Tarımın iş güvenliği karnesi kötü

İş Güvenliği Uzmanı Yüksel Kurt, Tarım alanında iş güvenliği karnesi daha da kötü bir durumda. Tarım sektöründe en fazla makinelerden dolayı kazalar meydana geliyor dedi

Tarımın iş güvenliği karnesi kötü

İş Güvenliği Uzmanı Yüksel Kurt,  tarım alanındaki en büyük sorunun, endüstrileşememesi nedeniyle toprak sahiplerinin işveren statüsü olmaması ve işçilerin kayıt dışı çalışması olduğunu ileri sürdü.  Türkiye nin iş güvenliği karnesinin çok zayıf olduğunu kaydeden Kurt, Tarım alanında iş güvenliği karnesi daha da kötü bir durumda. Tarım sektöründe en fazla makinalardan dolayı kazalar meydana geliyor. Tarım makinalarını kullanan operatörler ya yeteri kadar eğitilmediğinden ya da aşırı çalışma saatlerine bağlı yorgunluklar sebebiyle büyük makinaların altında kalarak veya dönen kısımlarına ellerini kollarını kaptırarak sakat kalıyor, hayatlarını kaybediyorlar. Bir diğer problem, işçilerin tarlaya götürülüp getirilirken uygun olmayan şartlarda taşınması. Geçtiğimiz günlerde 10 işçi bu nedenle hayatını kaybetti. Normalde karayolları mevzuatında insan taşınması sadece emniyet kemeri olan koltuklarda yapılır. Ama bu alandaki denetimin yetersiz, işverenin bilinçsiz olmasından dolayı insanlar bu araçlarda toplu biçimde taşınıyor ve en ufak bir kazada bile insanlar bu araçların kasalarından düşüyor, sert zemine çarpıyor ya da başka araçların altında kalarak hayatlarını kaybediyorlar diye konuştu.

Bir diğer ciddi problemin meslek hastalıkları olduğunu savunan Kurt, şunları söyledi: Avrupa da iş kazası oranında birinci sıradayken, meslek hastalıklarında sonuncu sıradayız. Bu meslek hastalıklarını teşhis edemediğimiz anlamına geliyor. Aslında bu hastalıklar ölümlü kazalar kadar ciddi durumda. Tarımda kullanılan ilaçları cilt kanseri ve kan kanserine neden oluyor. Bu hastalığa yakalanan insanlar tedavi olmaya çalışıp bunu ya başarıyorlar ya da kısa bir süre sonra hayatlarını kaybediyorlar. Ayrıca, ağır yük kaldırmaktan kaynaklanan boyun ve bel fıtığı, aşırı güneşe maruz kalmadan dolayı da çeşitli hastalıklar meydana geliyor. Aslında tarımsal faaliyetler de tehlikeli iş sektörü olarak değerlendirilebilir.  

Zerrin SOMUNCU, Cansu GENÇ EN ÇOK OKUNANLAR

Fındıkta son durum ne Fındık fiyatları ne kadar İşte güncel fındık fiyatları

1 Fındıkta son durum ne? Fındık fiyatları ne kadar? İşte güncel fındık fiyatları

Terör listesinde 5 Karadenizli

2 Terör listesinde 5 Karadenizli

Samsun'da ByLock operasyonu: 11 gözaltı

3 Samsun'da ByLock operasyonu: 11 gözaltı

Samsunlu akademisyen yaşam savaşını kaybetti

4 Samsunlu akademisyen yaşam savaşını kaybetti

İş yerinde kanlı infaz

5 İş yerinde kanlı infaz

Samsun'da nefes aldıracak proje

6 Samsun'da nefes aldıracak proje

Samsun masum sayılır

7 Samsun masum sayılır...

Sifakis hırslandı

8 Sifakis hırslandı

Sevgilisini öldürüp cesedini gezdirdi

9 Sevgilisini öldürüp cesedini gezdirdi

Samsunspor'da iç saha özlemi

10 Samsunspor'da iç saha özlemi