Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Vaatte sınır tanımamışlar!

Suriye den Türkiye ye geçmek isterken Gaziantep de çocuklarıyla birlikte yakalanan 2 si kadın 4 kişinin, 10 gün önce Konya da düzenlenen IŞİD operasyonunda aranan kişiler olduğu ortaya çıktı.

Vaatte sınır tanımamışlar!

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1 inci Hudut Alay Komutanlığı nda görevli askerler, 22 Temmuz günü Gaziantep in Oğuzeli İlçesi, Suriye sınır hattında, Türkiye ye geçmek isteyen IŞİD üyesi olduğu öne sürülen M.D. eşi F.D. ve A.Y. eşi F.Z.Y., yanlarındaki 4 çocukla birlikte yakaladı. Bu şüphelilerin 14 Temmuz günü Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerinin IŞİD terör örgütüne yönelik düzenlediği operasyon kapsamında örgüte üye olmak ve militan kazandırmak suçundan arandıkları öğrenildi. IŞİD’e militan kazandırmak için Türkiye’ye geçtikleri saptanan şüphelilerin, bağlı bulunduğu grup liderleri M.G. nin de geçen ay içerisinde Ankara’da terör örgütü El Kaide bağlantısı nedeniyle tutuklandığı öğrenildi. M.G. nin Konya da bir kitabevinin bulunduğu ve burada militan kazandırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğü ileri sürüldü.

TERÖR NİTELİKLİ KAYIP ŞAHIS  

Suriye sınırında yakalanan şüphelilerin Konya da oturduğu, ancak F.D. ile F.Z.Y. nin aileleri tarafından yapılan kayıp başvurusuyla Terör Nitelikli Kayıp Şahıs olarak poliste kayıtlarının olduğu öğrenildi. 

Sınırı geçerken asker tarafından yakalanan şüphelilerden M.D. ve A.Y. nin tutuklandığı eşlerinin ise serbest bırakıldığı belirtildi. Tutuklanan 2 kişiyle birlikte Konya’da düzenlenen operasyondaki tutuklu sayısı 9’a yükseldi. 

EVLİLİK VE CENNET VAADİ

Konya daki operasyonda tutuklanan şüphelilerin, örgüte militan kazandırırken dini konularda yeterli bilgisi olmayan ve kendini günahkar olarak gören kişileri tercih ettikleri ve bu kişileri kandırıp, evlerinde düzenledikleri sohbetlere çağırdıkları iddia edildi. 

Kandırdıkları kişilere ilk olarak herkesin bilmesi gereken dini konuları anlattıkları ama zamanla cihada yönelik bilgilerle eğitmeye çalıştıkları belirtildi. Şüphelilerin ayrıca genç militanları evlilik, rahat bir yaşam, para yardımı, petrolün ücretsiz olması, şehit olup cennete kavuşma vaatleriyle de kandırıp, sabaha kadar cihatla ilgili ayetleri okutarak beyinlerini yıkadıkları ortaya çıktı.EN ÇOK OKUNANLAR

Bu otomobil Trabzondan Samsuna 2 TL yakıyor

1 Bu otomobil Trabzon'dan Samsun'a 2 TL yakıyor

Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

2 Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

Samsunlu balıkçı evet afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

3 Samsunlu balıkçı 'evet' afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

Eşkina balığından çıkan taşlar böbrek hastalığına iyi geliyor mu

4 Eşkina balığından çıkan taşlar böbrek hastalığına iyi geliyor mu?

İlkadımda hayır  önde gidiyor

5 İlkadım'da 'hayır' önde gidiyor

Meral Akşener Samsuna geliyor

6 Meral Akşener Samsun'a geliyor

Samsunspor Teknik Direktörü  Osman Özköylü Kazanmamız gereken bir maç

7 Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü: 'Kazanmamız gereken bir maç'

Samsunsporda pazartesi sendromu

8 Samsunspor'da pazartesi sendromu

Samsunda Kız meselesi kanlı bitti

9 Samsun'da 'Kız meselesi' kanlı bitti

Samsunun ilk işareti

10 Samsun'un ilk işareti...