KARADENİZ YÜZMEK İÇİN UYGUN DEĞİL

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Su Altı Grup Arama Kurtarma Ekibi Amiri Faruk Patkavak, Karadeniz de her an rip akıntısı oluşabilir. Dalyan denilen görünmez çukurlar oluşması halinde sıkıntıya düşebilirsiniz uyarısında bulundu

 KARADENİZ YÜZMEK İÇİN UYGUN DEĞİL

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Su Altı Grup Arama Kurtarma Ekibi Amiri Faruk Patkavak, Karadeniz in yüzmek için uygun bir deniz olmadığını, her an rip akıntısının ve dalyan denilen görünmez çukurların oluşabileceğini söyledi. 
Patkavak, Karadeniz de halkın denize girilebilir alanları tercih etmesi gerektiğini belirterek, Denize girilmeyen alanlar, sanayi bölgesi, limanlar gibi çok kullanılmayan yerlerde denize girilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Halkın, plajlarda denize girmeleri çok daha iyi olacaktır. Çünkü en azından görülebilirlik ve fark edilebilirlik oranı artacaktır dedi.


ŞAMPİYON BİLE OLSA CİDDİYE ALMALI

Karadeniz in Türkiye nin diğer denizlerine benzemediğine dikkati çeken Patkavak, şunları söyledi: Tuz oranı Ege ve Akdeniz e göre çok daha düşük. Bu da kaldırma gücünü etkiliyor. Karadeniz in kendine özgü bir rip akıntısı var. İki dalganın kesişmesinin çarpıştırdığı gücün oluşturduğu akımın denize doğru çekmesi şeklinde bir akım var. Burada insanlarımız panik ve şuursuz davrandığı zaman ölüm gerçekleşiyor. Ölüm de çok kısa sürede gerçekleşiyor. Yaklaşık 75-80 saniyede ölüm başlıyor. Biz tam o noktada varız. Elimizden geleni yapıyoruz.
Patkavak, rip akıntısına kapılan kişinin karaya doğru yüzmek yerine denize doğru yüzmesi gerektiğini ifade ederek, Karaya doğru yüzmeye çalışıyorsa mutlaka başarısız olacaktır. Denize doğru yüzülmeli mutlaka kendilerini akıntının dışına sakin sulara atmalılar diye konuştu.
Eğer akıntının civarında ise sağa ya da sola yüzülmesi gerektiğini dile getiren Patkavak, Sakin sulara atıldıktan sonra akıntının sağından veya solundan geçerek karaya gelmeliler. Yüzme şampiyonu bile olunsa ciddiye alınmalı ifadesini kullandı.

KARADENİZ ÇOK DEĞİŞKEN

Karadeniz de suyun nasıl olacağının kestirilemediğini kaydeden Patkavak, sözlerini şöyle sürdürdü: Mutlaka yatağan, durağan dediğimiz, sakin su olmalı. Her an rip akıntısı oluşabilir. Dalyan denilen görünmez çukurlar oluşması halinde sıkıntıya düşebilirsiniz. Deniz çok sakin gözükse bile mutlaka yüzme becerinizin üst seviyede olması lazım. Dalyan çukurları, adacıklar diye tabir edilen ama aslında dalgaların sahile yakın kısımlarda kum hareketlerinden oluşturduğu açıklıklardır. Yer değişirken de o açıklıkları oluşturuyor. Boğulmaların büyük kısmı dalyanlarda meydana geliyor. Açık suda boğulma oranı hemen hemen yok denecek kadar az.
Patkavak, Karadeniz de suda yürürken aniden dalyan çukurlarına düşülebileceğine vurgu yaparak, suda yürümek yerine diz seviyesinin üstüne çıkan sularda yüzülmesi gerektiğini aktardı.
Yüzmek isteyenlerin cankurtaranların ikazlarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Patkavak, Karadeniz çok değişken bir deniz. Gün içinde bir çok kez farklı pozisyon alıyor. Bu anlarda olay çıkıyor. Yüzmeye çok elverişli bir alan oluşturmuyor ancak çok iyi yüzme bilen insanların suya girmeleri, az bilenlerin de çok dikkatli olmaları gerekiyor diyerek sözlerini tamamladı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

1 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

3 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

4 Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı