AMAÇ: ARADAKİ UÇURUMU YOK ETMEK

Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Nejdet Güneysu, 2016-2017 dönemi genel toplu sözleşme tekliflerinde en büyük amaçlarının kamu çalışanları arasındaki ücret uçurumunu ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

 AMAÇ: ARADAKİ UÇURUMU YOK ETMEK

Memur-Sen Samsun Yönetimi bir otelde 2016-2017 dönemi genel toplu sözleşme teklifleri hakkında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Memur-Sen’in yeni toplu sözleşme döneminde istediği kazanımlar hakkında konular görüşüldü. Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Nejdet Güneysu, “En büyük amacımız, ücretler arasındaki bu uçurumu ortadan kaldırmaktır” dedi.

Kamuda çalışan memur arasında çok büyük bir ücret uçurumu olduğunu belirten Güneysu, “Memur-Sen’e bağlı 11 sendikamızın genel başkanlarıyla teklifler değerlendirildi. Toplu sözleşme de bizim ana hedefimiz emekli ve çalışanlar arasındaki ücret uçurumunu azaltmak. Onun için yüzdelik zamdan daha önemlisi taban aylığı ve az gelirlilerin durumunu düzeltmek ana hedefimizdir. Kamuoyunda şöyle bir algılama var: Sadece yüzdelik zamma endekslenilmektedir. Biz şunu söylüyoruz: Yardımcı personelimiz şu anda 2 bin lira maaş almaktadır. Yine 2 bin lira civarında maaş alan bir sürü kamu çalışanlarımız vardır. Bir de 5-6-7 bin lira maaş alan kamu çalışanları var. Yüksek maaş alan kamu çalışanları toplan çalışanlarımız arasında yüzde 15’i oluşturmaktadır. Biz sadece yüzdelik zam üzerinde durur isek yüksek maaş alana bu yüzdelik zam yüksek oranda yansıyacaktır. Düşük maaş alana ise daha düşük yansıyacaktır. Geçen toplu sözleşme döneminde olduğu gibi bu toplu sözleşme döneminde de ana felsefemiz budur. Amacımız ücretler arasındaki bu uçurumu ortadan kaldırmaktır” diye konuştu.

MEMUR-SEN’İN 2016-2017 DÖNEMİ GENEL TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFLERİ

Memur-Sen’in 2016-2017 dönemi genel toplu sözleşme teklifleri şöyle: “Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2016 yılında birinci altı ayda yüzde 8, ikinci altı ayda yüzde 8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 tl zam+ 2015 yılı ekonomik büyüme oranının yüzde 50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar refah payı artışı+ enflasyon farkı.

2017 yılında birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL zam+ 2017 yılında üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar refah payı artışı+enflasyon farkı.

Gelir vergisi kaynaklı maaş kayıplarının telafisi kamu görevlilerinin yıl boyunca yüzde 15 vergi diliminde vergi ödemesini ve bunu aşan tutarın işveren tarafından karşılanması.

2005 yılında sonra göreve başlayan kamu görevlilerine 1 derece verilmesi.

Fazla çalışma ücretleriyle ilgili olarak, büyük şehir merkezlerinde ve nüfusu 50 bini geçen il ve ilçelerde fazla çalışma ücreti saat başı 2,50-TL olmalı, mevcut çalışma ücretleri yüzde 50 artırılmalı, hafta sonları ve resmi tatillerde fazla çalışma ücreti 4 kat artırımlı ödenmeli.

Halen 177,30 TL olan eş yardımının 275 TL’ye, 6 yaş üstü için 20,80 TL ve 0-6 yaş için 41,60TL olan çocuk yardımının da herhangi yaş sınırı uygulanmadan her çocuk için 75 TL’ye çıkarılması.

Halen üç ayda bir 60 TL olan toplu sözleşme ikramiyesinin yüzde 50 artırımlı (90 TL) yetkili sendika üyelerine ise yüzde 100 (120 TL) olarak ödenmesi.”EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

1 Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

2 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

O Mehmetçik Samsunlu çıktı

3 O Mehmetçik Samsunlu çıktı

Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

4 Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

Samsun'daki kazanın ardından dram çıktı!

5 Samsun'daki kazanın ardından dram çıktı!

Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

6 Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

Samsun bekçi alımı sonuçları açıklandı

7 Samsun bekçi alımı sonuçları açıklandı

Samsunspor kendini ateşe attı! 3 - 0

8 Samsunspor kendini ateşe attı! 3 - 0

Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

9 Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

10 Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!