X Reklamı Kapat

Esnaf kredi peşinde

Canik Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Kiraz, esnafın kredi talebinin arttığını belirterek, Neredeyse yılın yarısında 40 milyon TL gibi bir rakama ulaştık dedi

Esnaf kredi peşinde

Canik Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, esnafın kredi talebinde bir artış olduğunu söyledi. 2014 yılında 54 milyonluk kredi kullanıldığını ifade eden Kiraz, bu yıl temmuz ayında 40 milyona ulaşıldığını ifade etti.

YETERLİ YATIRIM YOK
Kredi taleplerinin artmasında haksız rekabetin önemli bir etken olduğunu savunan Kiraz, Özellikle son zamanlarda, esnafın kredi talebinde bir artma söz konusu. Bunda Samsun da ticaret yapmanın zorluğu, devletin ve özel sektörün yeterli yatırımının olmamasının payı var. Daha önce de belirttik, Samsun da bir esnaf enflasyonu var. Hal böyle olunca haksız rekabet artıyor. Tabi insanlar da bir şekilde karnını doyurmak, iş yapmak zorunda. Fazla seçenek olmadığı için de esnaflığa yöneliyorlar dedi. 

RAKAM OLDUKÇA YÜKSEK
Esnafın işyerini açtıktan sonra çeşitli ödemelerle karşı karşıya olduğunu ve krediye başvurmak zorunda kaldığını belirten Kiraz, şunları söyledi: Canik Esnaf Kefalet olarak 2014 yılında yaklaşık 54 milyon lira kredi dağıttık. Bu yıl ise, daha neredeyse yılın yarısında 40 milyon TL gibi bir rakama ulaştık. Samsun daki diğer kooperatifleri de düşünürsek oldukça yüksek bir rakam ortaya çıkıyor. Bunda saydığımız sebeplerin önemli bir payı var. Yani ortada bir pasta var, her geçen gün bundan pay alacakların sayısı artıyor. İddia ediyorum, Samsun daki esnaf kefalet kooperatifleri, ülkede en fazla kredi dağıtanlardan biridir. Kooperatifler, esnaf için bulunmaz bir nimet ama bu durumdan gurur mu duyalım üzülelim mi bilmiyorum. Esnafın derdine derman oluyoruz ama bu geçici bir çözüm oluyor.

Barış BUDANOĞLU, Leyla MESCİ EN ÇOK OKUNANLAR

Sürpriz isimler yolda

1 Sürpriz isimler yolda

Samsunda hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

2 Samsun'da hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Yarın imzalamayı planlıyoruz

3 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yarın imzalamayı planlıyoruz'

Samsunda patpat kazası 1 ölü, 1 yaralı

4 Samsun'da patpat kazası: 1 ölü, 1 yaralı

Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

5 Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

Samsunda cephanelik gibi ev

6 Samsun'da cephanelik gibi ev

Samsunda suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

7 Samsun'da suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

Yeni stat herkesi büyüledi

8 Yeni stat herkesi büyüledi

Futbolcular şaştı kaldı

9 Futbolcular şaştı kaldı

Çorumda otobüs ile otomobil çarpıştı 3 ölü, çok sayıda yaralı var

10 Çorum'da otobüs ile otomobil çarpıştı: 3 ölü, çok sayıda yaralı var