Heves kurbanı yapmayın

HAÇİKO Samsun Temsilcisi Özgü Çolak, çocuklara yaz aylarında bir hevesle alınıp sonra sokağa atılan hayvanların sorumluluğunun ailelerde olduğunu belirterek, Bakamayacaksanız, hayvanları heveslerinizin kurbanı yapmayın dedi

Heves kurbanı yapmayın

Havyanları Çaresizlikten Ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Samsun Temsilcisi Özgü Çolak, çocuklara yaz aylarında hediye olarak bir hevesle alınıp sonra sokağa atılan hayvanların sorumluluğunun aileler olduğunu söyledi. Çolak Çocuklara özellikle yaz döneminde hediye olarak aldıkları hayvanlar, yazlıkta bakılıp yaz bitince sokağa atılıyor. Bu tüm canlılar için geçerli. Yani o çicek de, kedi de olsa, kaplumbağa da olsa fark etmez. Neticesinde hepsi canlı. Bu çocukların değil ebevenylerin kabahati. Aileler bir canlının sorumluluğunun farkında değilken, çocukları mutlu etmeye çalışıyorlar. Aile için önemli olan çocuğun o anki mutluluğu. Oysa ailelerin bu tip davranışlarla mutluluğun sağlanamayacağını anlatması gerekir. Hem aileler, hem de çocuklar bu konuda bilinçlenmeli. Derneğimiz bu konuda her türlü eğitime açık diye konuştu.

HAYVAN TİCARETİNE HAYIR
İnsanların iyice düşündükten sonra, bir hayvan alacaklarsa barınaklardan almaları gerektiğini kaydeden Çolak şunları söyledi: İşi ticarete döken ve ütopik fiyatlarla satış yapan kişilere asla gitmesinler. Samsun Büyükşehir Belediyemizin çok güzel bir hayvan barınağı var. Şu an Türkiye nin en iyi barınağı. İnsanlar orayı ziyaret ederek, hayvan ticareti yapanlara fırsat vermeden hayvan edinebilirler. Ama tabii iki ay sonra sokağa atmayacaklarsa alsınlar. İşin bir de ekonomi boyutu var. Hayvanı alıp daha sonra sokağa atan insanların ülke ekonomisine verdiği zarar belki milyar dolardır. Biz ve bizim gibi hayvan derneklerinin sokağa atılan hayvanların sağlığı, bakımı, güvenliği için verdiğimiz mücadele esnasında yapılan maliyetle kaç okul, kaç fabrika yapılırdı? Bu sorumsuzluk aynı zamanda devlete de zarar, milli servet bu çünkü. Hem o canlıya yazık, hem de ekonomimize.  

Zerrin SOMUNCU - Leyla MESCİEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

1 Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

Erdoğan'dan Samsun'da simit molası

2 Erdoğan'dan Samsun'da simit molası

Samsun'da sanayicilere uyarı

3 Samsun'da sanayicilere uyarı

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

4 Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Sel, su baskını, yıldırım...

5 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Sel, su baskını, yıldırım...

Protokolden keyifli sohbet... 'Arkayı Fenerliyelim'

6 Protokolden keyifli sohbet... 'Arkayı Fenerliyelim'

Samsun'daki doktora saldırı olayında flaş gelişme

7 Samsun'daki doktora saldırı olayında flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geldi

8 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geldi

Samsun'da meydan doldu taştı

9 Samsun'da meydan doldu taştı

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

10 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor