?Halk Kırmızı Kart Gösterecek?

Samsun Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş, ?kırmızı çizgileri? bahane edip koalisyon yapmaya yanaşmayan partilere halkın ?kırmızı kart? göstereceğini söyledi.

?Halk Kırmızı Kart Gösterecek?

Samsun Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş, tekstil esnafının son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Hükümetin hala kurulamamış olmasının ticareti olumsuz etkilediğini belirten Akbaş, ?Halk hükümet kurmayan partiye ?kırmızı kart? gösterecek? dedi.

Ramazan sonrası da umduklarını bulamadıklarını belirten Ahmet Akbaş, ?Ramazan ayı tuhafiyeciler açısından çok sakin geçti. Biz bayramdan çok umutluyduk ama bayramda da umduğumuzu bulamadık. Bunun baş sebebi hükümetimizin kurulmamasıdır. Biz esnafların düşüncesine göre istikrarlı bir hükümet olduktan sonra ticaret kendi kendine dönüyor zaten. Ancak hükümette bir istikrarsızlık olduktan sonra bu da ticaret hayatına yüzde 90 olumsuz olarak yansıyor. Bizim bütün beklentimiz hükümetin biran önce kurulması yönündedir. Sadece tekstilde değil bütün ticaret erbapların da en canlı dönemleri yaşamamız gerekirken şuanda bütün piyasalar çok hareketsiz bir durumda? diye konuştu.

?HALK KIRMIZI KART GÖSTERECEK?

Memleket için tek başına iktidar hükümetinin avantaj olduğunu belirten Akbaş, ?Halk bu sefer tek başına iktidar değil de koalisyon olarak hükümetin kurulmasını istedi. Fakat hükümet kurmak istemeyenler, koalisyonun içinde olmak istemeyenler veya hükümetin içinde olmak istemeyenler olası bir erken seçimde halktan en büyük dersi alacaklardır. Herkes bir ?kırmızı çizgi? çıkardı. Bu ?kırmızı çizgi? konusunda ısrar eden hangi parti olursa olsun halk bunu çok iyi görüyor. Kırmızı çizgilerinden vazgeçmeyen partilere halk olası bir erken seçimde ?kırmızı kart? gösterecek. Çünkü erken seçim olduğu takdirde herkeste tekrar bir olumsuzluk havası esecek ve buda piyasaları olumsuz yönde etkileyecek. Eğer hükümet şuana kadar kurulmuş olsaydı döviz fiyatları bugünkünden çok daha düşük olacaktı. Döviz artınca dışarıdan gelen malların fiyatı arttı. Böyle olunca vatandaşında alım gücü olmadığında dolayı tüketim durma noktasına geldi. Olası bir erken seçim durumunda ise Türkiye?de yeniden bir tek parti iktidarı görürüz. Bu da piyasaları çok olumlu bir yönde etkiler. Ticaret eskiden olduğu gibi hareketli günlerine kavuşur. Daha önce tek başına iktidar olan parti de bu seçimlerde halktan gerekli dersi aldı. İktidar partisi bu dersi doğru çalışırsa erken seçimde tekrardan tek başına iktidar olur. Benim iş çevresinden edindiğim izlenimler ve halktan aldığım duyumlar bu yönde? şeklinde konuştu.

?TERÖR OLAYLARI TİCARETİ OLUMSUZ ETKİLEDİ?

Türkiye?de son zamanlarda yaşanan terör olaylarının da ticareti olumsuz yönde etkilediğini belirten Başkan Akbaş, ?Bu olaylar piyasalarda olumsuz bir hava oluşturdu. Piyasaların olumsuz etkilenmesinin birinci unsuru da yine hükümetin kurulamamasından kaynaklanıyor. Burada bir boşluk zafiyeti var. Eğer bu boşluk hükümet kurulmazsa rahatlamaz. Koalisyon durumu çok zayıfsa erken seçime gidildiği takdirde koalisyona yanaşmayan parti kesinlikle halktan ?kırmızı kart? görecek? ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR