KIZDI, HAKEM OLDU

Samsun Bölgesi A Klasman Basketbol Hakemi Ali Şakacı, Amatör olarak okul takımı ve kulüplerde basketbol oynadım. Herhalde hakemliğe de biraz o dönemlerde hakemlere kızdığım için başlamışımdır dedi

KIZDI, HAKEM OLDU

Samsun Bölgesi A Klasman Basketbol Hakemi Ali Şakacı, Türkiye Basketbol Federasyonu nun resmi internet sitesine röportaj verdi. Yaşantısı ve kariyeri ile ilgili bilinmeyenleri anlatan Şakacı, önemli detaylar da verdi. Futbol oyunculuğu ile başlayan sporcu kariyeri, kısa sürede basketbolculuğa doğru yön değiştiren Şakacı, ardından hakemlikte ise en üst seviyeye çıkmasındaki ip uçlarını tek tek sıraladı. Sosyal yaşantısında hakemlikle ilgili karşılaştığı sorulara da değinen Şakacı insanların en çok ne kadar kazandıklarını merak ettiğini söyledi. 


SPORA FUTBOLLA BAŞLADI
İşte Şakacı nın röportajından satır başları: 6 yaşımda spora futbol oynayarak başladım 14 yaşıma kadar da oynadım. Lisede hem daha popüler olması, hem de eğitimimi daha az etkilediğinden basketbola yöneldim. Üniversite takımları dâhil amatör liglerde basketbol oynadım. Bir lise maçımızda takım arkadaşımız hakem olan ablası çok itiraz ettiğimi görünce Gel hakem ol dedi. Sonra onun ısrarlarıyla hakemlik kursuna katıldım. Biraz hakemlere kızdığımdan olmuştur belki de. 2001 yılında Samsun’da Merkez Hakem Kurulu Üyesi Ali Kemal Çimagil’in eğitim verdiği aday hakem kursunu tamamladım. 2002 de C, 2003 de de B klasmanına yükseldim. 2005 yılında 22 yaşındayken, Türkiye Basketbol 1. Ligi’nde düdük çalmaya başladım. 


KAÇ PARA ALIYORSUN?
2 Cumhurbaşkanlığı Kupası, birçok Play-Off finali ve Türkiye Kupası finalleri yönettim. Bu kadar üst seviyede olunca, düzenli spor yapıp, kendimi formda tutmam gerekiyor. Bir de her maç öncesi mutlaka eşim Tuğba yı arar başarı dileklerini alırım. Bu benim totemim aslında. 2011 den itibarende her maça yüzüğümü parkeye vurup, çıkarım. Tabiki sosyal çevremizde hakem olduğumu duyanlar çeşitli tepkiler veriyor. Bazı klişe sorular var artık alıştığım. Masa hakemi misin? Orta hakem mi? Yan hakem mi? Kaç para alıyorsunuz? Bu sorular hiç değişmez. Hakemlik, ailem ve öğretmenliğim dışında motorsiklet tutkum var. Onun dışında seyehat etmeyi severim, yabancı filmler ve diziler de ilgimi çeker. Kitap okumayı da hiç ihmal etmem.  
 

BİSİKLET VE MOTOR TUTKUNU...
Adrenalini seven Ali Şakacı, motorsiklet ve bisiklete özel bir ilgisinin olduğunu söyledi. Sık sık motoru veya bisikletiyle gezdiğini belirten Şakacı, bu sayede stres attığını ifade etti. 
Evli ve Ayla Mina isimli bir kız çocuğuna sahip olan Ali Şakacı nın eşi Tuğba Şakacı da matematik öğretmeni. Bilgisayar öğretmeni olan Ali Şakacı, eşiyle üniversite yıllarında tanıştıklarını söylüyor. EN ÇOK OKUNANLAR

Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

1 Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

2 Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

3 Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

4 Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

5 Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

6 CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

7 Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

İDO Yenikapı-Bursa-Bandırma seferleri iptal edildi

8 İDO Yenikapı-Bursa-Bandırma seferleri iptal edildi