Gazeticilerden vefa

Samsun Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, Basından Sansürün Kaldırılışı nın yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı na çelenk koyup, vefat eden gazetecilerin mezarlarını ziyaret etti

Gazeticilerden vefa

Türk basınında sansürün kaldırılışının 107 nci yıldönümü nedeniyle kutlanan   Basın Bayramı nda Samsun Gazeteciler Cemiyeti Atatürk Anıtı nda tören düzenledi. Anıta çelenk koyup, saygı duruşunda bulunan SGC üyeleri daha sonra İstiklal Marşı okudu. 

BASKI HİÇ EKSİK OLMADI
Törende konuşan Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, basının var olduğu günden bu yana üzerinden baskıların hiç eksik olmadığını belirterek, Günümüzde de iktidar sahiplerinin  baskısı altında olan basın sektörü süreç içerisinde farklı biçimde sansüre uğruyor, engelleniyor, gazeteciler katlediliyor, hapse atılıyor. Basın üzerinde uygulanan baskılara ne yazık ki her geçen gün yenileri ekleniyor. Ceza yasası ve terörle mücadele yasası basının elini kolunu bağlıyor. Basın özgürlüğüne aykırı maddeler hala varlığını korurken, gerek hükümet edenlerin, gerekse yönetim erkini elinde bulunduranların, halkın haber alma hakkını kısıtlamaya yönelik kararları endişeyle izleniyor diye konuştu.

MEZARLIK ZİYARETLERİ
Atatürk Onur Anıtı nda düzenlenen törenin ardından Samsun Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri ve gazeteciler Kıranköy, Asri Mezarlık ve Tepecik Mezarlıkları na giderek ebediyete intikal eden gazeteciler İsmet Hatipoğlu, Adem Bilir, Nazif Demirel, Avni Kaynar, Necmi Şensoy, Necdet Şensoy, Bahri Altay, Ertuğrul Veyisoğlu, Ahmet Demirel, Orhan Üçler, Nihat Dalay, Doğan Kaynar, İhsan Tanyeri, Ahmet Şensoy, Hüsni Uyla ve Selahattin Kayra nın mezarına çiçek bırakarak dualar okudu. Kabir ziyaretine merhum gazeteci Adem Bilir in kızı Nuray Bilir de katıldı.  

Bayram OK EN ÇOK OKUNANLAR

Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

1 Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

Çine'de emekli polis intihar etti

2 Çine'de emekli polis intihar etti

İzmitli avukatın katili eğlence mekanında yakalandı

3 İzmitli avukatın katili eğlence mekanında yakalandı

Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, şehidin baba evinde

4 Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, şehidin baba evinde