KIZDI, HAKEM OLDU

Samsun Bölgesi A Klasman Basketbol Hakemi Ali Şakacı, Amatör olarak okul takımı ve kulüplerde basketbol oynadım. Herhalde hakemliğe de biraz o dönemlerde hakemlere kızdığım için başlamışımdır dedi

KIZDI, HAKEM OLDU

Samsun Bölgesi A Klasman Basketbol Hakemi Ali Şakacı, Türkiye Basketbol Federasyonu nun resmi internet sitesine röportaj verdi. Yaşantısı ve kariyeri ile ilgili bilinmeyenleri anlatan Şakacı, önemli detaylar da verdi. Futbol oyunculuğu ile başlayan sporcu kariyeri, kısa sürede basketbolculuğa doğru yön değiştiren Şakacı, ardından hakemlikte ise en üst seviyeye çıkmasındaki ip uçlarını tek tek sıraladı. Sosyal yaşantısında hakemlikle ilgili karşılaştığı sorulara da değinen Şakacı insanların en çok ne kadar kazandıklarını merak ettiğini söyledi. 


SPORA FUTBOLLA BAŞLADI
İşte Şakacı nın röportajından satır başları: 6 yaşımda spora futbol oynayarak başladım 14 yaşıma kadar da oynadım. Lisede hem daha popüler olması, hem de eğitimimi daha az etkilediğinden basketbola yöneldim. Üniversite takımları dâhil amatör liglerde basketbol oynadım. Bir lise maçımızda takım arkadaşımız hakem olan ablası çok itiraz ettiğimi görünce Gel hakem ol dedi. Sonra onun ısrarlarıyla hakemlik kursuna katıldım. Biraz hakemlere kızdığımdan olmuştur belki de. 2001 yılında Samsun’da Merkez Hakem Kurulu Üyesi Ali Kemal Çimagil’in eğitim verdiği aday hakem kursunu tamamladım. 2002 de C, 2003 de de B klasmanına yükseldim. 2005 yılında 22 yaşındayken, Türkiye Basketbol 1. Ligi’nde düdük çalmaya başladım. 


KAÇ PARA ALIYORSUN?
2 Cumhurbaşkanlığı Kupası, birçok Play-Off finali ve Türkiye Kupası finalleri yönettim. Bu kadar üst seviyede olunca, düzenli spor yapıp, kendimi formda tutmam gerekiyor. Bir de her maç öncesi mutlaka eşim Tuğba yı arar başarı dileklerini alırım. Bu benim totemim aslında. 2011 den itibarende her maça yüzüğümü parkeye vurup, çıkarım. Tabiki sosyal çevremizde hakem olduğumu duyanlar çeşitli tepkiler veriyor. Bazı klişe sorular var artık alıştığım. Masa hakemi misin? Orta hakem mi? Yan hakem mi? Kaç para alıyorsunuz? Bu sorular hiç değişmez. Hakemlik, ailem ve öğretmenliğim dışında motorsiklet tutkum var. Onun dışında seyehat etmeyi severim, yabancı filmler ve diziler de ilgimi çeker. Kitap okumayı da hiç ihmal etmem.  
 

BİSİKLET VE MOTOR TUTKUNU...
Adrenalini seven Ali Şakacı, motorsiklet ve bisiklete özel bir ilgisinin olduğunu söyledi. Sık sık motoru veya bisikletiyle gezdiğini belirten Şakacı, bu sayede stres attığını ifade etti. 
Evli ve Ayla Mina isimli bir kız çocuğuna sahip olan Ali Şakacı nın eşi Tuğba Şakacı da matematik öğretmeni. Bilgisayar öğretmeni olan Ali Şakacı, eşiyle üniversite yıllarında tanıştıklarını söylüyor. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

4 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

5 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

6 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

7 Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

8 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Ağır ceza geliyor

9 Ağır ceza geliyor

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

10 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar