Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Vaatte sınır tanımamışlar!

Suriye den Türkiye ye geçmek isterken Gaziantep de çocuklarıyla birlikte yakalanan 2 si kadın 4 kişinin, 10 gün önce Konya da düzenlenen IŞİD operasyonunda aranan kişiler olduğu ortaya çıktı.

Vaatte sınır tanımamışlar!

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1 inci Hudut Alay Komutanlığı nda görevli askerler, 22 Temmuz günü Gaziantep in Oğuzeli İlçesi, Suriye sınır hattında, Türkiye ye geçmek isteyen IŞİD üyesi olduğu öne sürülen M.D. eşi F.D. ve A.Y. eşi F.Z.Y., yanlarındaki 4 çocukla birlikte yakaladı. Bu şüphelilerin 14 Temmuz günü Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerinin IŞİD terör örgütüne yönelik düzenlediği operasyon kapsamında örgüte üye olmak ve militan kazandırmak suçundan arandıkları öğrenildi. IŞİD’e militan kazandırmak için Türkiye’ye geçtikleri saptanan şüphelilerin, bağlı bulunduğu grup liderleri M.G. nin de geçen ay içerisinde Ankara’da terör örgütü El Kaide bağlantısı nedeniyle tutuklandığı öğrenildi. M.G. nin Konya da bir kitabevinin bulunduğu ve burada militan kazandırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğü ileri sürüldü.

TERÖR NİTELİKLİ KAYIP ŞAHIS  

Suriye sınırında yakalanan şüphelilerin Konya da oturduğu, ancak F.D. ile F.Z.Y. nin aileleri tarafından yapılan kayıp başvurusuyla Terör Nitelikli Kayıp Şahıs olarak poliste kayıtlarının olduğu öğrenildi. 

Sınırı geçerken asker tarafından yakalanan şüphelilerden M.D. ve A.Y. nin tutuklandığı eşlerinin ise serbest bırakıldığı belirtildi. Tutuklanan 2 kişiyle birlikte Konya’da düzenlenen operasyondaki tutuklu sayısı 9’a yükseldi. 

EVLİLİK VE CENNET VAADİ

Konya daki operasyonda tutuklanan şüphelilerin, örgüte militan kazandırırken dini konularda yeterli bilgisi olmayan ve kendini günahkar olarak gören kişileri tercih ettikleri ve bu kişileri kandırıp, evlerinde düzenledikleri sohbetlere çağırdıkları iddia edildi. 

Kandırdıkları kişilere ilk olarak herkesin bilmesi gereken dini konuları anlattıkları ama zamanla cihada yönelik bilgilerle eğitmeye çalıştıkları belirtildi. Şüphelilerin ayrıca genç militanları evlilik, rahat bir yaşam, para yardımı, petrolün ücretsiz olması, şehit olup cennete kavuşma vaatleriyle de kandırıp, sabaha kadar cihatla ilgili ayetleri okutarak beyinlerini yıkadıkları ortaya çıktı.EN ÇOK OKUNANLAR

Görüşüyoruz net bir şey yok

1 Görüşüyoruz net bir şey yok

Kazanmaya ihtiyacımız var

2 Kazanmaya ihtiyacımız var

Gözyaşları içinde toprağa verildi

3 Gözyaşları içinde toprağa verildi

Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

4 Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

Samsunda Çağlarırmak için mevlit okutuldu

5 Samsun'da Çağlarırmak için mevlit okutuldu

Ne değişecek

6 Ne değişecek?..

Giresunda karakol saldırısının faillerinden 3ü ölü, 1i yaralı ele geçirildi

7 Giresun'da karakol saldırısının faillerinden 3'ü ölü, 1'i yaralı ele geçirildi

İnsanlık ölüyor, onlar fotoğraflıyor

8 İnsanlık ölüyor, onlar fotoğraflıyor

FETÖ sanığı dört komutanın tahliye talepleri reddedildi

9 FETÖ sanığı dört komutanın tahliye talepleri reddedildi

Trumpun benzeri devir teslim törenini pür dikkat izledi

10 Trump'un benzeri devir teslim törenini pür dikkat izledi