KADINLAR İÇİN ÇALIŞIYORLAR

İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu İzleme ve Değerlendirme Komitesi, kadına yönelik çalışmaları ve projeleri düzenlediği toplantıda görüştü. Komite, kadınların hak ettikleri yeri almaları ve huzuru için çalışmaya devam etme kararlılığı sergiledi

KADINLAR İÇİN ÇALIŞIYORLAR

İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Yerel Eşitlik Eylem Planları çerçevesinde Samsun un kadın örgütleri ile bir araya gelerek derneklerin kadınların güçlenmesi alanında gerçekleştirdiği faaliyetleri ve hedefleri değerlendirdi. Kadın alanında çalışan sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı toplantıda, kadınlar derneklerinin bu zamana kadar yaptığı faaliyetleri ve hedefleri anlattı.

ÖNCE EĞİTİM
Canik Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Münevver Uğurlu, konseyin vatandaşa hizmet etme amacıyla yola çıkıp, kadın meclisinde 3 bin üye kadına ulaştıklarını ifade etti. Uğurlu, Biz öncelikle eğitimlere çok önem verdik. Çünkü annenin eğitimli olması, çocuğun da eğitimli olması demek. 8 Martta başlayıp 11 hafta boyunca kadınlara sağlık konusunda eğitim verdik. Ardından, ekonomi, iletişim bilimleri, diyet ve psikolog gibi konularda, alanlarında uzman doktorlarla kadınlara ulaştık. Şu anda, çocukların küçük yaşta yüzme öğrenmesi konusunda çalışıyoruz. Kadın meclisi olarak gelecek planlarımızı yaptık, aynı çaba ile çalışmaya devam edeceğiz dedi.

KÖPRÜ OLDUK
Aynı zamanda Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) Başkanlığını da  yürüten Uğurlu, öncelikli hedeflerinin kadınları iş hayatında oldukları noktadan bir adım yukarı taşımak olduğunu söyleyerek Önemli işlere imza atmış iş kadınlarını derneğimize davet edip, tecrübelerinden faydalandık. Üniversite ile sıkı ilişkiler kurarak, gençleri iş hayatına atılmadan önceki dönemlerinde bilgilendirme misyonu edindik. Stajın önemini vurgulayıp, fabrikalar ve öğrenciler arasında köprü olduk. Bu esnada çok gururlandığımız bir Avrupa Birliği projesine de imza atarak, kendimizi ve çevremizi getirdik. Kadınların iş hayatına teşviki için Halk Eğitim Kursları açtık ve halen devam eden kurslarımız var diye konuştu.

KIZLARA BURS
Beyaz İnci Derneği Ayşe Yılmaz, derneklerinin özellikle eğitime ağırlık verdiğini anlattı. Müzikten, sağlığa kadar pek çok konuda eğitim seminerleri düzenlediklerini ifade eden Yılmaz Anneyi çocuktan ayrı düşünmeyerek, ağırlıklı olarak anne-çocuk eğitimleri verdik. Öğrenim gören kız çocuklarına burs vermeye çalıştık. İlke olarak yaratılan her şeye uygulanan şiddete karşı durmak için farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Eğitimlerimiz tüm hızıyla devam ediyor ifadelerini kullandı.

KADIN GİRİŞİMCİLER ARTIYOR
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri Belgin Onur, bir buçuk yıl boyunca kadın girişimciliği geliştirme kursları yürüttüklerini kaydetti. Onur, Kadınların ekonomik hayata katılmalarını sağlamak için verdiğimiz eğitimlerde, kadın girişimci sayısının arttığını görmek oldukça sevindirici. Şu an odamıza kayıtlı esnaf sayısının yüzde 16 sı kadın. Bu oldukça yüksek bir rakam. 2010 yılında 468 esnaf kadınımız varken, bu sayı 2011 de 538, 2012 de 693, 2014 te 887, Ocak ayından bugüne de 603 tür. Bu sayının yıl sonuna kadar bini aşmasını bekliyoruz. Aynı zamanda Avrupa Birliği hibe programlarına da projeler sunduk ve sonuçlanmalarını bekliyoruz dedi.

KADIN KENDİNİ KEŞFETTİ
Kadın Girişimcileri Destekleme ve Kültür Derneği Başkanı Satı Düzgün de, girişimcilikte finansal kaynaktan çok fikrin çok daha önemli olduğunu düşündüklerini ifade ederek, Yeteneğinizi keşfettiğiniz anda yaratıcılık ortaya çıkıyor. Yaratıcılıkla beraber girişimci olabiliyorsunuz. Samsun da bir girişimci derneğinin olduğunu duyurmaya çalışıyoruz. 2009 yılında Yıldırım Mayruk sergisi bizim ilk sergimizdi. 2023 hikayeleri diye çok özel bir sergi ve özel bir koleksiyondu. Bu alanda insanların ilgisini çekerek yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak istedik. Daha çok girişimci kadına ulaşmayı ve onlara yardımcı olmayı hedefiyoruz ifadelerini kullandı.

