MÜLTECİ ÇOCUKLARA TÜRKÇE KURSU

Canik Belediyesi, kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla mülteci çocuklara Türkçe kursu veriyor.

MÜLTECİ ÇOCUKLARA TÜRKÇE KURSU

Canik Belediyesi, ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Samsun da yaşayan Suriye, Irak ve Afganistanlı mültecilerin çocuklarına yönelik eğitim çalışması başlattı. Çalışma kapsamında ilk etapta 40 mülteci çocuk, çevreleriyle kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla Türkçe eğitimi alıyor. Çocukların Türkçe dil eğitimi almalarından aileleri de oldukça memnun.

MÜLTECİ ÇOCUKLARI DERSTE ZİYARET ETTİ
Belediye Başkan Osman Genç, Başkan Yardımcıları Alican Usta, İrfan Göz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hamza Aygün ile birlikte Mevlana Eğitim, Kültür ve Yaşam Kampüsü nde Türkçe eğitimi gören çocukları sınıflarında ziyaret etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Genç, onların ihtiyaçlarıyla yakından ilgilendi. Çocukların ilgisiyle karşılaşan Başkan Osman Genç, hatıra fotoğrafı da çektirdiği mülteci çocuklara Mavi Marmara Gemisi nin maketini de hediye etti.

ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMA
Savaşın başından bu yana mazlum ve mağdur edilen mülteciler yanında olduklarını belirten Başkan Osman Genç, Bu iç savaşın en büyük mağdurları, mazlumları bebekler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılardır. Suriye, Irak, Afganistan’daki karışıklıklar nedeniyle buradaki çocuklar eğitim-öğretimden mahrum olmaktadır. Biz medeniyetimize yakışır şekilde onlara kol kanat açmalıyız. Tabi ki temennimiz mülteci kardeşlerimizin, ülkelerindeki iç karışıklıkların bir an önce bitmesi ve ülkelerine huzur içerisinde dönmeleridir. Ancak bu geçiş sürecinde biz de bu çocuklarımıza yönelik örnek olması amacıyla dil eğitimi düzenledik dedi.

ENSAR-MUHACİR İLİŞKİSİ
Ensar-muhacir anlayışıyla hareket ettiklerini ifade eden Başkan Genç, Açtığımız dil kursunun amacı mülteci öğrencilerin savaştan dolayı yaşadıkları endişe, korku ve fobilerini yenmek, savaş psikolojilerini üzerlerinden atmak, ayrıca yaşadıkları ve yerleşik hayat sürdükleri yerlerde barışık, sağduyulu bir hayat sürdürmelerini sağlamaktır. Çünkü bu çocukların eğitimini geleceğimiz ve toplum huzuru adına çok önemsiyoruz. Tüm çabamız insanlık adına bir hizmet yürütmektir. Bunun da en önemli ayağını eğitim oluşturmaktadır diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

1 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Lime lime doğrandık

3 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

4 Sakata geldik

MHP'li Usta birinci sıradan aday

5 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

6 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

7 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

8 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

9 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

10 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü