12 kişiyi kurtardılar

Samsun da yaz sezonu yeni başlamış olmasına rağmen Sualtı Arama Kurtarma Grup Amirliği cankurtaranları 12 kişiyi boğulmaktan kurtardı

12 kişiyi kurtardılar

?Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı na bağlı Sualtı Arama Kurtarma Grup Amirliği nde görevli cankurtaranlar, dalgalarla ve zamanla boğuşarak can kurtarmak için çalışıyor.  Bronz ve gümüş sertifikalı 45 cankurtaran, yaz sezonunu başlamasıyla birlikte 12 kişiyi boğulmaktan kurtardı. Sahil boyunca sürekli olarak dolaşan ve vatandaşları uyaran cankurtaranlar, denizde de botla tur atıyor. 

45 CANKURTARAN GÖREVDE
Sualtı Arama Kurtarma Grup Müdürü Faruk Patkavak, Atakum, Tekkeköy, Terme ilçeleri sahillerinde şuanda 45 broz ve gümüş sertifikalı cankurtaranımız görev yapmaktadır. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, şuana kadar 12 kişi kurtarıldı. 10-12 kilometrelik Atakum sahili boyunca 400-500 metre aralıklarda konuşlandırılan cankurtaranlarımız boğulma vakalarını önlemeye çalışıyor dedi.

VATANDAŞLARI UYARIYORUZ
Vatandaşların, cankurtaranların yaptıkları uyarılara duyarlı olmalarını isteyen Patkavak, Kumsal alandaki koruyucu tedbirler, cankurtaran kulelerinin düzenlenmesi, sesli anons sistemlerimiz var. Herhangi dalga fırtına gibi durumda insanları uyarabilmek için kullandığımız bir noktadan bütün sahile anons yapabildiğimiz sesli uyarı sistemlerimiz mevcut. Onun dışında denizde emniyet şeridimiz var, derinlik uyarısı amacıyla suyun üzerinde emniyet şeridimiz var. Burada vatandaşlarımız tabelalara, anonslara ve emniyet şeritlerine dikkat ederlerse boğulma olaylarının önüne geçeceğimize  inanıyoruz. Ancak bazen vatandaşlarımız bu uyarıları dikkate almıyor diye konuştu.

ÇEKEN AKINTIYA DİKKAT
Karadeniz de çeken akıntı olduğunu da ifade eden Patkavak, Çeken akıntıya kapılan biri, çok iyi yüzme  bilse de boğulabilir. Hızla giden bir akıntıya kimse karşı koyamaz. Vatandaşlarımızın çeken akıntıya dikkat etmelerini istiyoruz. Çeken akıntılar tam kıyıdan ve bilek hizasından başlar. Birçok insan ayağı yere basarken, kendini emniyette hissederken boğuluyor dedi.

Bayram OK EN ÇOK OKUNANLAR

Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

1 Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

2 Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

Şanlıurfa'da silahlı çatışma

3 Şanlıurfa'da silahlı çatışma

Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

4 Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

5 Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

6 Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

7 Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

8 Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

9 Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

İki katlı binanın çatı katı alevlere teslim oldu

10 İki katlı binanın çatı katı alevlere teslim oldu