YİNE ZORA DÜŞTÜ

IMF, Yunanistan ın son kurtarma programına katılamayacağını bildirdi

YİNE ZORA DÜŞTÜ

Uluslararası Para Fonu nun (IMF) yönetim kurulu Atina nın yüksek borç seviyeleri ve mali reformları uygulamadaki başarısızlığının üçüncü kurtarma planında IMF nin yer almasını imkansız kıldığını açıkladı. 
Financial Times da yer alan habere göre Çarşamba günü iki saat süren yönetim kurulu toplantısından bu rapor çıkarken, bazı IMF yetkilileri de Atina da  halen sürmekte olan kurtarma müzakerelerinde yer alıyordu. Şimdi akıllardaki soru IMF nin Yunanistan ın son mali kurtarma programına katılıp katılmayacağı...
IMF Yönetim Kurulu ndan gelen bu açıklamanın özellikle Almanya da önemli yansımaları olabileceği belirtildi. Zira Alman yetkililer bir süredir, IMF gemide olmadan 86 milyar euroluk kurtarma fonunun federal meclisten (Bundestag) geçme olasılığını zayıf olduğunu dile getiriyordu.
 

IMF NİN ŞARTLARI ASLINDA YUNANİSTAN LEHİNE
Financial Times tarafından elde edilen Çarşamba günkü yönetim kurulu toplantısına ait dört sayfalık gizli raporun özetine göre, IMF müzakerecileri, Avrupalı borç verenlerin Yunanistan kurtarma planının IMF politikalarına uygun olup olmadığını görmek için politika tartışmalarına katılacak. Ancak IMF bu aşamada komisyonlar seviyesinde anlaşmalara dahil olmayacak. Fon sadece, şu an yapılan müzakereler bittikten sonra başlayacak karar vericilerin aşamasına dahil olacak. Fakat bunun için de iki şart var: IMF, ikinci aşamaya ancak Yunanistan kapsamlı bir dizi reformun uygulanmasını kabul ettiğinde ve hepsinden önemlisi Avrupalı borç verenler Yunanistan ın borçlarını azaltmayı kabul ettiklerinde dahil olacak. 
 

KONTROLÜ KAYBEDİYOR
IMF nin bu çıkışının Atina ve Avrupalı kreditörleri arasında 20 Ağustos tarihine kadar sonuca ulaştırılması beklenen müzakelere başka ciddi tartışmalar ekleyebileceği, bunun yanında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ın kurtarma için gerekli şartların kabulünü sağlamak bir yana Syriza partisinden gelen muhalif seslerle uğraşmak zorunda olduğu kaydedildi.

Çipras bugün, partisindeki bölünmelerin üstesinden gelinmesi amacıyla önümüzdeki ay acil bir kongreye gidilmesi önerisinde bulunurken, parti üyelerinin istemesi durumunda kısa süre içinde yapılacak bir referandumun da çare olabileceğini belirtmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

1 Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

2 Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

3 Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

4 Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

Manisa'da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

5 Manisa'da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

Kayıp şahıs evinin yakınında ölü bulundu

6 Kayıp şahıs evinin yakınında ölü bulundu

Kuşadası Körfezi'nde 'imdat' çağrısı yapan kaçak göçmenleri sahil güvenlik kurta

7 Kuşadası Körfezi'nde 'imdat' çağrısı yapan kaçak göçmenleri sahil güvenlik kurta

Bu öykü kapak olsun!..

8 Bu öykü kapak olsun!..

Aeorobik jimnastik minikler karşılaşmaları Kuşadası'nda başladı

9 Aeorobik jimnastik minikler karşılaşmaları Kuşadası'nda başladı

AK Parti Erzurum İl Başkanı Öz'den 18 Mart mesajı

10 AK Parti Erzurum İl Başkanı Öz'den 18 Mart mesajı