ENDİŞEYE MAHAL YOK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, enflasyon beklentileri raporunu açıkladı.

ENDİŞEYE MAHAL YOK

Başçı, temel verilerin dışında rapordaki ana bölümlere 6 adet kutu ilave edildiğini belirtti. Başçı, ilave başlıkların her birinin önemli konulara ışık tuttuğunu söyledi.
Erdem Başçı sözlerine merkez bankasının politikaları üzerinde önemli rol oynamaya devam eden küresel iktisadi görünüme dair değerlendirmelerle başladı.
Para politikalarındaki farklılaşmaların devam etmesinin süregelen oynaklıkta etkili olduğunu kaydeden Başçı, gelişmiş ülkelerdeki uzun vadeli faizlerin oynaklığının gelişmekte olan ülkeleri de oldukça etkilediğini belirtti.
Her ne kadar Avrupa ekonomisinde toparlanma olsa da jeopolitik gelişmelerin Türkiye nin dış talebini sınırılamaya devam ettiğini belirten Başçı, sıkı likidite politikasının küresel şokları atlatmamızda önemli rol oynadığını kaydetti.
Başçı, küresel para politikalarının normalleşmeye başlamasından sonra FED ve BOE tarafından son derece etkili kullanılan sözlü yönlendirmelerin birer araç olarak kullanılmaya devam edeceğini düşündüklerini belirtti.
 

ENDİŞEYE MAHAL YOK
Başçı; Uygulanan temkinli para politikaları ve makroekonomik önlemler ile likidite ile ilgili kaygıları giderecek adımları atıyoruz dedi.
Temkinli para politikasını sürdürmekte kararlı olduklarını söyleyen Erdem Başçı, istikrarın sağlanması için yapısal ve konjonktürel adımlar atıldığını belirtti. Çekirdek enflasyonun döviz kurundaki haereket ile yükseldiğini kaydede Başçı, Eylül ayına kadar enflasyonun düşeceğinin öngörüldüğünü söyledi.
Merkez Bankası Başkanı, yüzde 5,5 düzeyindeki fiyat istikrarı hedefini tekrarladı.
Erdem Başçı, belirsizlikler devam ettiği için para politikasındaki mevcut çerçevenin devam ettirilmesine karar verildiğini ancak şartlar değişirse uygulamanın da değiştirilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

POLİTİKALAR SADELEŞTİRİLECEK
Erdem Başçı, operasyonel politikayı sadeleştirmek adına bir rapor hazırlanmasını istediklerini, bu teknik raporun Ağustos ayında değerlendirileceğini belirtti. 
 

BASİRETLİ FİNANSMAN
Basiretli borçlanma ve finansmana da vurgu yapan Merkez Bankası Başkanı Başçı, finansal sistem ile ilgili alınan önlemler ile basiretli borçlanmayı teşvik ettiklerini kaydetti. Başçı; Temmuz ayından itibaren Türkiye de basiretli finansmana yani özkaynak finansmanına doğru önemli bir adım atıldığını söyledi. Başçı, bu önlemlerin makro finansal riskleri sınırlamak açısından önem arz ettiğini de sözlerine ekledi.
 

BEKLENTİLER
Enflasyonun orta vadede hedefe ulaşacağını öngördüklerini belirten Başçı, yıl sonu enflasyon hedefini Nisan ayında açıklanan rakamdan yukarı çektiklerini belirtti.
OVP nin bir miktar altında bir büyüme ile yılın tamamlanacağını söyleyen Başçı, petrol fiyatı öngörülerini aşağı çektiklerini ve cari dengedeki iyileşmenin sürmesini beklendiklerini söyledi. Erdem Başçı, cari açığı en çok etkileyen kalemin ise tüketici kredileri olduğunu belirtti.
Erdem Başçı, enflasyonun Eylül ayına kadar düşüş eğilimde olacağını, baz etkisiyle Eylül de bir miktar yükselmesinin ve dalgalı seyrederek yıl sonunda yüzde 6,9 olmasının beklendiğini kaydetti.
Gıda enflasyonunu yıl sonu için yüzde 8 olarak öngördüklerini kaydeden Başçı, döviz kurunun gecikmeli yansıması enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdiğini belirtti.
Merkez Bankası, enflasyonun 2015 sonunda yüzde 70 olasılıkla yüzde 6,0-7,8 aralığında, orta noktasının yüzde 6,9 olacağını; 2016 sonunda ise yüzde 70 olasılıkla yüzde 3,7-7,.3 aralığında, orta noktasının ise yüzde 5,5 olacağını öngörüyor.
 

SADECE KIRMIZI ETTE DEĞİL...
Gıda komisyonunun çalışmalarını sürdürdüğü belirten Erdem Başçı, şu an kırmızı ette yüzde 20 nin üzerinde gerçekleşen artışın sağlam bir irade ile yüzde 8 e indirilmesi konusunda mutabakat sağlandığını kaydetti. Merkez Bankası Başkanı Başçı, yüzde 8 in altına indirme hedefinin sadece kırmızı et için değil, enflasyonu etkileyen her ürün için konabileceği kanısının oluştuğunu belirtti.
 

BÜTÇE DİSİPLİNİ VURGUSU
Başçı, bütçe disiplini sağlandığı sürece ekonomik ve finansal şokların etkilerinin yıkıcı olmayacağını vurguladı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Samsun'da ramazan pidesine zam

7 Samsun'da ramazan pidesine zam

MHP'li Usta birinci sıradan aday

8 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

9 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

10 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti