Cinnet sanılıyordu, terör saldırısı çıktı!

Şanlıurfa nın Suriye sınırındaki Ceylanpınar İlçesi nde, sabah saatlerinde evlerinde öldürülmüş olarak bulunan polis memurları Okan Acar ve Feyyaz Yumuşak ın, PKK lılar tarafından şehit edildiği ortaya çıktı.

Cinnet sanılıyordu, terör saldırısı çıktı!

Terör örgütü PKK, polisleri Suruç taki intihar saldırısına misilleme olarak şehit ettiğini açıklayarak üstlendi. Güvenlik güçleri 4 kişi oldukları belirlenen PKK lı teröristlerin yakalanması için operasyon başlattı, ancak teröristlerin Suriye ye geçtiği tahmin ediliyor.

Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü nde görevli olan ve aynı evde kalan polis memurları 24 yaşındaki Okan Acar ile 25 yaşındaki Feyyaz Yumuşak bu sabah mesaiye gitmedi. Bunun üzerine meslektaşları, uyanamadıklarını düşündükleri 2 polis memurunu cep telefonundan aradı ancak ulaşamadı. Şüphelenen arkadaşları, Acar ve Yumuşak ın birlikte kaldığı Bahçelievler Mahallesi ndeki TOKİ konutlarına gitti. Çaldıkları kapıya da yanıt alamayan meslektaşları bunun üzerine çilingir yardımıyla girdikleri evin iki ayrı odasında, başlarına sıkılan birer kurşunla şehit edilen arkadaşlarının kanlar içindeki cesetleriyle karşılaştı. 

BİRİ TERÖR, DİĞERİ ÇEVİK KUVVET TE GÖREVLİ

Terörle Mücadele Şubesi nde görevli olan ve son bir yıldır Ak Parti Ceylanpınar İlçe binası önünde sivil olarak görevlendirildiği öğrenilen Feyyaz Yumuşak ile geçen yıl Ceylanpınar da göreve başlayan Çevik Kuvvet polisi Okan Acar ın ölüm haberini alan meslektaşları eve akın etti. Polislerin ölüm haberinin ardından Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ile Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı da Ceylanpınar a gitti ve incelemelerde bulundu. Saatlerce süren araştırmada evde ve çevredeki arazilerde polisler tarafından detaylı inceleme yapıldı. 

CİNNET SANILIYORDU, TERÖR SALDIRISI ÇIKTI 

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, polis memurlarının birlikte oturduğu evin kapısında herhangi bir zorlama olmadığını belirleyince, polislerden birinin cinnet geçirip arkadaşını öldürdükten sonra intihar ettiği ihtimali üzerinde durdu. 

Ancak yapılan incelemede polislerin kullandığı tabancanın 9 milimetre olduğu, saldırının 7.65 milimetrelik silahla gerçekleştiği belirlendi. Bunun üzerine polislerin terörist saldırıda şehit olduğu değerlendirilirken, öğleden sonra saldırıyı bölücü örgüt PKK üstlendi. 

PKK: SURUÇ A MİSİLLEME YAPILDI

PKK nın sözde silahlı kanadı olan HPG nin internet sitesinden yapılan açıklamada, polis memurları Feyyaz Yumuşak ile Okan Acar ın yaşamını yitirdiği saldırıyı Suruç taki bombalı saldırıya karşı misilleme olarak yaptıkları duyuruldu.

Terör örgütünün açıklamasında, polislerin saat 06.00 da şehit edildiği, silahları ve kimliklerinin de saldırıyı gerçekleştiren teröristler tarafından alındığı belirtildi. 

POLİSLERİN SİLAH VE KİMLİKLERİ YOK

Saldırıyı PKK üstlenirken, polislerin evlerinde yapılan aramada beylik tabancaları ile kimliklerine de ulaşılamadığı öğrenildi. Saldırıyı gerçekleştiren PKK lıların 2 polisin tabancaları ve kimliklerini aldıktan sonra evden ayrıldıkları kaydedildi.

EVE BALKON KAPISINDAN GİRİLDİ İDDİASI

Olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, polislerin şehit edildiği evin kapısında herhangi bir zorlama olmamasının ardından gözler saldırıyı gerçekleştirenlerin içeri nasıl girdiği araştırıldı. Havanın sıcak olması nedeniyle 3 katlı evin en üst katında oturan polis memurlarının, balkon kapısını açık bıraktığı, saldırganların buradan girdikleri değerlendirildi.

Bu arada kimsenin silah sesi duymaması ise saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin silahlarına susturucu taktığını ortaya çıkardı. 

SALDIRIYI YAPANLAR RASULAYN A KAÇTI 

Sabah saatlerinden itibaren araştırmayı derinleştiren polis, hem elde ettiği bilgi, hem istihbarat çalışması, hem de PKK nın üstlenmesinin ardından saldırıyı gerçekleştirenlerin 4 kişilik grup olduğunu saptadı. 

Polisin elde ettiği istihbarat bilgilerine göre, saldırıyı gerçekleştiren 4 kişi, sabahın ilk ışıklarıyla girdiği evde yataklarında uyuyan polisleri susturucu takılı silahlarla şehit etti ve ardından birkaç dakika mesafedeki sınır hattından geçerek PYD denetimindeki Suriye nin Rasulayn İlçesi ne gitti.

PKK TAKTİK DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan polis memurları Okan Acar ve Feyyaz Yumuşak ın, başlarına birer kurşun sıkılarak şehit edilmesi, PKK nın eylemlerde taktik değişikliğine gittiğini ortaya çıkardı. Bugüne kadar güvenlik güçlerine yönelik açık çatışma veya vur- kaç taktiği saldırılarla bilinen PKK lıların ilk kez eve girerek polisleri şehit ettiği kaydedildi. 

PKK nın taktik değişikliğinin bir diğer işareti ise saldırıda susturucu silah kullanılması olarak ifade edildi. 

GEÇEN YIL BELEDİYE BAŞKANINA SUİKAST DÜZENLENMİŞTİ

PKK lıların bugün 2 polisi şehit ettiği Ceylanpınar ın Ak Partili Belediye Başkanı Menderes Atilla nın içinde bulunduğu otomobilin geçiş güzergahına, geçen yıl 6 Temmuz da bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. 

Belediye Başkanı Atilla nın şans eseri yaralanmadığı suikastta 3 ü polis 4 kişi yaralandı ve olayın Ceylanpınar ın hemen karşısındaki Suriye nin Rasulayn ilçesinde bulunan PYD lilerce yapıldığı belirlendi. Suikasttan kurtulan Atilla, bugünkü saldırıyı henüz PKK üstlenmeden, 2 polisin PKK lılarca şehit edilmiş olabileceğini ifade etti.

ŞEHİTLER MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLECEK

PKK lılarca şehit edilen polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar ın cenazeleri, ilk incelemenin ardından otopsi için Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu na gönderildi. 

Otopsilerinin yapılmasının ardından düzenlenecek törenle polis memurlarından Feyyaz Yumuşak ın memleketi Niğde ye, Okan Acar ın ise Kırşehir e gönderilecek.

İLÇEDE TEYAKKUZ DURUMUNA GEÇİLDİ

İki polisin şehit edildiği Ceylanpınar da, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük başkanlığında, polis, asker ve istihbarat birimleri Kaymakamlık binasında uzun süren toplantı yaptı ve gelişmeleri tüm yönleriyle değerlendirdi. Her noktasında yoğun güvenlik önlemi alınan ilçenin giriş noktasında da çelik yelekleriyle kontrol noktası oluşturan polisler, tüm araçları durdurup didik didik aradı, içinde bulunanları kimlik kontrolünden geçirdi. 

Güvenlik güçleri, 2 polisi şehit eden PKK lılara istihbarat bilgilerini sağlayan ve ortak hareket ettiği düşünülen kişilere yönelik de çalışma başlattı. Örgütle bağlantılı olan ve milis olarak adlandırılan bu kişilere yönelik operasyon yapılabileceği belirtildi.

BİR HAFTALIĞINA İSTANBUL A GİDECEKTİ

Bu sabah PKK lılarca şehit edilen 4 yıllık polis memuru Feyyaz Yumuşak ın, 4 Ağustos ta İstanbul a gitmek için uçak bileti aldığı ortaya çıktı. Polis memuru Yumuşak ın, amirlerinden izin aldığı, 4 Ağustos sabahı Mardin den uçakla İstanbul a gidecek ve 10 Ağustos ta İstanbul dan Mardin e uçakla gelip, Ceylanpınar daki görevine başlayacaktı.

CENAZELER ADLİ TIP KURUMU NA GETİRİLDİ

Ceylanpınar da evlerinde PKK lı teröristlerin şehit ettiği polisler Okan Acar ile Feyyaz Yumuşak’ın cenazeleri otopsi için Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Otopsinin tamamlanmasının ardından şehitlerin cenazeleri yarın sabah Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü nde yapılacak törenin ardından memleketlerine gönderilecek.

Bu arada ilçede yoğun güvenlik önlemi artırıldı. Nöbet tutan polislerle motorize ekiplerde görev alanların çelik yelek giymeleri ve çok dikkatli davranmaları konumunda uyarıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

1 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

2 Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

3 Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

4 Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

5 Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

6 Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

Ahmet Burak müjdesi

7 Ahmet Burak müjdesi

Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

8 Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

Yıldırım, Samsun'da başkanlık için aday

9 Yıldırım, Samsun'da başkanlık için aday

Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

10 Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı