Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Esnaf kredi peşinde

Canik Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Kiraz, esnafın kredi talebinin arttığını belirterek, Neredeyse yılın yarısında 40 milyon TL gibi bir rakama ulaştık dedi

Esnaf kredi peşinde

Canik Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, esnafın kredi talebinde bir artış olduğunu söyledi. 2014 yılında 54 milyonluk kredi kullanıldığını ifade eden Kiraz, bu yıl temmuz ayında 40 milyona ulaşıldığını ifade etti.

YETERLİ YATIRIM YOK
Kredi taleplerinin artmasında haksız rekabetin önemli bir etken olduğunu savunan Kiraz, Özellikle son zamanlarda, esnafın kredi talebinde bir artma söz konusu. Bunda Samsun da ticaret yapmanın zorluğu, devletin ve özel sektörün yeterli yatırımının olmamasının payı var. Daha önce de belirttik, Samsun da bir esnaf enflasyonu var. Hal böyle olunca haksız rekabet artıyor. Tabi insanlar da bir şekilde karnını doyurmak, iş yapmak zorunda. Fazla seçenek olmadığı için de esnaflığa yöneliyorlar dedi. 

RAKAM OLDUKÇA YÜKSEK
Esnafın işyerini açtıktan sonra çeşitli ödemelerle karşı karşıya olduğunu ve krediye başvurmak zorunda kaldığını belirten Kiraz, şunları söyledi: Canik Esnaf Kefalet olarak 2014 yılında yaklaşık 54 milyon lira kredi dağıttık. Bu yıl ise, daha neredeyse yılın yarısında 40 milyon TL gibi bir rakama ulaştık. Samsun daki diğer kooperatifleri de düşünürsek oldukça yüksek bir rakam ortaya çıkıyor. Bunda saydığımız sebeplerin önemli bir payı var. Yani ortada bir pasta var, her geçen gün bundan pay alacakların sayısı artıyor. İddia ediyorum, Samsun daki esnaf kefalet kooperatifleri, ülkede en fazla kredi dağıtanlardan biridir. Kooperatifler, esnaf için bulunmaz bir nimet ama bu durumdan gurur mu duyalım üzülelim mi bilmiyorum. Esnafın derdine derman oluyoruz ama bu geçici bir çözüm oluyor.

Barış BUDANOĞLU, Leyla MESCİ EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

2 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Veee Samsunspordan resmi açıklama

3 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

4 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

5 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

Samsunspordan gollü prova

6 Samsunspor'dan gollü prova

İyi seyirler

7 İyi seyirler...

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

8 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

Yönetim Kalparla görüştü mü

9 Yönetim Kalpar'la görüştü mü?

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazırlanıyor

10 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazırlanıyor