İlkadım’da Bahçıvanlık Kursu Açıldı

İlkadım Belediyesi, İŞKUR ve İlkadım Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Bahçıvanlık Mesleki Eğitim Kursu”nun 1. etabı başladı.

İlkadım’da Bahçıvanlık Kursu Açıldı

Bahçıvanlık Mesleki Eğitim Kursu için İlkadım Belediyesi Serası’nda açılış töreni yapıldı. Açılış törenine İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un yanı sıra İlkadım İlçe Kaymakamı Turan Atlamaz, Samsun Çalışma ve İş Kurumu Hasan Kılıçaslan, belediye birim müdürleri ve kursiyerler katıldı. Düzenlenen Bahçıvanlık Mesleki Eğitim Kursu’na katılan 15 kursiyer kurs boyunca 98 gün 784 saat bahçıvanlık ile ilgili olarak toprak yapısı, üretim teknikleri, çevre koşullarını düzenleme, sera türlerini araştırma, kültürel işlemler, dış mekan bitkisi yetiştirme, sebze yetiştirme, bahçe düzenleme, ekim dikim yerleri hazırlama, tohumla üretim, çelikle üretim, aşıyla üretim, hastalıklarla mücadele, zararlılarla mücadele, süs ağaçları yetiştirme, sarıcı ve tırmanıcı bitkiler yetiştirme, otsu yer örtüsü bitkileri yetiştirme, fide ve fidan dikimi yapma ve çim alanı tesis etme eğitimlerini detaylı bir şekilde alacak. Kursiyerler 98 günlük eğitimden sonra usta bahçıvanlık sertifikasına kavuşacak.

“EN BÜYÜK SORUN MESLEKSİZLİK”

Mesleksizliğin artık dünyanın her yerinde büyük sorun olduğunu belirten Samsun Çalışma ve İş Kurumu Hasan Kılıçaslan, “Bu programın düzenlemesinde katkısı geçen herkesi kutluyorum. Sadece ülkemizin değil dünyanın bir sorunu mesleksizliğin aşırı derece çoğaldığını görüyoruz. Artık iş verenler işi bilen işin eğitimini almış personel arıyorlar. Maalesef bu sayı da çok düşük. Bizler bu oranı arttırmak için bu tür projelere imza atıyoruz. Şimdiden tüm kursiyerlerimize başarılar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“HER İŞİ YAPARIM DEVRİ BİTTİ”

Değişen ve gelişen şehirlerde artık “her işi yaparım” mantığını bittiğini belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Böylesi anlamlı ve güzel bir mesleki eğitim kursunun açılışını yapmaktan mutluluk ve onu duyuyorum. Bir belediye başkanı olarak görüyoruz ki en büyük sıkıntımız işsizlik. Göreve geldiğimiz günden itibaren belediyeye gelen 100 kişinin 95’i bizden iş talep ediyor, diğer 5 kişi de asfalt yol istiyor. ‘Her işi yaparım’ devrinin kapandığının bütün topluma bütün işsizlere bildirmemiz anlatmamız lazım. Bu kardeşlerimizi meslek eğitimlerinden geçirmemiz gerekiyor. Yoksa eğitimi, mesleği olmayan insanlarla iş yapmak mümkün değildir. Bizim de görevimiz bu İŞKUR ile beraber olsun Halk Eğitim Merkezimiz ile beraber olsun gençlerimizi çocuklarımızı bu şekilde mesleki kurslara yönlendirmek sureti ile iş sahibi yapıp topluma kazandırıyoruz. Artık büyük oteller olsun birçok yer olsun sertifikalı bahçıvanlar aşçılar işe alıyor ve yüksek maaşla çalıştırıyor. Bugün burada çok önemli bir işe daha imza attığımıza inanıyorum. Görüyorum ki tüm kursiyerlerimiz heyecanlı istekli ve mesleğine canla başla sarılacak kişiler. Bu projede desteği olan herkese tek tek teşekkür ediyorum, kursiyerlerimize başarılar diliyorum” diye konuştu.

“EN GÜZEL MESLEK”

Bahçıvanlığın dünyanın en güzel meslekleri arasında olduğunu söyleyen İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, “Dünyanın en güzel meslekleri arasında giren bahçıvanlığın bugün burada eğitimi için bir aradayız. Kursiyerlerimizi canı gönülden kutluyorum. Özellikle belirtmek istiyorum ki çok zevkli bağlılık yapan bir meslek dalını seçmişler. Toprak insanı stresten uzaklaştırır rahatlatır sakinleştirir. Bir aile büyüğü toprak ile uğraşırken ister istemez çocukları da meraktan toprakla yeşille uğraşır hale geliyor. Tekrardan bu hizmette emeği olan herkesi tebrik ediyorum hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Protokol, konuşmaların ardından kursiyerler ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlkadım’daEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan üç transfer

1 Samsunspor'dan üç transfer

Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

2 Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

Samsunspor'da bu ikili tamam

3 Samsunspor'da bu ikili tamam

Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

4 Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

5 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsun'un o ilçesine yeni hastane

6 Samsun'un o ilçesine yeni hastane

Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

7 Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

8 Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

Samsun'da şiddetli sağanak! Yollar göle döndü

9 Samsun'da şiddetli sağanak! Yollar göle döndü

Samsun'da arkadaşının evinde ölü bulundu

10 Samsun'da arkadaşının evinde ölü bulundu