Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

MÜLTECİ ÇOCUKLARA TÜRKÇE KURSU

Canik Belediyesi, kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla mülteci çocuklara Türkçe kursu veriyor.

MÜLTECİ ÇOCUKLARA TÜRKÇE KURSU

Canik Belediyesi, ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Samsun da yaşayan Suriye, Irak ve Afganistanlı mültecilerin çocuklarına yönelik eğitim çalışması başlattı. Çalışma kapsamında ilk etapta 40 mülteci çocuk, çevreleriyle kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla Türkçe eğitimi alıyor. Çocukların Türkçe dil eğitimi almalarından aileleri de oldukça memnun.

MÜLTECİ ÇOCUKLARI DERSTE ZİYARET ETTİ
Belediye Başkan Osman Genç, Başkan Yardımcıları Alican Usta, İrfan Göz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hamza Aygün ile birlikte Mevlana Eğitim, Kültür ve Yaşam Kampüsü nde Türkçe eğitimi gören çocukları sınıflarında ziyaret etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Genç, onların ihtiyaçlarıyla yakından ilgilendi. Çocukların ilgisiyle karşılaşan Başkan Osman Genç, hatıra fotoğrafı da çektirdiği mülteci çocuklara Mavi Marmara Gemisi nin maketini de hediye etti.

ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMA
Savaşın başından bu yana mazlum ve mağdur edilen mülteciler yanında olduklarını belirten Başkan Osman Genç, Bu iç savaşın en büyük mağdurları, mazlumları bebekler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılardır. Suriye, Irak, Afganistan’daki karışıklıklar nedeniyle buradaki çocuklar eğitim-öğretimden mahrum olmaktadır. Biz medeniyetimize yakışır şekilde onlara kol kanat açmalıyız. Tabi ki temennimiz mülteci kardeşlerimizin, ülkelerindeki iç karışıklıkların bir an önce bitmesi ve ülkelerine huzur içerisinde dönmeleridir. Ancak bu geçiş sürecinde biz de bu çocuklarımıza yönelik örnek olması amacıyla dil eğitimi düzenledik dedi.

ENSAR-MUHACİR İLİŞKİSİ
Ensar-muhacir anlayışıyla hareket ettiklerini ifade eden Başkan Genç, Açtığımız dil kursunun amacı mülteci öğrencilerin savaştan dolayı yaşadıkları endişe, korku ve fobilerini yenmek, savaş psikolojilerini üzerlerinden atmak, ayrıca yaşadıkları ve yerleşik hayat sürdükleri yerlerde barışık, sağduyulu bir hayat sürdürmelerini sağlamaktır. Çünkü bu çocukların eğitimini geleceğimiz ve toplum huzuru adına çok önemsiyoruz. Tüm çabamız insanlık adına bir hizmet yürütmektir. Bunun da en önemli ayağını eğitim oluşturmaktadır diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

1 Samsun Haber: Samsun'da iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

Samsunspor Her şey sil baştan

2 Samsunspor: Her şey sil baştan

Samsun Haber  Samsunda FETÖden yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

3 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

Orduda Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

4 Ordu'da Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

AK Partide teşkilatlar yenileniyor

5 AK Parti'de teşkilatlar yenileniyor

Samsunspor Centilmen Samsunspor

6 Samsunspor: Centilmen Samsunspor

Samsunspor Samsunspor Başkanı Tutu Başarı değil biz de üzgünüz

7 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Tutu: 'Başarı' değil biz de üzgünüz

Samsun Haber Samsunda AVMde öldürülen genç toprağa verildi

8 Samsun Haber: Samsun'da AVM'de öldürülen genç toprağa verildi

Samsunspor 3 hocayla 36 puan

9 Samsunspor: 3 hocayla 36 puan

Engeller kalkınca

10 Engeller kalkınca...