EKONOMİK ÖZGÜRLÜK
Çarşamba Ev Hanımları Derneği Başkanı Saniye Şen, kadınlara mücadeleyi öğretmek amacıyla yola çıktıklarını söyleyerek Kadınların evden dışarıya çıkıp, sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlamayı amaçladık. Şu anda 250 üyemiz var, hedefimiz köylere de gidip 2 bin üyeye ulaşmak.  Bu hiç zor değil aslında. Dernekte yaptığımız el işi ürünleri ülkemizin dört bir yanında satıyoruz. Ayda bir kez de Samsun un merkezinde pazar açıyoruz. Şu anda Çarşamba nın meşhur sekiz köşe şapkasının minyatürünü yaptık, patentini almak için paramız yetmedi ama hayırsever bir işadamından 2 bin ön sipariş aldık ve o zaman patentini de alacağız. Keşke 20 yıl önce kurulmuş olsaydık diyorum bazen. İnsan sağlıklı olduğu sürece her işi başarır diye konuştu.

ÖNCELİK İSTİHDAM
Engelli Kadınlar Derneği Başkanı Selma Gündoğdu, ilk hedeflerinin engelli kadınların istihdamını sağlamak olduğunu ifade etti. Gündoğdu, Halk Eğitim in mesleki eğitim kursları ile birçok üyemiz ekonomik gelir elde etmeye başladı, hatta Halk Eğitim bünyesinde el sanatları eğitimi vermeye de başladı. Verdiğimiz girişimcilik kursları sayesinde, kendi işini kurmak üzere olan üyelerimiz var. Üyelerimizi engelli KPSS sine hazırlamak için üniversite öğrencileri gönülllü olarak derneğimize gelip ders verdi. Kadınları önce evlerinden dışarıya çıkarmak gerektiğine inanıyorum. Adım adım ilerleme sağlanacaktır. Derneğimize gelen herkesin bir hayali var ve bunu görmek çok güzel. Sayın Valimizden el sanatları sokağı talep ettik, bu hem bizim gibi el sanatları alanında ürün veren kadınlar için hem de şehrimizin turizmi açısından çok önemli diye düşünüyorum dedi

MOBBİNG VE SUÇLA MÜCADELE
Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Başkanı Hicran Kınık, sivil toplum örgütlerinin sesinin çıkmasını amaçladıklarını kaydederek bu alanda yaptıkları çalışmaları anlattı. Kınık, Şiddetsiz bir yaşam için el ele projesi ile Karadeniz bölgesinde faaliyet gösteren tüm kadın örgütleri ile görüşmeler yapıp, bir rapor hazırladık. Böylece bölgede birbirinden haberi olmayıp aynı amaçla çalışan örgütleri tanıştırmış olduk. Kadın Dostu Kentler projesiyle de mobbing ve toplumsal cinsiyet ile ilgili eğitimler vererek farkındalık yaratmaya çalıştık. Şu anda mobbing konusu hizmetiçi eğitimler kapsamına alındı, bundan dolayı oldukça mutluyuz şeklinde konuştu.

ÖNCE ERKEK EĞİTİLMELİ
El Veren İnsanlar (ELVİN) Derneği Başkanı Yeşim Gürsoy, derneklerinin temel amacının toplumdaki sorunları, kamunun duyacağı en üst noktalara duyurmak olduğunu kaydetti. Gürsoy konuşmasını şöyle sürdürdü: Biz kadın erkek ayırmaksızın projeleri yapıyoruz. Çünkü erkeğe eğitim vermeden kadının kazanmış olduğu özgüvenin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Kadının istihdamını arttırma çalışmalarına başlarken engellerin altında yatan en büyük sorunun şiddet olduğunu gördük. Yaptığımız projelerde daha çok insana ulaşmak için devletin bize destek olması gerektiğini düşünüyoruz. Adalet Bakanlığı ndan ilk defa, çok anlamlı bir destek aldık. Yaşlarının 18 den başladığı erkek ve kadın suçluların eğitimi hakkında bir proje yürüttük. Biz burda gördük ki en büyük suç olgusu madde bağımlılığıydı.  Madde bağımlısı gençlerin topluma kazandırılmasını amaçladık. Projemiz sonucunda birçok gencimiz meslek sahibi olurken, bir kısmı da kendi işini kurdu. Bu sene de uyuşturucuyla ilgili bu sene bir çalışma yapmayı hedefliyoruz.  

Zerrin SOMUNCU, Cansu GENÇ

 EN ÇOK OKUNANLAR

Bartın'da etkili olan yağmur hayatı olumsuz etkiledi

1 Bartın'da etkili olan yağmur hayatı olumsuz etkiledi

Başkent'te parti bayrakları yasaklar nedeniyle toplandı

2 Başkent'te parti bayrakları yasaklar nedeniyle toplandı

Alışverişe geldiği adreste öldürüldü

3 Alışverişe geldiği adreste öldürüldü

Otomobil, yolun ortasında yatan şahsı ezip geçti: 1 ölü

4 Otomobil, yolun ortasında yatan şahsı ezip geçti: 1 ölü

Metrelerce yükseklikten düştü hayatını kaybetti

5 Metrelerce yükseklikten düştü hayatını kaybetti

Kontrolden çıkan otomobil aydınlatma direğine çarptı

6 Kontrolden çıkan otomobil aydınlatma direğine çarptı