O BELGESELE SUÇ DUYURUSU

İzmir Barosu Başkanı avukat Aydın Özcan önderliğindeki avukatlar, TRT Türk kanalında yayınlanan Kendi Gök Kubbemiz adlı belgeselde, Atatürk ün manevi kişiliğine hakaret edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

O BELGESELE SUÇ DUYURUSU

Baro Başkanı Özcan, önderliğindeki avukatlar, TRT Türk kanalında 10 Temmuz da yayınlanan belgeselde, Atatürk ün manevi hatırasına hakaret suçunun basın yoluyla işlendiği apaçık ortada olduğunu belirterek, şüphelilerin kimliği tespit edilerek haklarında 5816 sayılı yasaya göre soruşturma ve kamu davası açılmasını talep etti. Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri Komisyonu üyesi avukatlar, Cumhuriyet Başsavcılığı na verdikleri şikayet dilekçesinde, 10 Temmuz 2015 günü yayınlanan Kendi Gök Kubbemiz adlı belgeselde, asıl adı Osman Zeki Yüksel olan Osman Yüksel Serdengeçti nin, Yapanlar onlardı, yaratanlar onlardı, partilerinden bahsederken şerefli partimiz diyorlardı. On yılda on beş milyon genç yaratmışlardı. Tam 27 yıl tanrılar gibi konuştular. Firavunlar gibi saltanat sürdüler. Tepeden inme, dışarıdan gelme yapılan birçok inkılaplar milleti allak bullak etmişti. Paris sokaklarında yetişenler, hukuk-u beşer beyannamesini ezbere bilenler, laiklik ve inkılapçılık perdesi altında yoksul Anadolu halkının imanını, vicdanını, hak ve hukukunu pervasızca çiğnediler. Kıtalara hükmeden, 3 kıtada asırlarca dimdik duran ecdadımızı, şurada, burada, halkevlerinde türlü kuyruklara sokarak tahkir ve tehvil ettiler. Onlar kendilerini yarı ilah sayıyorlardı. Yediler, içtiler, kustular. Altta kalanın canı çıksın. Altta kalan halktı, milletti, köylüydü. Ama nutuklarda, ama afişlerde Köylü milletin efendisidir diye yazıyordu. Halkı ve köylüyü efendimiz sensin, efendimiz sensin diye soydular sözlerinin denildiğini belirtti. Avukatlar, bu döneme olan öfke ile haksız ve vicdansızca Atatürk e hakaret edici cümlelerle Atatürk ün hatırasına basın yolu ile hakaret suçunun işlendiğini vurguladı. 

Dilekçenin devamında, konuşma metninde geçen On yılda on beş milyon genç yaratmışlardı cümlesinin, Onuncu Yıl Marşı ndan alınma olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

Bu marş Cumhuriyetimizin kuruluşunun 10 uncu yılı nedeniyle yazılmış ve bestelenmiş, adeta simge haline gelmiş bir marştır. Yıl 1933 olup Atatürk halen sağdır. Tam 27 yıl tanrılar gibi konuştular derken, 15 yıl Atatürk ün dönemi, 12 yıl da İsmet İnönü nün dönemi olmak üzere 27 yıllık dönemi kastetmektedir. Osman Yüksel in yakıştırmasının aksine, hem Atatürk hem de İnönü, İslami inancı sağlam ve son derece bilgili, alçakgönüllü insanlardı. Firavunlar gibi saltanat sürdüler sözü ile de şimdiki modern olmaya gayret eden Türkiye yi kuran, çevresi kan ve ateş içinde olmasına rağmen, başı dik ve huzur içinde yaşamamızı sağlayan ve bu yüzden minnet duyduğumuz büyük Atatürk ü firavun a benzeterek hakaret edilmektedir. Kula da yaşlı bir kimse diğerine kızdığı zaman, sin-kaflı küfür etse günaha gireceği için firavun diyerek hakaret ederdi. Bilindiği üzere Köylü milletin efendisidir sözü Atatürk e aittir. Köylünün çalışıp çabalayıp üretmesi nedeniyle Bu millete hizmet eden onun efendisi olur sözünden hareketle büyük önder bu sözü söyleyerek köylüyü yüceltmek istemiştir. Buna rağmen Halkı ve köylüyü efendimiz sensin, efendimiz sensin diye soydular deme bahtsızlığını gösteren Osman Yüksel in bu sözü yayınlanarak, Atatürk ün hatırasına hakaret edilmiştir. 1950 seçimlerinde Demokrat Parti nin iktidara gelmesinden yararlanarak, önceki iktidar döneminde zarar gören, yasal soruşturmalara maruz kalan, İstiklal Mahkemeleri nde yargılanıp ceza alan, keza Atatürk e suikast suçundan yargılanıp asılan, bu yüzden Atatürk e hınç duyan, kin besleyen bir takım kişilerin Atatürk e dil uzatmaları üzerine, zamanın hükümeti tarafından 25.07.1951 tarih ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Üzerine Kanun çıkarıldı. Atatürk ün manevi hatırasına hakaret suçunun basın yoluyla işlendiği apaçık ortada olduğundan, şüphelilerin kimliği araştırılıp tespit edilerek haklarında 5816 sayılı kanunun 1 inci maddesinde yer alan Atatürk ün hatırasına alenen hakaret veya sövmek suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açılmasını istiyoruz denildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

1 Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

2 Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

Protokolden keyifli sohbet... 'Arkayı Fenerliyelim'

3 Protokolden keyifli sohbet... 'Arkayı Fenerliyelim'

Karadeniz'de deprem

4 Karadeniz'de deprem

18 Haziran Pazartesi Samsun hava durumu

5 18 Haziran Pazartesi Samsun hava durumu

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan: 'Aşağılık bir saldırı'

6 Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan: 'Aşağılık bir saldırı'

Samsun sporda marka

7 Samsun sporda marka

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Samsun'da

8 Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Samsun'da

Bu kadar büyük ve sayıca fazlası ilk kez Karadeniz'de bulundu

9 Bu kadar büyük ve sayıca fazlası ilk kez Karadeniz'de bulundu

Samsun'daki doktora saldırı olayında flaş gelişme

10 Samsun'daki doktora saldırı olayında flaş gelişme