Yasa değil kafa değişmeli

Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Samsun Temsilcisi Avukat Özgü Çolak, hayvan hakları ile ilgili yasalar ne kadar katı olursa olsun toplumun zihniyetini değiştirmeden yasayı değiştirmenin bir faydası olmadığını söyledi

 Yasa değil kafa değişmeli

Havyanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Samsun Temsilcisi Özgü Çolak, hayvan hakları ile ilgili asıl eksikliğin yasalar boyutunda değil, toplumun anlayışında olduğunu söyledi.  Çolak Yasada cezaları arttırmak hiçbir zaman önlem değil. Adam öldürmenin cezası idamken, müebbete çevrildi. Yine adam öldürülüyor. Hırsızlığın cezası iki yılken beş yıl oldu ama hâlâ çok fazla hırsızlık var. Önemli olan bir hayvana zarar vermemek gerektiğinin mantığını insanlara öğretebilmek. İnsanlar bir hayvana zarar verildiğinde hem manevi hem de maddi zararların olacağı konusunda bilgilenmeliler. Şu anda, yasalarda para cezasına ek olarak miktar da hapis cezası veriliyor ama şahsın cezası erteleniyor ve beş yıl tekrarlamazsa ortadan kalkıyor o ceza. Öyle bir şey sanki hiç gerçekleşmemiş gibi dedi.

SENİ KÖPEĞE HAM YAPTIRIRIM
İnsanın, hayvanlar konusunda ta anaokulundan başlayarak bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Çolak, Buna rağmen bizim toplumumuzda çocukları korkutmak için sakın yaramazlık yapma seni köpeğe ham yaptırırım denilebiliyor. Çünkü bunu diyen de öyle görmüş. Bu önyargı çok küçük yaşlarda insanların beynine yerleşiyor. Neticesinde insanların zihniyetini değiştirmeden yasayı değiştirmenin bir faydası yok. Bu yanlış algıyı düzeltebilmek için birkaç neslin bilinçli yetişmesi gerekiyor diye konuştu.

O DOMUZ ŞEHRE İNMEDİ
Sadece yasalar değil, yasaları uygulayacak kurumların da yasalarının değişmesi gerektiğini kaydeden Çolak, Geçtiğimiz aylarda Samsun da domuza saldıran insanlar hakkında Samsun Valiliği ne ve İl idare kuruluna suç duyurusunda bulundum, takipsizlik kararı verildi. Şehir büyüyor, hayvan popülasyonu düşünülmüyor. Aslında o domuz inmiyor şehire, biz onların alanlarına ev yapıyoruz, betonlaştırıyoruz. Bunu engelleyemedikleri için o hayvanları öldürüyorlar dedi.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Gelin adayı Solmaz, +18'lik görüntüler hakkında konuştu

1 Gelin adayı Solmaz, +18'lik görüntüler hakkında konuştu

Samsun'da içkili restoranda cinayet davası

2 Samsun'da içkili restoranda cinayet davası

Samsun'da kayıp Sinem ile ilgili acılı baba konuştu

3 Samsun'da kayıp Sinem ile ilgili acılı baba konuştu

Erkurt Tutu aday değil

4 Erkurt Tutu aday değil

CHP'den SAMULAŞ tepkisi

5 CHP'den SAMULAŞ tepkisi

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan: 'Şu anda söz konusu değil'

6 MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan: 'Şu anda söz konusu değil'

Engin İpekoğlu'ndan Gol sorununa esprili yaklaşım...

7 Engin İpekoğlu'ndan Gol sorununa esprili yaklaşım...

İşadamı oğlunu öldürdü

8 İşadamı oğlunu öldürdü

FETÖ'cü hainler bu rezilliği de yaptı! Mide bulandıran olay...

9 FETÖ'cü hainler bu rezilliği de yaptı! Mide bulandıran olay...

Samsun'da FETÖ'nün 'yurt abisi'ne hapis cezası

10 Samsun'da FETÖ'nün 'yurt abisi'ne hapis cezası