Yasa değil kafa değişmeli

Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Samsun Temsilcisi Avukat Özgü Çolak, hayvan hakları ile ilgili yasalar ne kadar katı olursa olsun toplumun zihniyetini değiştirmeden yasayı değiştirmenin bir faydası olmadığını söyledi

 Yasa değil kafa değişmeli

Havyanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Samsun Temsilcisi Özgü Çolak, hayvan hakları ile ilgili asıl eksikliğin yasalar boyutunda değil, toplumun anlayışında olduğunu söyledi.  Çolak Yasada cezaları arttırmak hiçbir zaman önlem değil. Adam öldürmenin cezası idamken, müebbete çevrildi. Yine adam öldürülüyor. Hırsızlığın cezası iki yılken beş yıl oldu ama hâlâ çok fazla hırsızlık var. Önemli olan bir hayvana zarar vermemek gerektiğinin mantığını insanlara öğretebilmek. İnsanlar bir hayvana zarar verildiğinde hem manevi hem de maddi zararların olacağı konusunda bilgilenmeliler. Şu anda, yasalarda para cezasına ek olarak miktar da hapis cezası veriliyor ama şahsın cezası erteleniyor ve beş yıl tekrarlamazsa ortadan kalkıyor o ceza. Öyle bir şey sanki hiç gerçekleşmemiş gibi dedi.

SENİ KÖPEĞE HAM YAPTIRIRIM
İnsanın, hayvanlar konusunda ta anaokulundan başlayarak bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Çolak, Buna rağmen bizim toplumumuzda çocukları korkutmak için sakın yaramazlık yapma seni köpeğe ham yaptırırım denilebiliyor. Çünkü bunu diyen de öyle görmüş. Bu önyargı çok küçük yaşlarda insanların beynine yerleşiyor. Neticesinde insanların zihniyetini değiştirmeden yasayı değiştirmenin bir faydası yok. Bu yanlış algıyı düzeltebilmek için birkaç neslin bilinçli yetişmesi gerekiyor diye konuştu.

O DOMUZ ŞEHRE İNMEDİ
Sadece yasalar değil, yasaları uygulayacak kurumların da yasalarının değişmesi gerektiğini kaydeden Çolak, Geçtiğimiz aylarda Samsun da domuza saldıran insanlar hakkında Samsun Valiliği ne ve İl idare kuruluna suç duyurusunda bulundum, takipsizlik kararı verildi. Şehir büyüyor, hayvan popülasyonu düşünülmüyor. Aslında o domuz inmiyor şehire, biz onların alanlarına ev yapıyoruz, betonlaştırıyoruz. Bunu engelleyemedikleri için o hayvanları öldürüyorlar dedi.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Samsun'da Erva bebeğin dramı

2 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Hakem 'penaltı' dedi

4 Hakem 'penaltı' dedi

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

5 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Doğan Medya Grubu satıldı

6 Doğan Medya Grubu satıldı

Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

7 Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

8 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

9 Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

Samsunspor'da üzen istatistik

10 Samsunspor'da üzen istatistik