Rize de HES gerginliği!

Rize’nin Fındıklı ilçesinde gerçekleştirilmesi planlanan Taşdibi HES Projesi ÇED Bilgilendirme toplantısı çevreci protestoları nedeni ile gerçekleştirilemedi.

Rize de HES gerginliği!

Rize’nin Fındıklı İlçesi Çağlayan Vadisi’nde yapımı planlanan Taşdibi HES projesi için bugün Fındıklı Halk Eğitim Merkezi’nde Çevre Etkileşim Değerlendirme (ÇED) bilgi toplantısı düzenlenmek istendi. Toplantı öncesi ilçe meydanında toplanan çok sayıda çevreci pankart ve dövizler açarak toplantının yapılacağı binaya kadar yürüdü. HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün de yürüyüşe katıldı. Bina önünde toplanan kalabalıktan beş kişilik bir grup toplantının yapılacağı salona girdi. Bu sırada Memnune İmamoğu isimi 82 yaşındaki bir kadın asırlık bir elbiseyi üzerine giyerek HES’leri protesto etti. İmamoğlu yaptığı açıklamada, “Bu dereler bizimdir. Gelecek kuşaklarındır. Derelerimizden bir kaşık su bile vermeyiz” dedi.
 

SALONDA GERGİNLİK
Çevreciler adına salona giren beş kişilik grup toplantıyı düzenlemesi gereken bakanlık personelinin salonda bulunmadığı gerekçesi ile tutanak hazırlamaya başladı. Bu sırada bakanlık görevlileri 20 dakika gecikme ile salona girdi. Bakanlık görevlileri ile çevreciler arasında tartışma yaşandı. Tartışma emniyet yetililerinin müdahalesi ile yatıştırıldı. Toplantı katılım gerçekleşmediği gerekçesi ile tutanak düzenlenip ertelendi.
 

HDP’Lİ VEKİL GÖZYAŞI DÖKTÜ
Protestolara destek veren HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün, bina önünde toplanan kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı. Üstün konuşmasında, “Derelerimizi vermeyeceğiz. Onlar alınırken, canlarımız yanıyor. Yaylalara yol girdiğinde de canımız yanıyor. Suruç’ta sadece barış için giden pırıl pırıl arkadaşlarımızı öldürdüklerinde de canımız yanıyor. Biz hep beraber onlara karşı duracağız” dedi. HDP’li vekil konuşmasında göz yaşı döktü.
Toplantıyı gerhes,çekleştiremeden binadan ayrılmak zorunda kalan HES firması ve bakanlık yetkilileri, bina önünde toplanan protestocuların oluşturduğu koridordan geçerek ayrılmak zorunda kaldı. Geçişleri sırasında yuhalama sesleri yükseldi. Bu sırada Melahat Alişan isimli 70 yaşındaki bir kadın yere yatarak firma ve bakanlık çalışanlarını protesto etmek istedi. Bir bakanlık yetkilisi, Polis yetkilileri tarafından yerden kaldırılan kadının elini öptü.
Protestocular toplantının gerçekleştirilemeden sona ermesinin ardından slogan atarak ilçe merkezine kadar yürüyüp dağıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

1 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsun'da acı ölüm!

2 Samsun'da acı ölüm!

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

3 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

4 Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

Kız isteme mevzusunda katliam yaptı: 5 ölü

5 Kız isteme mevzusunda katliam yaptı: 5 ölü

Ve atları da vururlar...

6 Ve atları da vururlar...

Önce çarptı, sonra darp etti

7 Önce çarptı, sonra darp etti

Sivas canisi Kahramanmaraş'ta yakalandı

8 Sivas canisi Kahramanmaraş'ta yakalandı

Konya'da fener alayı coşkusu

9 Konya'da fener alayı coşkusu

Palet deposunda yangın

10 Palet deposunda yangın