HIRSIZLAR EKRANDAN GİRİYOR

Bilişim Suçları Uzmanı İsa Altun, Hırsız artık mekanlara kapıdan değil ekrandan giriyor dedi

 HIRSIZLAR EKRANDAN GİRİYOR

 

Bir yazılım şirketi ile TEB in düzenlediği Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları’nın altıncısı Samsun Serra Otel’de gerçekleştirildi. Dijital dünyadaki güvenlik riskleri ve çözümleri konusunda kurumları ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan toplantıya çok sayıda kurum temsilcisi ve bilgi-işlem yöneticileri katıldı. 

MASA BAŞINDA HIRSIZLIK
Toplantıda konuşan Bilişim Suçları Uzmanı İsa Altun, siber hırsızların mekanlara artık kapıdan değil ekrandan girdiklerini ve hackerlerin kullanıcıların merakından faydalandığını söyledi. Türklerin internete çok hızlı giriş yaptığını ve kullanıcıların yeterince bilgilenmeden internetin sunduğu bilgi okyanusunda yüzmeye çalıştığını belirten Altun, Hem bireyleri hem de kurumları istismar etmeye odaklanan pek çok siber suçlu var. Bunlar suçlarını, bulundukları yerden masalarından kalkmadan, olay mahalline kapıdan değil ekrandan girerek gerçekleştiriyorlar. Maalesef bu yöndeki eğilim giderek artıyor. Klasik suçların modası geçiyor. Ekran başında gerçekleştirilen nitelikli siber dolandırıcılık, suçlulara daha kolay geliyor. Bu durumdan ancak teknoloji desteğiyle bilgisayarın bağışıklık sistemi güçlendirilerek ve tehlikeler konusunda bilinçlenerek korunmak mümkün diye konuştu.

İNSANLAR KANDIRILIYOR
Yazılım şirketinin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu da teknolojiyi aşmakta zorlanan siber suçluların son dönemde çok yoğun şekilde çeşitli yöntemlerle insanları kandırmaya çalıştıklarını dile getirdi. Siber suçluların yöntemlerinden söz eden Akkoyunlu, Zararlı yazılımı içeren sahte e-fatura ve mesajları, kullanıcılarda merak uyandıracak ve gelen maili doğruluğunu sorgulamadan açılmalarını sağlayacak şekilde tasarlıyorlar. Kargo beklemiyorsunuz ama kargo bilgisi veya adres değişikliği isteği geliyor ya da sizin adınızla oldukça yüksek meblağlı bir GSM faturası karşınıza çıkıyor. Maildeki eklentiye tıkladığınız anda virüs, bilgisayarınıza bulaşıyor ifadelerini kullandı.

MOBİL BANKACILIK ARTTI
TEB İnternet ve Mobil Bankacılık Yöneticisi Gülşah Çavuşovalı ise Türkiye’de artan mobil bankacılık kullanımına dikkat çekti. Türkiye’de mobil bankacılık müşterilerinin geçen yıl iki kat artarak 6,7 milyon kişiye ulaştığını belirten Çavuşovalı, Online bankacılık gelişiyor ancak özellikle mobil bankacılığa güçlü bir yönelim var. Türkiye’de mobil bankacılık müşterisi, bir önceki yıla göre iki kat arttı. Müşterilerin beklentilerine cevap vermek için şirketlerin de dijitalleşmesi ve mobil teknolojileri kullanması gerekmektedir. Çünkü dijitalleşme ile oluşabilecek güvenlik risklerinden korunmak mümkün ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU, Leyla MESCİEN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da ahır yangını

1 Adana'da ahır yangını

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

2 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı