Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Yasa değil kafa değişmeli

Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Samsun Temsilcisi Avukat Özgü Çolak, hayvan hakları ile ilgili yasalar ne kadar katı olursa olsun toplumun zihniyetini değiştirmeden yasayı değiştirmenin bir faydası olmadığını söyledi

 Yasa değil kafa değişmeli

Havyanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Samsun Temsilcisi Özgü Çolak, hayvan hakları ile ilgili asıl eksikliğin yasalar boyutunda değil, toplumun anlayışında olduğunu söyledi.  Çolak Yasada cezaları arttırmak hiçbir zaman önlem değil. Adam öldürmenin cezası idamken, müebbete çevrildi. Yine adam öldürülüyor. Hırsızlığın cezası iki yılken beş yıl oldu ama hâlâ çok fazla hırsızlık var. Önemli olan bir hayvana zarar vermemek gerektiğinin mantığını insanlara öğretebilmek. İnsanlar bir hayvana zarar verildiğinde hem manevi hem de maddi zararların olacağı konusunda bilgilenmeliler. Şu anda, yasalarda para cezasına ek olarak miktar da hapis cezası veriliyor ama şahsın cezası erteleniyor ve beş yıl tekrarlamazsa ortadan kalkıyor o ceza. Öyle bir şey sanki hiç gerçekleşmemiş gibi dedi.

SENİ KÖPEĞE HAM YAPTIRIRIM
İnsanın, hayvanlar konusunda ta anaokulundan başlayarak bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Çolak, Buna rağmen bizim toplumumuzda çocukları korkutmak için sakın yaramazlık yapma seni köpeğe ham yaptırırım denilebiliyor. Çünkü bunu diyen de öyle görmüş. Bu önyargı çok küçük yaşlarda insanların beynine yerleşiyor. Neticesinde insanların zihniyetini değiştirmeden yasayı değiştirmenin bir faydası yok. Bu yanlış algıyı düzeltebilmek için birkaç neslin bilinçli yetişmesi gerekiyor diye konuştu.

O DOMUZ ŞEHRE İNMEDİ
Sadece yasalar değil, yasaları uygulayacak kurumların da yasalarının değişmesi gerektiğini kaydeden Çolak, Geçtiğimiz aylarda Samsun da domuza saldıran insanlar hakkında Samsun Valiliği ne ve İl idare kuruluna suç duyurusunda bulundum, takipsizlik kararı verildi. Şehir büyüyor, hayvan popülasyonu düşünülmüyor. Aslında o domuz inmiyor şehire, biz onların alanlarına ev yapıyoruz, betonlaştırıyoruz. Bunu engelleyemedikleri için o hayvanları öldürüyorlar dedi.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Şehidin eşi ve çocukları aynı uçakla geldi

1 Samsun Haber: Şehidin eşi ve çocukları aynı uçakla geldi

Kavşakta otomobille çarpışan cip takla attı 1 ölü, 2 yaralı

2 Kavşakta otomobille çarpışan cip takla attı: 1 ölü, 2 yaralı

İzmirde ilk teravih namazı kılındı

3 İzmir'de ilk teravih namazı kılındı

Bartın Üniversitesi 9uncu mezunlarını verdi

4 Bartın Üniversitesi 9'uncu mezunlarını verdi

Zonguldakta yerin 200 metre altında ilk sahur

5 Zonguldak'ta yerin 200 metre altında ilk sahur

Nasıl bir nefis bu

6 Nasıl bir nefis bu?..

İzmirde ilk sahur heyecanı

7 İzmir'de ilk sahur heyecanı

TSO da ormancılık anlatıldı

8 TSO' da ormancılık anlatıldı

TUTU VE EKİBİ DEVAM EDİYOR

9 TUTU VE EKİBİ DEVAM EDİYOR