BERAATİN GEREKÇESİ

Terör Örgütü ne üye olmak suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan ve Anayasa Mahkemesi nin kararı doğrultusunda yeniden yargılandığı davada beraat eden eski milletvekili Sebahat Tuncel hakkında mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.

BERAATİN GEREKÇESİ

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, Sebahat Tuncel hakkındaki mahkumiyet kararı, bu kararın Yargıtayca onanması, Anayasa Mahkemesi nin kararı ile Tuncel in soruşturma ve kovuşturma aşamasında ısrarlı bir şekilde üzerine atılı suçlamayı kabul etmemesi, Kuzey Irak a normal yoldan pasaport ile girip çıktığını, partisinin kadın kolları üyesi olarak görev yaptığını, bu nedenle gittiği yönündeki savunması dikkate alınarak değerlendirme yapıldığı anlatıldı. 

ORTADA SADECE TEK BİR TANIK BEYANI VAR

Kararda, Tuncel hakkında her ne kadar PKK / KONGRA - GEL terör örgütü üyesi olmak suçundan cezalandırılması için dava açılmışsa da ortada sadece bir tanığın beyanın bulunduğu, bu tanığın beyanı dışında sanığın savunmasının aksine her türlü şüpheden uzak, somut, kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediği vurgulandı. 

OYBİRLİĞİYLE VERİLEN BERAATİN GEREKÇELERİ

Sanık Sebahat Tuncel in oy birliğiyle verilen beraat kararının gerekçeleri ise şöyle sıralandı:

Suç tarihinin 2004 yılı olması 10 yılı aşkın bir sürenin aradan geçmiş olması, Kuzey Irak ta normal devlet düzeninin olmaması, idari ve adli yapının bulunmaması, özellikle sanığın gittiği iddia edilen Kandil Dağı nda sadece teröristlerin bulunduğu, buraya Irak Devleti nin de hakim olmadığı, bu nedenle Kandil e gidip gitmediğinin araştırmanın imkansız olduğu, diğer delillerin de aradan zaman geçmesi nedeniyle yerine getirmenin ve bulmanın mümkün olmadığı, bu delilleri toplamaya çalışmanın havanda su dövmek olduğu, gizli tanığın beyanına ise itibar edilemeyeceği, emniyet güçlerinin tam olarak Bağcılar da hangi eylemin yapıldığı, sanığın bu eylemlere katılıp katılmadığı konusunda somut hiçbir delil ve belge bulunmadığı...

SAVCI İTİRAZ ETMİŞTİ 

Sebahat Tuncel hakkındaki beraat kararını duruşma Savcısı Sait Ramazan Tiyek temyiz etmişti. Savcı Tiyek, dinlenilen gizli tanıkların Tanık Koruma Kanunu nun 9. maddesi uyarınca yeniden dinlenmelerini, tanıkların dinlenmelerine bir engel bulunmadığını belirterek dinleme talebini reddeden mahkemenin kararının usul ve esas yönünden kanuna aykırı bulunduğundan bozulması gerektiğini ileri sürmüştü.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Sebahat Tuncel, terör örgütü PKK nın üst düzey yöneticileriyle toplantı yaptıklarına dair ihbar doğrultusunda, 5 Kasım 2006 da İstanbul Bağcılar da gözaltına alındı. Tuncel, Yasal yollardan 12 Haziran 2004 te Şırnak-Habur sınır kapısından Irak ın kuzeyine geçtiği, örgütün 2004 te buradaki kamplarında yapılan toplantılara, örgüt mensuplarının giydiği kıyafetlerle katıldığı, 20 Ağustos 2004 te Habur sınır kapısından yurda giriş yaptığı, 5 Kasım 2006 da yasa dışı örgüt mensuplarının Bağcılar DTP ilçe binasında yaptığı toplantı sırasında yakalandığı ve PKK/ KONGRA-GEL terör örgütünün üyesi olduğunun anlaşıldığı gerekçeleriyle tutuklandı. Hakkında, Terör örgütüne üye olma suçundan dava açılan Tuncel, 22 Temmuz 2007 deki genel seçimlerde, İstanbul 3. Bölge den bağımsız milletvekili seçilmiş ve yargılandığı bu dava kapsamında tutuklu bulunduğu Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi nden 24 Temmuz 2007 de tahliye edildi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Eylül 2012 deki son duruşmasında Tuncel i, PKK silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırmış, Yargıtay 9. Ceza Dairesi de cezayı 24 Aralık 2013 te onandı. Bunun üzerine Tuncel, Anayasa Mahkemesi ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi de Tuncel in yeniden yargılanmasına karar vermişti. Davayı yeniden ele alan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi nde 7 Temmuz 2015 te görülen karar duruşmasında, Sebahat Tuncel in her türlü şüpheden uzak, somut, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle beraatine karar verilmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da alkollü mekan yandı

1 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

2 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

3 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Yankaya bakalım mı bankaya?..

4 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

6 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

7 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

9 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Elini kıyma makinesine kaptırdı

10 Elini kıyma makinesine kaptırdı