Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Otobüslere yağ denetimi

Samsun Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü nün, otobüslerde mazot yerine büyük facialara neden olan yağ kullanmalarını önlemek için başlattığı çalışmalar kapsamında 200 otobüs denetimden geçti

Otobüslere  yağ  denetimi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminali ne giren ve çıkan otobüslerde mazot yerine kullanılan yağ ve markersiz akaryakıt denetimi yaptı.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Sanayi Şube Müdürlüğü, Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro Amirliği, Vergi Dairesi Denetmenleri ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği denetimlerde, otobüslerde markersiz yakıt ve geçmiş yıllarda büyük facialara yol açan mazot yerine kullanılan yağ denetimi yapıldı. Denetimlerde markersiz yakıt ve madeni yağ kullanımına rastlanılmadığı belirtildi.

YAĞ YAKIT DEĞİL
Bilim Sanayi ve Teknoloji Samsun İl Müdürlüğü Sanayi Şube Müdürü Kerim Sezer, denetimlerin amacının Türkiye de 2014 yılında madeni yağ kullanımı nedeniyle meydana gelen ve facialara neden olan otobüs yangınlarını engellemek olduğunu söyledi. Sezer, Madeni yağ, bir yakıt değil kimyasal maddedir. Kullanıldığında araçların bütün mekanik düzenini bozarak yangınlara sebebiyet vermektedir. Şehrimiz, Karadeniz in bir kesişim noktası olduğundan birçok birim ile beraber Samsun Emniyet Müdürlüğü koordinasyonuyla denetimlerimizi gerçekleştirdik. denetimler sırasında da tüm otobüs sürücülerini bilgilendirdik. Yaptığımız kontrollerde, Samsun un kavşak noktası olmasından dolayı otobüslerin 5 te 1 ini kontrol etmiş olduk. Bu uygulamayı geçen yıl da yaptık, 4 otobüse cezai işlem uygulamak zorunda kalmıştık. Bu yıl herhangi bir uygunsuz duruma rastlamamış olmamız oldukça sevindirici diye konuştu.

Uygulamayı otobüs şoförleri de faydalı bularak, yetkililerin bu tip denetimleri daha sık yapmaları gerektiğini ifade etti.

Zerrin SOMUNCU 

 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Tekkeköye müjde

1 Tekkeköy'e müjde

Anıt projesi tamam

2 Anıt projesi tamam

Bizi eğitimle vurdular

3 Bizi eğitimle vurdular

Samsunda fuhşa geçit yok

4 Samsun'da fuhşa geçit yok

Samsunda son prova

5 Samsun'da son prova

Tarlada ölü bulundu

6 Tarlada ölü bulundu

Çıkış maçı olsun

7 Çıkış maçı olsun

İş dünyasında destek sevinci

8 İş dünyasında destek sevinci

Otizmli yazar Birsen  Başar, otizmi anlattı

9 Otizmli yazar Birsen Başar, otizmi anlattı

Atakumun zirve yılı

10 Atakum'un zirve yılı