CANLI BOMBA MI?

Konya merkezli Ankara ve Manisa da, terör örgütü IŞİD a yönelik yapılan operasyonda 1 i kadın 16 kişi gözaltına alındı.

CANLI BOMBA MI?

Konya da gözaltına alınanlar arasında bulunan F.K. nın, IŞİD in Türkiye deki canlı bombacısı olarak aranan 3 kadından biri olduğunu iddia edildi. Şüphelilerin, IŞİD e militan ve lojistik destek sağladığı, dün İstanbul da gözaltına alınan Ebu Hanzala kod adını kullanan Halis Bayancuk un da Konya ya sık sık gelip, örgüte ait mescit ve medreselerde dini sohbetler yapıp, örgüte militan kazandırıldığı iddia edildi. 

Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 14 Temmuz günü terör örgütü IŞİD e militan ve lojistik destek sağladığı öne sürülen örgüt üyelerine yönelik operasyon düzenlemiş ve gözaltına alınanlardan 7 si tutuklanmıştı. Operasyonun ikinci dalgası da bugün şafak vakti Konya merkezli Ankara ve Manisa da eş zamanlı olarak düzenlendi. Konya başta olmak üzere Ankara ve Eskişehir den gelen Özel Harekat ekipleri eşliğinde 300 polisin katılımıyla önce belirlenen 30 adrese baskın düzenlendi. Baskında 1 i Manisa da olmak, üzere 1 i kadın 16 kişi gözaltına alındı. 

GRUBUN LİDERİ EL KAİDE DEN TUTUKLU 

IŞİD terör örgütünün Konya daki faaliyetlerini sürdüren gruba yönelik yapılan operasyonda şüphelilerin Suriye ve Irak ta savaşmak için militan kazandırdıkları ve örgüte lojistik destek sağladıklarını öne sürüldü. Grubun liderliğini M.G. nin yaptığı ve geçen ay Ankara’da terör örgütü El Kaide bağlantısı nedeniyle tutuklandığı öğrenildi. M.G. nin Konya da bir kitapevinin bulunduğu ve burada militan kazandırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğü ileri sürüldü.

EBU HANZALA, DİNİ SOHBETLERLE MİLİTAN KAZANDIRMIŞ 

Örgütün, kendilerine ait ev, mescit ve medreselerde düzenlediği dini sohbetler sayesinde örgüte militan kazandırdığı iddia edildi. Dün İstanbul da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Ebu Hanzala kod adını kullanan Halis Bayancuk un Konya ya sık sık gelip, dini sohbetler yapıp, örgüte militan kazandırıldığı iddia edildi. Hanzala’nın en son Ramazan ayında Konya’ya geldiği belirtildi. Ayrıca Ebu Hanzala sohbete gelecek diyerek örgüte kazandırmaya çalıştıkları kişileri davet ettikleri belirtildi. 

CANLI BOMBA OLDUĞU İLERİ SÜRÜLEN KADIN YAKALANDI 

Operasyonun 50 kişiye yönelik düzenlendiği, başta grup lideri M.G. ile birlikte 3 kişinin tutuklu olduğu öğrenildi. Tutuklu olanların da grubu cezaevinden yönelttiği iddia edildi. Gözaltına alınan 16 kişi ve tutuklu olan 3 kişi dışındaki şüphelilerin büyük bir bölümünün Suriye de olduğu ve bir kısmının ise çıkan çatışmalarda öldürüldüğü belirtildi. Gözaltına alınan şüphelilerin sürekli Suriye ve Irak a gidip- geldiği öğrenildi. Bugün Konya daki evinde gözaltına F.K. nın ise IŞİD in Türkiye deki canlı bombacısı olan ve aranan 3 kadından biri olduğunu iddia edildi.

EYLEM YAPIP PATLATACAĞIZ

F.K. nin 2 kardeşinin Suriye deki çatışmalarda öldüğü belirtildi. Teknik takibe takılan F.K. nin, kardeşinin itnitamını almak için canlı bomba olarak eylem yapacağı yönünde telefon görüşmesi yaptığı saptandı. F.K.’nın bugünki baskında evinde yapılan aramada örgüte ait doküman bulunmadığı belirtildi. 

Suruç ta meydana gelen 32 kişinin öldüğü patlamanın hemen ardından eylemi kadın bir canlı bombanın gerçekleştirdiği ileri sürüldüğünde ilk akla gelen kişi, F.K. oldu. 

Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.EN ÇOK OKUNANLAR

Polisle çatışan zanlılardan biri yakalandı

1 Polisle çatışan zanlılardan biri yakalandı

Kamyon ile otomobil çarpıştı: 2 Yaralı

2 Kamyon ile otomobil çarpıştı: 2 Yaralı

D-100 karayolunda can pazarı: 7 yaralı

3 D-100 karayolunda can pazarı: 7 yaralı