MÜLTECİ ÇOCUKLARA TÜRKÇE KURSU

Canik Belediyesi, kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla mülteci çocuklara Türkçe kursu veriyor.

MÜLTECİ ÇOCUKLARA TÜRKÇE KURSU

Canik Belediyesi, ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Samsun da yaşayan Suriye, Irak ve Afganistanlı mültecilerin çocuklarına yönelik eğitim çalışması başlattı. Çalışma kapsamında ilk etapta 40 mülteci çocuk, çevreleriyle kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla Türkçe eğitimi alıyor. Çocukların Türkçe dil eğitimi almalarından aileleri de oldukça memnun.

MÜLTECİ ÇOCUKLARI DERSTE ZİYARET ETTİ
Belediye Başkan Osman Genç, Başkan Yardımcıları Alican Usta, İrfan Göz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hamza Aygün ile birlikte Mevlana Eğitim, Kültür ve Yaşam Kampüsü nde Türkçe eğitimi gören çocukları sınıflarında ziyaret etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Genç, onların ihtiyaçlarıyla yakından ilgilendi. Çocukların ilgisiyle karşılaşan Başkan Osman Genç, hatıra fotoğrafı da çektirdiği mülteci çocuklara Mavi Marmara Gemisi nin maketini de hediye etti.

ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMA
Savaşın başından bu yana mazlum ve mağdur edilen mülteciler yanında olduklarını belirten Başkan Osman Genç, Bu iç savaşın en büyük mağdurları, mazlumları bebekler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılardır. Suriye, Irak, Afganistan’daki karışıklıklar nedeniyle buradaki çocuklar eğitim-öğretimden mahrum olmaktadır. Biz medeniyetimize yakışır şekilde onlara kol kanat açmalıyız. Tabi ki temennimiz mülteci kardeşlerimizin, ülkelerindeki iç karışıklıkların bir an önce bitmesi ve ülkelerine huzur içerisinde dönmeleridir. Ancak bu geçiş sürecinde biz de bu çocuklarımıza yönelik örnek olması amacıyla dil eğitimi düzenledik dedi.

ENSAR-MUHACİR İLİŞKİSİ
Ensar-muhacir anlayışıyla hareket ettiklerini ifade eden Başkan Genç, Açtığımız dil kursunun amacı mülteci öğrencilerin savaştan dolayı yaşadıkları endişe, korku ve fobilerini yenmek, savaş psikolojilerini üzerlerinden atmak, ayrıca yaşadıkları ve yerleşik hayat sürdükleri yerlerde barışık, sağduyulu bir hayat sürdürmelerini sağlamaktır. Çünkü bu çocukların eğitimini geleceğimiz ve toplum huzuru adına çok önemsiyoruz. Tüm çabamız insanlık adına bir hizmet yürütmektir. Bunun da en önemli ayağını eğitim oluşturmaktadır diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin en büyük AVMsi inşa ediliyor

1 Karadeniz'in en büyük AVM'si inşa ediliyor

Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

2 Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

Samsunsporda Davy Angan tamam

3 Samsunspor'da Davy Angan tamam

Samsunda bir boğulma vakası daha İmam kurtarılamadı

4 Samsun'da bir boğulma vakası daha! İmam kurtarılamadı

Samsunspor Teknik Direktörü Özalandan ters köşe

5 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan'dan ters köşe

Samsunspordan Tshibumbu bombası

6 Samsunspor'dan Tshibumbu bombası

Samsunspor Başkanvekili  Araboğlu Açılışa yetişecek

7 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: 'Açılışa yetişecek'

Samsunda 2 kişi araç içinde ölü bulundu

8 Samsun'da 2 kişi araç içinde ölü bulundu

Samsunspordan öğrenciye indirim Kombinede taksit imkanı

9 Samsunspor'dan öğrenciye indirim... Kombinede taksit imkanı!

Samsunda silahlı suç çetesine operasyon 20 gözaltı

10 Samsun'da silahlı suç çetesine operasyon: 20 gözaltı