CHP NİN 5 ŞARTI

AK Parti ile yürütülen koalisyon görüşmeleri hakkında MYK üyelerine bilgi veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sürpriz bir çıkış geldi

CHP NİN 5 ŞARTI

Masadan kalkan taraf olmayacaklarını, pozitif tutumlarının görüşmelerin sonuna kadar devam edeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, partisinin koalisyona girip girmemesinin, Türkiye’nin 5 temel sorununun çözümü noktasında iki partinin uzlaşmasına bağlı olduğunu vurguladı.
Ülkenin içinde bulunduğu şartların bu 5 sorun konusunda acilen tedbir alınmasını zorunlu kıldığına dikkat çeken CHP Lideri, “Türkiye’nin 5 temel başlıkta acilen çözülmesi gereken sorunları bulunuyor. 5 konunun çözümüne ilişkin politik önerilerimiz kabul edilirse o zaman koalisyona gireriz.
Bu sorunlara çözüm bulunmayacaksa, koalisyona girmenin bir anlamı kalmaz. Bu 5 konuda görüşlerimizden taviz vermeyeceğiz” ifadesini kullandı. CHP’nin önerileri şöyle:
 

1- DIŞ POLİTİKA: CHP; Suriye, Libya, Mısır, İsrail başta olmak üzere AK Parti’nin dış politikasının sil baştan değişmesini, komşularla bozulan ilişkileri onaracak, barış eksenli yeni bir dış politika oluşturulmasını talep ediyor. Bunun için olası bir koalisyonda Dışişleri Bakanlığı’nın CHP’ye bırakılması gerektiği vurgulanıyor.
2- ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: CHP, 12 Eylül Anayasası yerine özgürlükçü, demokratik, kuvvetler ayrılığını esas alan ve mevcut parlamenter sistemin eksiklerini giderici yeni bir Anayasa yapılmasını istiyor. Ayrıca yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını, hak ve özgürlüklerin kapsamını genişletecek yasal adımların atılmasını talep ediyor.
3- EĞİTİM SORUNU: YÖK’ün kaldırılmasını, 1 yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim olmak üzere toplam 9 yıl temel eğitim ve 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 eğitim sistemine geçilmesini ve köklü bir eğitim reformu yapılmasını istiyor.
4- KÜRT SORUNU: Kürt sorununun ‘güvenlikçi’ yöntemlerle çözülemeyeceğine inanıyor. Sorunun barışçıl yollardan çözümü için çözüm sürecinin Meclis zeminine taşınarak, Ortak Akıl Heyeti’nin kurulmasını talep ediyor.
5- EKONOMİ: Refahın tabana yayılması ve ekonomik kaynakların hakça bölüşümünü sağlayacak acil tedbirlerin alınmasını, bu çerçevede emeklilere yılda 2 maaş ikramiye verilmesini, asgari ücretin 1500 TL’ye çıkarılmasını, çiftçiye verilen mazotun litre fiyatının 1.5 TL olmasını, vergi denetiminin siyasal araç olmaktan çıkarılmasını istiyor. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ambulans otomobil ile çarpıştı: 1 yaralı

1 Samsun'da ambulans otomobil ile çarpıştı: 1 yaralı

Eski MHP'li vekile ihraç talebi

2 Eski MHP'li vekile ihraç talebi

Haklı olmak yetiyor mu

3 Haklı olmak yetiyor mu?..

Taraftar sahip çıktı

4 Taraftar sahip çıktı

Samsun'da 8,5 asırlık ahşap çivisiz cami ve ilginç hikayesi

5 Samsun'da 8,5 asırlık ahşap çivisiz cami ve ilginç hikayesi

E1 Express Otobüs mü yoksa Tramvay mı

6 E1 Express Otobüs mü yoksa Tramvay mı?

Ozan Arif'e kamu davası

7 Ozan Arif'e kamu davası

Fındık fiyatları ne kadar İşte güncel fındık fiyatları

8 Fındık fiyatları ne kadar? İşte güncel fındık fiyatları

Karadeniz'de kaymakama FETÖ tutuklaması!

9 Karadeniz'de kaymakama FETÖ tutuklaması!

Hem komik hem riyakar

10 Hem komik hem riyakar