Trafikte motorcu tehlikesi

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, bazı gençlerin motosiklet kullanırken şov yaptığını ve trafiği ciddi tehlikelere düşürdüğünü söyledi

Trafikte motorcu tehlikesi

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, bazı gençlerin motosiklet kullanırken, kuralara uymayarak şov yaptığını ve trafiği ciddi tehlikeye düşürdüğünü ifade etti.

CEZALAR YETERSİZ KALIYOR
Özelllikle yaz mevsiminde motosikletin kullanım oranlarının arttığını kaydeden Kavuran, Ancak bunu normal bir araç kullanımından çıkartıyorlar, bazıları şov yapmak için kullanıyor. Yarış motorları şeklinde büyük motorlar susturucularını çıkarıp, özellikle ses çıkaran cihazlar takıyorlar. Bu hem ses kirliliği yapmakta, hem de diğer araç sürücülerinin kaza yapmalarına neden olmakta. Atakum istikametinde gece 22-23 arasında bu motosikletlerin seslerinden durulmuyor. Apartmanlar sallanıyor. Bu konuda yapılacak tek şey emniyetin tedbiri almasıdır. Ama her motosikletlinin başına da bir polis dikmek mümkün değil. Aşırı hız yapan, ses kirliliği yaratan, arabaların arasından zikzak yaparak geçen, trafiğin güvenliğini tehtit eden araçları trafikten men etmek gerekiyor. Trafik polisleri bu motosikletleri tespit ettiğinde ceza veriliyor ancak yetersiz oluyor diye konuştu.

KURYE MOTORLARI DA TEHLİKE
Şehiriçi trafiğinde haddinden fazla kurye motoru olduğunu iddia eden Kavuran şunları söyledi: Kurye motorlular şehiriçi trafiğinde diğer normal yollarında devam eden araçların arasından geçmekte, araçları sıkıştırmakta veya yolun sol tarafını işgal etmekte. Yolunda giden araçları zor durumda bırakmaktadırlar. Bu motorsikletler Biz de trafikteyiz deyip aslında onlara ait olmayan orta şeridi işgal ediyorlar. Kullanmaları gereken sağ şerit, ancak inatla bütün şeritleri kullanmaya çalışıyorlar. Ayrıca, bazı firmaların 30 dakika içinde yemeği yetiştirmek gibi kampanyaları var, 30 dakikada yetiştiremezse kurye, yemek ücretsiz oluyor. Bu kampanya yüzünden kurye de çok acele ederek hem kendisini hem de trafikteki herkesi zor durumda bırakıyor. Yetkililerinde motorsikletler konusunda denetimlerini ve cezalarını daha sıklaştırması gerekli ki, hiç istemediğimiz ciddi kazaları yaşamayalım.  

Zerrin SOMUNCU  



EN ÇOK OKUNANLAR

Giresunspor Başkanı Mustafa Bozbağ: 'Samsunspor'u biz düşürmedik'

1 Giresunspor Başkanı Mustafa Bozbağ: 'Samsunspor'u biz düşürmedik'

Samsun milletvekili aday listelerinde sürpriz

2 Samsun milletvekili aday listelerinde sürpriz

Samsun'da Kaymakama ByLock gözaltısı

3 Samsun'da Kaymakama ByLock gözaltısı

Menemen Göksu'yu istiyor

4 Menemen Göksu'yu istiyor

Samsunspor'da 100 bin TL aranıyor

5 Samsunspor'da 100 bin TL aranıyor

Samsunspor'da beklenen gün geldi

6 Samsunspor'da beklenen gün geldi

Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 6 yaralı

7 Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 6 yaralı

Samsun'da trafik kazaları şehir polis kamerasında

8 Samsun'da trafik kazaları şehir polis kamerasında

Hurda otomobilden yeni otomobil yaptılar

9 Hurda otomobilden yeni otomobil yaptılar

Taşerona önce kadro, sonra seçim

10 Taşerona önce kadro, sonra seçim