanların görüşmesi gibi bir aşamaya gelinirse bu aşamaya kadar yapılması gerekenler var. Bunlar yöntemle ilgili şeylerdir. Birincisi bizim kendi aramızda heyetler olarak hangi ilkeler çerçevesinde görüşeceğimize dair ilkelerin belirlenmesi. İkinci olarak birleşeceğimiz konu başlıklarının belirlenmesidir. Üçüncü olarak ise hangi mekanda bir araya geleceğimize dair bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Bunlarla ilgili olarak bizim bugün ve yarın toplantımız olacak. Karşılıklı olarak bu istikşafi görüşmeleri yapacak isimler belirlenir ve karşılıklı olarak birbirine bildirilecek. Arkasından biz heyet olarak hafta sonuna doğru bir araya geliriz. Bir araya geldiğimizde bu ilkeler üzerinde konu başlıklarını konuşmamız gerektiğine karar vereceğiz. Karar verdikten sonra heyetler arasındaki görüşmeler başlamış olacak. Belki görüşmeler için 10-15 günlük bir zamana ihtiyacımız var. Bütün konu başlıklarını değerlendirebilmemiz için. Bu sürecin bitimine doğru sayın genel başkanlara ayrı ayrı ya da beraber bir sunum yapacağız. Bu sunum içerisinde mutabık olunan veya olunmayan noktalar net bir şekilde fotoğraf ortaya koyulur. Bu fotoğraftan sonra eğer bir koalisyon kurmak için bir zemin olduğuna karar verilirse istikşafi görüşmelerden müzakerelere geçilmiş olunur. Koalisyon kurulmasına imkan olmadığına karar verilirse de süreç kesilmiş olur. Bugün itibariyle 1 saat 40 dakikaya yakın çeşitli meseleler hususunda konuştuk gayet pozitif bir havada. Genel Başkanların değerlendirmesi neticesinde hem isimler hem de sayı o çerçevede belirlenmiş olacak” diye konuştu.
 

“HER BİRİMİZİN KONU BAŞLIKLARI VAR”
Görüşmenin yeri konusunda da açıklamalarda bulunan Çelik, şöyle devam etti:
“Heyetin rahat ve sağlıklı bir biçimde görüşebilmesi için ihtiyacımız olan ama her iki tarafında ortak bir kabulü olan bir yer olması lazım. Siyasi partilerdeki yoğunluk sebebiyle bu tip müzakerelerde daha sağlıklı mekan olması açısından bunların değerlendirilmesinin ardından açıklanır. Ondan sonra biz heyetler olarak bir araya gelip, konu başlıklarını belirleyip, istikşafi görüşme sürecini başlatmış olacağız.”
Bir gazetecinin “Bugün ilkeler üzerinde görüşmeye başladınız mı?” sorusunu değerlendiren Çelik, makrodan mikroya gideceklerini belirterek şunları söyledi:
“Öncelikle siyasi meseleler en son ekonomik meseleler bırakılmış olacak. Ama bu görüşmeler istikşafi görüşmelerdir. Her birimizin konu başlıkları var. Bu konu başlıklarında biz ne mana bekliyoruz. Örneğin yargıdan bahsediyoruz. Biz ne mana yüklüyoruz, onlar ne mana yüklüyorlar. Onların değerlendirmeleri nedir, bizim değerlendirmelerimiz nedir. Burada ortaya çıkan noktalar nedir, çatıştığımız noktalar nedir, genel başkanların taktirine bırakılacak konular nedir. Bütün bu çerçevede bir yöntem görüşmesidir bu. Karşılıklı sohbet havasında eski günleri anarak bir takım Türkiye ve dünyanın siyasi meselelerini de çok verimli bir şekilde konuştuk. Biz bugün ve yarın yapacağımız çalışmalarla bu konu başlıklarını netleştireceğiz. Bu şekilde heyet görüşmesi için bir araya gelmemiz hafta sonu veya öbür hafta başı gerçekleşmiş olacak.”
Görevlerinin fotoğraf çekmek olduğuna dikkat çeken Çelik, “Bir hükümet ortaklığını gerçekleştirmekte erken seçim ihtimalide her zaman yarı yarıyadır. Bunu zaman içerisinde göreceğiz. Şuana kadar karşılıklı siyasi nezaket ve saygı çerçevesinde bu görüşmeleri yürütüyoruz. Sürecin kendisi Türk siyaseti açısından sonuç kadar kıymetlidir. Sonuçta müzakerelere geçilme kararı verilir veya verilmez. Her ikisi de mümkün. Bunu sürecin içerisinde göreceğiz. Bugün ki görüşmemiz bir bakıma sürecin kodlarını, koordinatlarını ve sürecin standartlarını belirlemeye dönük bir görüşme oldu” ifadelerini kullandı.
 

“ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREV İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERİ GERÇEKLEŞTİRMEKTİR”
“AK Parti ve CHP’yi aynı fotoğraf karesi içerisinde görebilecek miyiz?” sorusu üzerine ise Çelik şu cevabı verdi:
“Artık onu görüşmelerin sonunda bakacağız. Mutabık olunduğu takdirde Genel Başkanlar artık biz görüşmelere geçebiliriz derse öyle bir fotoğraf çıkar, hayır görüşmelere geçmeye gerek yok derlerse süreç orada kesilir.
Yargı reformu, çözüm süreci, dış politika, seçim barajı gibi konular bu konuları nasıl bir sıralama içerisinde konuşalım, görüşmemizde bu konular konu başlığı olsun mu diye heyet görüşmesinde karar vereceğiz.
Siyasetçi açısından umut veya umutsuzluk gibi kavramlar çok belirleyici değil. Her şey masada, her seçeneği değerlendireceğiz ama karar verilmiş bir süreç var. Şu aşamada gayet pozitif bir şekilde açık, şeffaf ve karşılıklı anlayış çerçevesinde bizim üzerimize düşen görev istikşafi görüşmeleri gerçekleştirmektir.”EN ÇOK OKUNANLAR

DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

1 DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

2 Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

Bacada çıkan yangın korkuttu

3 Bacada çıkan yangın korkuttu

Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

4 Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti

5 Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti